عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

شهيد حسن باقري، نابغه دفاع مقدس

شهيد حسن باقري، نابغه دفاع مقدس
چهارشنبه 27 بهمن 1389  07:32 ب.ظ

شهيد حسن باقري، نابغه دفاع مقدس
اين روزها بيست و هفتمين سالروز شهادت يکي ديگر از ستارگان پرفروغ تاريخ دفاع مقدس را گرامي مي داريم؛ جواني که حتي در روزهاي اول مسير خرمشهر را نمي دانست اما بعد از مدتي استعداد و نبوغش کشف و در عرض چند ماه فرمانده اطلاعات عمليات منطقه جنوب شد.


شهيد باقري با چهره اي نوجوان در ميان فرماندهان بزرگ ارتش به مانند يک ژنرال کهنه کار سخنراني مي کرد و آنچنان پيش بيني هايش درست بود که گاهي فرماندهان تصور مي کردند که او يک پيشگوست اما راز نبوغ او زماني آشکار شد که همرزمانش پس از شهادت او در اتاقش را باز کردند و نقشه هاي جنگ را در آنجا يافتند.
شايد کمتر کسي بداند که بنيانگذار واحد اطلاعات عمليات جنگ، طراح برخي از عملياتهاي بزرگ دفاع مقدس و اثرگذارترين فرد در طراحي و اجراي عمليات فتح خرمشهر، جواني 25 ساله به نام غلامحسين افشردي معروف به حسن باقري است که همه او را در خط مقدم يک خبرنگار مي شناختند و تنها همرزمانش در قرارگاه گلف مي دانستند که او يک فرمانده فوق العاده است.
کسي که در جبهه به' سقاي بسيجيان' معروف بود و ماندن در جبهه را به سفر حج در سال 1361 ترجيح داد و در هنگام شناسايي مواضع دشمن در روز 9 بهمن به ديدار خداي کعبه رهسپار شد.
جواني که حتي در روزهاي اول مسير خرمشهر را نمي دانست اما بعد از مدتي استعداد و نبوغش کشف و در عرض چند ماه فرمانده اطلاعات عمليات منطقه جنوب شد. شهيد باقري با چهره اي نوجوان در ميان فرماندهان بزرگ ارتش به مانند يک ژنرال کهنه کار سخنراني مي کرد و آنچنان پيش بيني هايش درست بود که گاهي فرماندهان تصور مي کردند که او يک پيشگوست اما راز نبوغ او زماني آشکار شد که همرزمانش پس از شهادت او در اتاقش را باز کردند و نقشه هاي جنگ را در آنجا يافتند. فضاي قرارگاه گلف يا اتاق جنگ در اهواز (مقر اصلي فرماندهي کل جنگ) گوياي خاطرات بسيار از حضور اين نابغه جنگ تحميلي است که ساعتها پس از شناسايي به اتاق شخصي اش که هيچ کس جز خودش حق ورود به اين اتاق را نداشت، به سر مي برد و بسياري از عملياتهاي بزرگ جنگ را در آنجا طراحي کرد.
شهيد سردار سرلشکر حسن باقري در 25 اسفندماه 1334 برابر با سوم شعبان در تهران چشم به جهان گشود که نامش را 'غلامحسين' نهادند. وي دوره دبستان را در مدرسه 'مترجمه الدوله' واقع در خيابان' آيت الله سعيدي' و دوره متوسطه را در دبيرستان 'مروي' تهران به پايان رساند و در اين دوران ضمن فعاليتهاي مذهبي از سخنراني هاي شهيد بهشتي نيز بهره مند مي شد.
وي در سال 1354 در رشته 'دامپروري' دانشگاه اروميه پذيرفته شد و در اين دوران نيز در پي تحقيق و مطالعه پيرامون مسائل ديني بود و سرانجام به دليل فعاليتهاي مذهبي که در سطح دانشگاه داشت، با دخالت نيرويهاي امنيتي رژيم پهلوي از دانشگاه اخراج شد و پس از آن در سال 1356 به سربازي اعزام شد که در آنجا نيز به هدايت فکري سربازان همت گمارد اما پس از چندي وي را از سربازان جدا کرده و به عنوان راننده يک افسر جزء قرار دادند.
به دنبال فرمان حضرت امام خميني (ره) مبني بر فرار سربازان از پادگان، غلامحسين سربازي را ترک کرده و به طور جدي همراه با ديگر مردم ايران به مبارزه عليه رژيم شاه ادامه داد و با ورود امام خميني به ايران در کميته استقبال فعاليت کرد.
غلامحسين پس از پيروزي انقلاب اسلامي به عنوان خبرنگار فعاليت خود را آغاز کرد و در سفري 15 روزه به لبنان و اردن گزارش تحليلي جامعي از وضع نابسامان مسلمانان اين مناطق تهيه کرد. وي در سال 1358 پس از گرفتن ديپلم ادبي در رشته 'حقوق قضايي' دانشگاه تهران قبول شد و در اوايل سال 59 نيز به عضويت سپاه درآمد و در واحد اطلاعات مشغول خدمت شد و در اين زمان نام مستعار 'حسن باقري' براي او انتخاب گرديد.
با شروع جنگ تحميلي در اول مهرماه 59 ، شهيد باقري همراه تعدادي از پاسداران راهي جبهه هاي جنوب شد و در بدو ورود به اهواز 'واحد اطلاعات عمليات رزمي' را براي دستيابي به اطلاعات دقيق مواضع و نيروهاي عراقي راه اندازي کرد. وي در اين زمان هوش و استعداد شگرفي در تحليل اطلاعات دشمن از خود نشان داد به طوريکه در اغلب مواقع تحرکات احتمالي دشمن را پيش بيني مي کرد. اقدامات اساسي او در زمينه اطلاعات به راه اندازي واحد اطلاعات- عمليات در ستاد عمليات جنوب منتهي شد و نيروهاي اين واحد در کمتر از سه ماه در همه محورهاي جنوب با تمام توان مستقر شدند و به عنوان چشم فرماندهي در محورهاي مختلف عمل کردند.
تشکيل بايگاني اسناد جنگ، ترجمه اسناد و شنود بي سيم دشمن، طراحي گردانهاي رزمي و سازماندهي آن از ديگر اقدامات ماندگار شهيد باقري در طول جنگ تحميلي است. نبوغ و استعداد شهيد باقري نه تنها در طراحي و پيش بيني نظامي که در انتخاب فرماندهان برجسته هشت سال دفاع مقدس شگفتي ساز شد به طوريکه توانايي بسياري از فرماندهان جنگ تحميلي همچون شهيد زين الدين، شهيد حسين خرازي و ... را کشف و براي فرماندهي به سپاه معرفي کرد.


نقش شهيد حسن باقري در اطلاعات رزمي جبهه وسيع جنوب بر هيچکس پوشيده نيست؛ جبهه اي که از دهلران تا جزيره آبادان را شامل مي ‌شد. به دليل توجه عمده دشمن به جنوب و استقرار دو سوم نيروهاي بعثي در اين منطقه، يگانهاي متعددي از ارتش و سپاه در جبهه جنوب متمرکز بود. براي اثبات توانايي شهيد باقري همين بس که او توانست فرماندهي گردان تا جانشين فرماندهي نيروي زميني را در طول يک سال و نيم طي کند. اولين فرماندهي خودش را در عمليات فرماندهي کل قوا انجام داد. شهيد باقري به دليل برخورداري از توانمندي فکري و شهامت نظامي در ديماه 59 به عنوان يکي از معاونان ستاد عمليات جنوب انتخاب شد و در شکست محاصره سوسنگرد، فرماندهي عمليات' امام مهدي(عج)' را پذيرفت و در فتح ارتفاعات 'الله اکبر' و 'دهلاويه' نقش ارزنده اي ايفا کرد.

عمليات فتح‌المبين

در عمليات فتح المبين(دوم فروردين سال 60) که به حق آغازي بر پيروزيهاي جبهه ايران بر دشمن بعثي بود و طي آن علاوه بر 15 هزار نفر اسير، خسارات قابل توجهي به ارتش عراق وارد شد، شهيد باقري نشان داد که فرماندهي بزرگ است. وي پس از پيروزي ايران در عمليات 'ثامن الائمه' که با هدف شکست حصر آبادان انجام گرفت، در عمليات 'طريق القدس' فرماندهي اولين قرارگاه مشترک سپاه و ارتش يعني قرارگاه نصر را بر عهده گرفت و پس از عمليات رمضان از سوي فرماندهي کل سپاه به سمت فرماندهي 'قرارگاه کربلا' و 'جانشين فرماندهي کل' در قرارگاه جنوب منصوب شد. پس از شکل گيري سازمان رزم سپاه و با توجه به توان و تجربه اي که شهيد باقري داشت به عنوان 'جانشين فرماندهي يگان زميني سپاه پاسداران' برگزيده شد و سرانجام پس سالها مجاهدت در ميدان نبرد و هنگام شناسايي مواضع دشمن در روز 9 بهمن سال 1361 در سن 27 سالگي به شهادت رسيد.
شايد بتوان شهيد باقري را نمونه اي از خيل شهداي نوجوان و جواني دانست که در عصري از تاريخ پر افتخار ايران اسلامي خوش درخشيدند، بسياري از جواناني که يا دانش آموز، معلم، دانشجو، پزشک، کارگر، کارمند، کاسب، صنعتگر، کشاورز و.... بودند و يا خبرنگاراني که با وجود کمبود امکانات و شرايط خاص نظامي و امنيتي با تمام توان سعي در ارسال اخبار جبهه ها حتي در اوج درگيري ها داشتند و غريبانه و مظلومانه مانند بسياري از جوانان کشورمان به شهادت رسيدند که مزار شهداي گمنام در شهرهاي مختلف گواه اين مدعاست؛ شهدايي که هر کدام داراي استعدادهاي ويژه اي بودند و مي توانستند براي آينده کشور و خانواده خود الگو باشند اما آنها راه خود و وظيفه تاريخي خود را در برهه اي از زمان در دفاع از خاک وطن ديدند تا ملت ايران با تکيه بر اسلام و وحدت کلمه با وجود تمام تهديدات نظامي و اقتصادي و سياسي همچنان پرقدرت پا برجا باشد و اين ما هستيم که بايد امانتدار شايسته اي براي ميراث شهداي جوانمان باشيم.

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی
دسترسی سریع به انجمن ها