عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

پيام وزير دادگستري به گردهمايي مديران عامل ستادهاي رسيدگي به امور ديه

پيام وزير دادگستري به گردهمايي مديران عامل ستادهاي رسيدگي به امور ديه
چهارشنبه 27 بهمن 1389  07:45 ب.ظ

 گروه اجتماعي / حوزه قضايي و انتظامي

89/11/27 - 15:43
شماره:8911271194
 
 
پيام وزير دادگستري به گردهمايي مديران عامل ستادهاي رسيدگي به امور ديه

خبرگزاري فارس: وزير دادگستري به مناسبت برگزاري گردهمايي مديران عامل ستادهاي رسيدگي به امور ديه، پيامي منتشر كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي سازمان زندان‌ها، سيدمرتضي بختياري،‌ وزير دادگستري به مناسبت برگزاري گردهمايي مديران عامل ستادهاي رسيدگي به امور ديه در خراسان رضوي، پيامي به شرح ذيل منتشر كرده است: 

پس از حمد خدا و درود و صلوات بر محمد و آل محمد و عرض ارادت به آستان مقدس حضرت ثامن‌الحجج (ع) و تبريك آغاز سي‌وسومين سالروز پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و سومين سال از دهه چهارم انقلاب كه توسط رهبر فرزانه انقلاب با عنوان دهه پشرفت و عدالت نامگذاري شده صميمانه از شركت كنندگان در همايش تشكر مي‌كنم. 

در ميان دهها نهاد مردمي و انقلابي كه به بركت انقلاب اسلامي متولد شد، ستاد مردمي رسيدگي به امور ديه و كمك به زندانيان نيازمند داراي برجستگي‌هاي خاصي است. اين نهاد مردمي از جهات مختلف موجب بركت و اعتلاي روحيه خدمتگزاري است. چه آنانكه اين محل مقدس را براي انجام كار خير انتخاب مي‌كنند و چه افرادي كه از قِبَل تسهيلات اين ستاد از گرفتاري نجات پيدا مي‌كنند و به دامان جامعه و آغوش گرم خانواده باز مي‌گردند. همچنين كساني كه به عنوان اولياء‌دم و دريافت كنندگان وجوه ستاد ديه، التيامي هر چند قليل بر زخم آنها گذاشته مي‌شود، از اين ستاد نوراني بهره‌مند هستند. بر همين اساس درود مي‌فرستيم بر بانيان و مؤسسين عزيز ستاد ديه به ويژه سيد بزرگوار شهيد لاجوردي كه نيت خير آنها امروز منشاء اين همه بركت شده است. 

در ادامه اين پيام آمده است: آزادي زندانيان نيازمند در جرائم غيرعمد كه سرلوحه اهداف اين ستاد مردم نهاد است در حقيقت محلي براي رهايي انسانهاي گرفتار از بند است كه با خلوص نيت و در راه رضاي خداوند انجام مي پذيرد و انشاءالله باقيات‌الصالحاتي براي همه دست اندركاران ما خواهد بود. 

گردهمايي مديران عامل ستادهاي ديه استان‌ها و مسئولان ستاد ديه كشور در مشهد مقدس در جوار بارگاه ملكوتي ثامن‌الائمه حضرت علي‌ابن موسي الرضا (ع) و در آستانه ميلاد باسعادت نبي مكرم اسلام حضرت محمد مصطفي (صلي الله عليه و آله و سلم) و تولد ششمين اختر تابناك آسمان امامت و ولايت حضرت امام جعفر صادق (ع)، فرصت مغتنمي است كه با ياري خواستن از ائمه طاهرين و با حل مشكلات و معضلات پيش رو، تعداد بيشتري از زندانيان نيازمند را از زندان آزاد تا كانون‌هاي خانوادگي بسياري از هموطنان در آغازين روزهاي بهار، رنگ و بوي بهاري به خود گيرد. 

بختياري در ادامه اين پيام خاطرنشان كرد: در كشور عزيزمان، مردم نوع دوست همواره در اجراي فرامين پرعطوفت پيامبر خاتم (صلي الله عليه و آله و سلم) و در راستاي ترويج اخلاق و حفظ ارزش‌هاي اسلامي در جامعه با درك مشكلات انسان‌هايي كه ناخواسته به زندان كشيده شده‌اند با كمكهاي خداپسندانه‌اي كه به ستاد ديه انجام مي‌دهند براي بازگشت مجدد اين قبيل هموطنان به آغوش خانواده‌هايشان تلاش گسترده‌اي را به عمل مي‌آورند. 

چنين اقداماتي حكايت از ارج نهادن خيرين به دستورات دين حيات بخش اسلام و اظهار همدردي با انسان‌هاي گرفتاري است كه به دليل بدهي هاي ناشي از جرائم مالي غير كلاهبرداري سال‌ها در زندان نگران چگونه زيستن همسر و فرزندان بي‌پناه خود هستند. 

دين مبين اسلام دين رحمت است و پايه‌هاي ترويج اين دين الهي، مبتني بر ايمان به خداوند و تبعيت از مهر و نوع دوستي استوار نيز محكم‌ترين شده است و پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) دستگيره‌هاي ايمان به خداوند را در دلدادگي و عشق به معبود و حب و دوستي يكديگر و دوركردن خشم و عداوت از دلها مي‌داند. 

ضمن قدر شناسي از كوشش‌ها و تلاش‌هاي مداوم و خستگي‌ناپذير مديران عامل ستادهاي ديه استان‌ها و ايثار و ازخودگذشتگي مسئولان و مديران ستاد ديه كشور، مجدانه از شما عزيزان درخواست دارم كه با عزمي راسخ‌تر در سالي كه از طرف رهبر عظيم‌الشأن انقلاب اسلامي حضرت آيت‌الله‌العظمي امام خامنه‌اي (مدظله‌العالي) سال همت مضاعف، كار مضاعف ناميده شده است در آزادي زندانيان نيازمند بكوشيم. 

فرهنگ‌سازي در سطح جامعه و دعوت از خيرين در ماه پاياني سال خصوصاً اطلاع‌رساني از طريق شبكه‌هاي صدا و سيما در هر استان، بسياري از خيرين را در مشاركت به اين امر خير و خداپسندانه راغب‌تر مي‌كند، علي‌الخصوص با اعلام اين موضوع كه كمك خيرين به زندانيان موجب مي‌شود كه بسياري از حادثه‌ديدگان ناشي از تصادفات رانندگي نيز با دريافت ديه خود مرهمي بر زخم‌هاي ناشي از تصادفات رانندگي خواهند گذارد. بدون ترديد هم‌انديشي در گردهمايي بر پاشده مي‌تواند ضمن سرعت بخشيدن به آزادي زندانيان، راهكارهايي را فراروي همه ما قراردهد تا در جلوگيري از ورود افراد به زندانها موفق شويم. 

اقدامات نويد بخشي كه در سال‌هاي اخير در ستاد ديه كشور آغاز شده است و ارائه طرح‌هايي در زمينه تشكيل " شوراي عالي فرهنگ عبور و مرور (ترافيك) و يا "انجمن ملي ترويج قوانين و حمايت از قربانيان رانندگي " مي‌تواند بارقه اميد را در جامعه ايجاد كند كه با چنين طرح‌هايي و گسترش فرهنگ عبور و مرور در كشور، حداقل از تلفات انساني در حوادث رانندگي كاسته شده و از اين طريق ورودي به زندان‌ها نيز كاهش يابد. 

رجاء واثق دارم حضور شما مديران عامل محترم ستادهاي ديه استان‌ها در شوراي فرهنگ عمومي استان و نهادهاي تأثير گذار در ارتقاء فرهنگ حفظ حقوق انسان‌ها در پيشگيري از وقوع جرائمي مانند عدم رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي، تعهد مهريه نامعقول و توصيه به پرهيز از جمله " مهريه را كي داده و كي گرفته " غفلت از پرداخت نفقه همسر و افراد تحت تكفل، توجه به رعايت نكات ايمني كار (حوادث كارگاهي) و توجه به تقصير بزرگ صدور چك‌هاي بلامحل كه همه اين‌ها، تجاوز به حقوق حقه مردم اين ميهن اسلامي است و موجب پاشيده شدن كيان خانواده‌ها و ورود مرتكبين اين جرائم به زندان‌ها مي‌شود. 

توفيق خدمت در ستاد ديه كه نصيب شما برادران و خواهران محترم شده، نعمتي است الهي كه نصيب هر فردي نمي‌شود، پس بايد شكر اين نعمت را بجا آوريم و حال كه در جوار مضجع منور آقا علي‌ابن‌موسي‌الرضا (ع) قرار گرفته‌ايم با آن حضرت پيمان ببنديم تا هر آنچه در توان داريم در خدمت به زندانيان نيازمند آبـروداري كـه بـدون هيچ نيت و قصد قبلي گرفتار شده‌اند، باشيم و در جهت آزادي آنان از زندان حداكثر تلاش را بكار بنديم تا رضايت خالق هستي بخش را از اين طريق كسب كنيم. 

در پايان وظيفه‌مندم از تلاش‌هاي مخلصانه و شبانه‌روزي همسنگر شهيد لاجوردي برادر عزيز جناب آقاي مهندس جولائي مدير عامل محترم ستاد مردمي رسيدگي به امور ديه و كمك به زندانيان نيازمند به عنوان خادم تشكر كنم. از درگاه ايزد منان، سلامتي و طول عمر با عزت براي كليه خدمتگزاران در ستاد ديه را خواستارم. 
انتهاي پيام/ب

 

 
بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا«16»  وَالْآخِرَةُ خَیرٌ وَأَبْقَى«17» 
 
ولی شما زندگی دنیا را مقدم می‌دارید،  در حالی که آخرت بهتر و پایدارتر است!
 
الأعلی (16 -17)
 
 
 
 

 

mosaferakherat

mosaferakherat
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 2182
محل سکونت : گیلان
دسترسی سریع به انجمن ها