عضویت العربیة English
امام صادق علیه‌السلام: صله رحم و نیکى، حساب (قیامت) را آسان و از گناهان جلوگیرى مى‌کند. کافى، ج2، ص157

سفير مصر در آلمان: دليلي ندارد كه مبارك در مصر نماند

سفير مصر در آلمان: دليلي ندارد كه مبارك در مصر نماند
چهارشنبه 27 بهمن 1389  07:51 ب.ظ

سفير مصر در آلمان ضمن ابراز خوشحالي از استعفاي حسني مبارك گفت:‌ استعفاي حسني مبارك يكي از بزرگترين رويدادهاي كل تاريخ جهان است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رمزي عزالدين رمزي، سفير مصر در آلمان، در گفت‌وگو با راديو آلمان گفت: ساليان متمادي در مصر هيچ دموكراسي مطلوبي وجود نداشت. سال‌هاي متمادي حقوق اساسي‌اي كه ملت مصر نيازمند آن بودند، وجود نداشت.

رمزي عزالدين رمزي گفت: ما به ويژه براي تحقق هدف خود در زمينه‌ي آزادي عقيده به دلايل سياسي احتياج داشتيم. گرچه وضعيت ما در منطقه بسيار بهتر از ديگر كشورها بود، اما اين شرايط كافي نبود. ما براي درك حقوق بشر به چيز بيشتري احتياج داشتيم. دومين مشكل نبود عدالت است و اين دو دليل اصلي، براي روي دادن اين اتفاق كافي بود.

رمزي در پاسخ به اين سوال كه آيا مصر يك ديكتاتور نظامي است يا خير‌، گفت:‌ اين كارشناسان مسائل نظامي هستند كه در اين خصوص تصميم گيري مي‌كنند. ما مطمئنا از سال 1952 تا كنون اشكال مختلفي از حكومت ارتشي داشته‌ايم اما نه به مفهوم ديكتاتوري نظامي. ما يك جامعه نظامي فعال داشتيم و مبارك خود يك افسر سابق است كه نه توسط ارتش كه به وسيله كارمندان غير نظامي حكومت مي‌كرد.

رمزي در ادامه مصاحبه خود گفت: من نماينده كشورم هستم و همچنان نماينده كشورم باقي خواهم ماند.

اين مقام مصري در ادامه گفت:‌ مصر در شرايط فعلي يك انقلاب را تجربه مي‌كند و ما اميدواريم كه شرايط اين كشور هرچه زودتر به وضعيت طبيعي برسد. يعني وضعيتي كه ما خواستار آن هستيم و آرزوي آن را داريم. يك كشور تكثرگرا، ‌دموكراتيك و آزاد. براي رسيدن به اين هدف ما همگي تلاش خود را انجام مي‌دهيم و اطمينان داريم كه به آن خواهيم رسيد.

سفير مصر در ادامه گفت: من تنها فردي نيستم كه به كشورم خدمت مي‌كنم، بلكه ميليون‌ها اداره و نهاد مصري نيز وجود دارند كه به مصر خدمت مي‌كنند.

رمزي همچنين در پاسخ به اين سوال كه ميزان اطلاعات شما از حساب‌هاي بانكي مبارك چيست، گفت:‌ به طور كامل در جريان اين مساله نيستم اما از مصر پيام‌هايي دريافت كردم كه بلافاصله آنها را به دولت آلمان منتقل كرده‌ام. طبق اين پيام‌ها حساب‌هاي بانكي بسياري از مقامات بلند پايه دولت بايد مسدود شوند. من بيشتر از اين اطلاعي ندارم كه آيا اين مقامات در كشورهاي ديگر نيز حساب بانكي داشته‌اند يا نه. البته اين تنها به مقامات بلند پايه مصر بر مي‌گردد.

عزالدين رمزي در ادامه در پاسخ به اين سوال كه گمانه زني‌هاي مبني بر آنكه مبارك در شرم الشيخ است را چگونه ارزيابي مي‌كنيد، گفت: طبق اطلاعات موثق رسيده به ما مبارك تا روز سه‌شنبه در شرم الشيخ بوده است.

رمزي در ادامه در پاسخ به اين سوال كه آيا مبارك طي روزهاي آتي نيز در شرم الشيخ باقي خواهد ماند يا خير، گفت:‌ تصميم گيري در مورد اين مساله به عهده خود مبارك و مصر است. در هر صورت من دليلي نمي‌بينم كه وي در مصر به عنوان رئيس جمهور سابق اين كشور به زندگي خود ادامه ندهد. وي به وضوح اعلام كرده است كه دوست دارد همچنان در مصر زندگي كند و آرزو دارد كه در اين كشور بميرد. البته تصميم گيري در مورد اين مساله به عهده خود مردم مصر است.

رمزي در پاسخ به اين سوال كه آيا ارتش ضمانتي براي انتقال قدرت به يك دولت دموكراتيك را دارد يا نه، گفت:‌ ارتش براي دستيابي به اين هدف متعهد شده است. مصري‌ها طعم آزادي را چشيده‌اند و بهاي آن را خواهند پرداخت. من معتقدم ارتش به عهد خود عمل خواهد كرد و قول داده است كه طي شش ماه انتخابات دموكراتيك برگزار شود و قدرت به دولت مصر كه به شيوه دموكراتيك انتخاب شده، انتقال مي‌يابد.

وي در ادامه افزود: اطمينان دارم كه ما با ارتشي حرفه‌اي روبرو هستيم. در هر صورت ما در قرن 21 هستيم. به سال 1952 فكر كنيد‌، زماني كه ارتش قدرت را به دست گرفت. اما وضعيت در شرايط فعلي متفاوت از سال 1952 است. در شرايط فعلي، ملت دولت را سرنگون كرده است و اكنون انقلاب در دستان ملت است. ارتش نيز حامي ملت است تا از وقايع مقابل انقلاب مصر جلوگيري كند.

رمزي عزالدين رمزي همچنين در پاسخ به اين سوال كه آيا ژنرال‌هاي پير كه از مبارك حمايت كردند اكنون قادر هستند شرايط ايجاد دموكراسي را فراهم كنند يا خير، گفت: اين ژنرال‌ها به عنوان نيروهاي كارشناس عمل خواهند كرد و اخوان المسلمين نيز به عنوان يكي از احزاب مسلمان در مصر يك حزب قوي است، اما فاقد اكثريت مي‌باشد. علاوه بر اين، آنها از اين واقعيت بسيار فاصله دارند كه بتوانند اكثريت را تشكيل دهند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها