عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

شهيد بروجردي ، سردار ملي لرستان

شهيد بروجردي ، سردار ملي لرستان
چهارشنبه 27 بهمن 1389  07:41 ب.ظ

 بهانه يادواره شهيد بروجردي
شهيد بروجردي ، سردار ملي لرستان
دومين يادواره شهيد محمد بروجردي در حالي عصرامروز برگزار مي شود که اين شهيد بزرگوار به عنوان تنها سردار ملي لرستان کمتر در اين استان شناخته شده است.اين در حاليست که تنها يادواره شهيد بروجردي امسال دومين دوره خود را در پيش دارد اما به نظر مي رسد اين يادواره بايد در سطحي وسيع تر و با تبليغات گسترده تري در اين استان انجام شود تا اهداف آن در مسير تحقق قرار گيرد.

شهيد محمد بروجردي به عنوان تنها سردار ملي لرستان در حالي متولد شهرستان بروجرد است که شايد کمتر در راستاي معرفي اين شهيد عالي قدر به مردم استان لرستان تلاش شده است.
برگزاري يادواره هاي مختلف از اين شهيد عالي قدر در سطوح مختلف از جمله در مدارس و دانشگاه ها در راستاي معرفي اين شهيد برجسته يکي از ضرورياتي است که بايد به آن توجه ويژه شود.
به هر روي به نظر مي رسد نهادينه شدن فرهنگ شهيد و شهادت در جامعه نيازمند معرفي چهره هاي شاخص اين شهدا به ويژه شهيد محمد بروجردي با روش هاي مختلف است که به نظر مي رسد در اين زمينه بايد کار مضاعف و فعاليت ها دوچندان شود.

ضرورت معرفي هر چه بيشتر سردار ملي لرستان

مدير کل اداره حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس استان لرستان در آستانه برگزاري دومين يادواره شهيد بروجردي گفت: اين يادواره عصر امروز جمعه در محل باشگاه فرهنگي فجر شهرستان بروجرد برگزار مي شود.
ناصر فريد در زمينه حضور مهمانان ملي در اين يادواره، عنوان کرد: سرلشکر مصطفي ايزدي مشاور ستاد کل نيروهاي مسلح کشور به عنوان يکي از همرزمان شهيد محمد بروجردي در اين يادواره سخنراني خواهد کرد.
مدير کل اداره حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس استان لرستان ادامه داد: در اين يادواره که به مناسبت بيست و هفتمين سالگرد عروج ملکوتي شهيد بروجردي برگزار مي شود بيش از دو هزار نفر مدعو به همراه خانواده شهيد بروجردي حضور خواهند يافت.
سرهنگ فريد با يادآوري اينکه سردار شهيد محمد بروجردي تنها سردار ملي استان لرستان است، خاطر نشان کرد: همچنين به مناسبت برگزاري يادواره اين شهيد عالي قدر يکي از ميادين و بلوارهاي شهرستان خرم آباد توسط شوراي اسلامي شهر خرم آباد به نام شهيد محمد بروجردي نامگذاري خواهد شد.
وي يادآور شد: در برگزاري اين يادواره سپاه شهرستان بروجرد، گروه 24 بعثت اين شهرستان، بنياد شهيد و امور ايثارگران، شهرداري و فرمانداري بروجرد و اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس استان لرستان مشارکت دارند.

سردار ملي لرستان متولد شد

به سال 1333 ه.ش در روستاي «دره گرگ» از توابع شهرستان بروجرد، در خانه‌اي محقر اما مصفا به عشق و نور الهي و ولايت اهل بيت عصمت و طهارت (ع) پا به عرصه وجود گذاشت و از زمان نوزادي که آواي حق (اذان و اقامه) در گوشش طنين افکنده بود، خود را براي مبارزه و جهاد با دشمنان خدا آماده کرد.
در شش سالگي پدر بزرگوار خود را از دست داد و مادرش با همه مشکلات و سختي‌هايي که وجود داشت، تمامي هم و غم خود را براي تربيت وي به کار بست.
محمد در هفت سالگي وارد مدرسه شد اما به دليل شرايط مادي خانواده، تحصيل در کلاس هاي شبانه توام با کار و تلاش روزانه را انتخاب کرد و خانواده را در تامين زندگي شرافتمندانه، مدد رساند.

شهيد بروجردي در دوران مبارزه با طاغوت

مدت کوتاهي از ازدواجش نگذشته بود که به خدمت سربازي فراخوانده شد، اما چون مخالف خدمت در نظام ستم‌شاهي بود، از خدمت سربازي گريخت و براي ديدار حضرت امام (ره) راهي عراق شد، ولي در مرز دستگير شد و به مدت شش ماه، در زندان ها و شکنجه‌گاه هاي رژيم به سر برد.
او که قلبي مالامال از عشق به حضرت امام (ره) داشت و کينه و نفرت از نظام شاهنشاهي در وجودش موج مي‌زد، با ياران حضرت امام (ره) از جمله، شهيد حاج مهدي عراقي مرتبط شد و همواره سعي مي‌کرد تا در تمامي مراحل مبارزه نقش خود را به عنوان يک مقلد و تابع ولي فقيه به اثبات برساند.
شهيد بروجردي ضمن ارتباط با شخصيت هاي اسلامي و انقلابي علاوه بر خودسازي و کسب فيض، به بعضي از امور مربوط به انقلاب، همچون تکثير و توزيع اعلاميه‌ها و نوارهاي سخنراني حضرت امام (ره) اشتغال داشت. اما به اين حد قانع نبود و جنگ مسلحانه و برخورد محکم با رژيم ستم‌شاهي را سرآغاز مبارزه امت اسلامي ايران مي‌دانست. به همين منظور به همراه چند تن ديگر از مبارزان به سوريه رفت و ضمن ارتباط با امام موسي صدر و شهيد محمدمنتظري به فراگيري و آموزش نظامي و چريکي پرداخت تا خود را براي مرحله‌اي مهم تر آماده کند.
در سوريه و لبنان با شهيداني چون شهيد چمران و شهيد محمد منتظري آشنا شد و در کنار فراگيري مسائل نظامي، از خلق و خوي پسنديده و اخلاق وارسته و انقلابي اين شهيدان نيز بهره‌هاي وافري برد و همين اخلاص و عشق به اسلام بود که او را در چنين محيط‌هايي بدون تاثيرپذيري از جريانات چپي و التقاطي حفظ کرد.
پس از قيام 19 دي ماه سال 1356 در قم با اخذ مجوز شرعي از برخي علما و روحانيون پيرو حضرت امام خميني (ره)، عمليات نظامي عليه رژيم را شروع کرد و تا زمان پيروزي انقلاب اسلامي بي‌وقفه به مبارزات خود ادامه داد.
تلاش مستمر شهيد بروجردي در راه به ثمر رسيدن انقلاب اسلامي به عنوان يک نيروي مبارز و سردار آقا امام زمان(عج) در مراحل مختلف قبل و پس از پيروزي ادامه داشته است.

شهيد بروجردي پس از پيروزي انقلاب

هنگامي که بازگشت حضرت امام خميني (ره) حتمي شد، محمد به عنوان مسئول حفاظت حضرت امام (ره) از طرف شهيد بهشتي و شهيد عراقي انتخاب شد و در طول مسير با عشق و علاقه‌اي قلبي به اين کار مبادرت ورزيد و در مدرسه رفاه نيز در آن دوران حساس، به عنوان مسئول حفاظت، ايفاي نقش کرد.
در نخستين روزهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي، زماني که عوامل داخلي ابرقدرت ها، فتنه و آشوب را در مناطق کردنشين به راه انداختند، با فرمان تاريخي حضرت امام (ره) مبني بر مقابله و سرکوب ضدانقلاب، عازم پاوه شد.
پس از تصويب طرح تشکيل سازمان پيشمرگان کرد مسلمان، مسئوليت اين کار از طرف شهيد مظلوم آيت‌الله بهشتي و آيت الله هاشمي رفسنجاني به ايشان سپرده شد. اقدامات موثر اين تشکيلات در کردستان، سازماندهي ضدانقلاب و نقشه‌هاي مزورانه اجنبي‌پرستان را برهم زد و آرزوي ايجاد اسرائيل دوم در کردستان را در دل آمريکا و اياديش دفن کرد.
در کردستان تمام حرکات ضدانقلاب را به عنوان فرمانده عمليات زير نظر داشت. در جريانات پاوه، درگيري سنندج و حوادث دردناک شهرهاي کردستان همواره يکه‌تاز مقابله با ضدانقلاب بود و شهرها يکي پس از ديگري با دلاوري هاي شهيد بروجردي و يارانش آزاد شد.
او دوشادوش شهيد کاظمي از پاوه حرکت کرد و در پاکسازي بانه و سردشت، که نقطه اتکاي بسيار بزرگ ضدانقلاب به شمار مي‌رفت، سهم به سزايي داشت.
شهيد بروجردي پس از شهادت شهيد کاظمي و شهيد گنجي‌زاده مستقيماً فرماندهي عمليات بسيار سخت و صعب‌العبور مسير پيرانشهر و سردشت را به عهده گرفت و شجاعانه در کنار رزمندگان اسلام لرزه بر اندام ضدانقلابيون انداخت.
به راستي که او حق بزرگي بر گردن کردستان دارد. او بارها مي‌گفت: 'آن کس که مردم کردستان را دوست داشته باشد مي‌تواند در کردستان کار کند.' و مي‌گفت: 'من به اين مردم محروم و ستمديده علاقه دارم.'

شهيد بروجردي در کلام دوستان و همرزمان شهيد

شهيد بزرگوار حضرت حجت‌الاسلام والمسلمين محلاتي در وصف وي مي‌گويند: به قدري متواضع بود که هيچگاه 'من' نمي‌گفت و از خود تعريف نمي‌کرد و هميشه به دنبال کار بود. آنچه براي او مطرح بود، فداکاري، ايثار و مبارزه بود. جهاد و فداکاري او در حد اعلي بود و شايد کمتر برادري به قدر اين شهيد در غرب خدمت کرده باشد ... پاک زندگي کرد و پاک از دنيا رفت.
سردار سرلشکر پاسدار محسن رضايي فرمانده سابق سپاه پاسداران نيز در سخناني پيرامون اين شهيد بزرگوار مي گويد: پيروزي ما در عمليات 'بازي‌دراز' و همچنين 'قصرشيرين' مديون اين شهيد بزرگوار است.
عشق و علاقه وصف ناشدني آن شهيد به مردم کردستان تا حدي بود که در سخت‌ترين شرايط، به مشکلات مردم مي‌انديشيد و چون خود فردي زجر کشيده بود، با احساس عميق ديني همواره به محرومان فکر مي‌کرد.
سردار شهيد حاج محمد ابراهيم همت نيز درمورد نفوذ کلام او چنين گفته است: 'بودند برادراني که در اثر فشار کار خسته شده بودند ولي بعد از چند دقيقه صحبت با شهيد بروجردي، تمام مسائل آنها حل مي‌شد و با دلي‌ گرم و اميدوار دوباره سراغ کارشان مي‌رفتند.
ما شاگرد او بوديم. ايشان داراي يکسري ويژگي هاي اخلاقي خاصي بودند که شايد من در طول زندگيم از کمتر انساني ديدم و ولايت‌پذيري در اين انسان بزرگ، استقامت و پايداري، اخلاق حسنه، خصوصاً در برخوردهاي اجتماعي از ويژگي هاي خاص اوليه اين مرد بود.
او خيلي ساده از خطاي ديگران درباره خويش مي‌گذشت و به اشتباه خود اعتراف داشت و طلب عفو مي‌کرد.'

شهادت شهيد بروجردي

در تاريخ اول خرداد 1362 در حالي که با عده‌اي ديگر از همرزمانش در مسير جاده مهاباد، نقده حرکت مي‌کردند بر اثر انفجار مين به آرزوي ديرينه‌اش که سال ها در نمازها و نيايش هاي نيمه شبش از درگاه خداوند مي‌طلبيد رسيد و به فوز عظيم شهادت نائل شد.
يکي از افرادي که در صحنه شهادتش حضور داشت مي‌گويد: پس از انفجار وقتي من بالاي سر او رسيدم مانند هميشه تبسم بر لبانش نقش بسته بود و من احساس کردم که او کلام مولايش را تکرار مي‌کند: 'فُزتُ وَ رَبّ الکَعبَه'
روحش شاد و راهش پر رهرو باد...

amuzesh2005

amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی
دسترسی سریع به انجمن ها