عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

زندگی و خاطرات شهید ستاری

زندگی و خاطرات شهید ستاری
چهارشنبه 27 بهمن 1389  07:28 ب.ظ

زندگی‌نامه داستانی و خاطرات سرلشکر خلبان شهید منصور ستاری در قالب 2 کتاب با عناوین؛ 'از تبار آسمان' نوشته شمسی خسروی و 'پاکباز عرصه عشق' اثر علی اکبر، به ترتیب توسط نشرهای 'نهاجا' و 'آجا' به چاپ های اول و چهارم رسیده‌اند.

به گزارش ایبنا شمسی خسروی، وقایع دوران کودکی تا شهادت منصور ستاری را در قالب 23 فصل از کتاب 'از تبار آسمان' روایت کرده است.

این اثر بر اساس اسناد موجود در نیروی هوایی و سازمان عقیدتی، سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

کتاب 'از تبار آسمان'، در قطع رقعی و 360 صفحه، با شمارگان 2هزار نسخه و بهای 35هزار ریال،‌ به همت انتشارات اداره عقیدتی، سیاسی نیروی هوایی ارتش (نشر نهاجا) به چاپ اول رسیده است.

همچنین دومین جلد از مجموعه 'امیران جاوید' با عنوان 'پاکباز عرصه عشق' و خاطراتی از سرلشکر شهید 'منصور ستاری' به قلم علی اکبر، توسط انتشارات سازمان عقیدتی سیاسی ارتش (نشر آجا) به چاپ چهارم رسیده است.

در آغاز این اثر، سخنان مقام معظم رهبری درباره فداکاری‌های خلبان شهید منصور ستاری در 8 سال دفاع‌مقدس منعکس شده است.

نویسنده 'پاکباز عرصه عشق' در مقدمه این کتاب یادآور شده است: 'سخن از سرلشکر شهید منصور ستاری است که 56 ساعت بعد از بیان خاطراتش، در پانزدهم دی ماه 73، هنگامی که از اصفهان به تهران بازمی‌گشت، به همراه تنی از همراهانش بر اثر سقوط هواپیما به شهادت رسید و دفتر زندگانی پر فراز و نشیبش را به دست آیندگان سپرد تا بسان چراغی، فرا راه پویندگان طریق پایمردی و استقامت، خلاقیت و سازندگی باشد.'

'کودکی تا دانشکده'، 'دانشکده تا فرماندهی' و 'فرماندهی تا شهادت'، بخش‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند و خاطرات سرلشکر شهید منصور ستاری از زبان خود، خانواده و همرزمانش مطرح شده‌اند.

در پایان این اثر، مقدمه کتاب به زبان انگلیسی و تعدادی عکس از سرلشکر منصور ستاری در دوران دفاع مقدس  آورده شده اند.

کتاب 'پاکباز عرصه عشق'، در قطع رقعی و 260 صفحه، با شمارگان 3هزار نسخه و بهای 25هزار ریال، توسط نشر آجا به چاپ چهارم رسیده است.

منصور ستاری، سال 1327 در روستای ولی آباد ورامین به دنیا آمد. وی در سال 1346، وارد دانشکده ‌افسری و با درجه ستوان دومی فارغ‌التحصیل شد.

ستاری، برای گذاراندن دوره علمی کنترل رادار، به کشور آمریکا سفر کرد و در سال 1351 به ایران بازگشت و به عنوان افسر کنترل شکاری نیروی هوایی مشغول به کار شد.

سرلشکر منصور ستاری، به علت فعالیت‌های بیش از حدی که در اجرای طرح‌های جنگی در دفاع‌مقدس از خود نشان داد، در سال 1362 به عنوان معاون عملیات فرماندهی پدافند نیروی هوایی منصوب شد و در بهمن ماه 1365 فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را بر عهده گرفت و تا هنگام شهادت، در این سمت فعال بود.

وی در روز پانزدهم دی ماه 1373 و در یک سانحه هوایی به شهادت رسید.

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی
دسترسی سریع به انجمن ها