عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اظهارنظر كارشناسي مركز پژوهش‌ها درباره:«طرح ناظر بر تأسيس و فعاليت سازمان‌هاي مردم‌نهاد (غيردولتي)»

اظهارنظر كارشناسي مركز پژوهش‌ها درباره:«طرح ناظر بر تأسيس و فعاليت سازمان‌هاي مردم‌نهاد (غيردولتي)»
چهارشنبه 27 بهمن 1389  07:54 ب.ظ

اظهارنظر كارشناسي مركز پژوهش‌هاي مجلس درباره:«طرح ناظر بر تأسيس و فعاليت سازمان‌هاي مردم‌نهاد (غيردولتي)» اعلام شد.

 

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، به نقل از روابط عمومي مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، متن اين گزارش به شرح ذيل است:

 

مقدمه

 

قانون برنامه چهارم پنج‌ساله توسعه کشور در مواد متعددي خصوصاً بند «و» ماده (98)، بند «د» ماده (111)، بند «ط» ماده (119)، و مواد (136)، (140) و (145) به لزوم افزايش مشارکت مردم در اداره امور کشور و کاهش حجم تصدي‌گري دولت و کوچک‌سازي آن اشاره و تأکيد دارد. ازسوي ديگر درحال حاضر يکي از مشکلات فعلي سازمان‌هاي مردم‌نهاد، فقدان نظام جامع قانوني مرتبط با آنهاست. بي‌شک وجود چنين قانوني از يک‌سو موجب تقويت جايگاه قانوني اين سازمان‌ها شده و ازسوي ديگر مشکلات و تبعات ناشي از خلأهاي قانوني و ايرادات آيين‌نامه فعلي را مرتفع مي‌سازد. به همين منظور تصويب اين طرح مي‌تواند گام مؤثري در رفع مشکلات مذکور قلمداد شود.

 

ارزيابي طرح

 

1. به جهت ضرورت تعريف عبارت «غير‌انتفاعي» و رفع ابهام از آن پيشنهاد مي‌شود تبصره «3» بند «الف» ماده (1) طرح پيشنهادي مجلس شوراي اسلامي که در متن مصوب کميسيون اجتماعي حذف شده است بازگردانده شود:

 

«تبصره «3» ـ غيرانتفاعي عام‌المنفعه: عبارت است از فعاليت‌هايي که در جهت منافع و خير جامعه بوده و شامل فعاليت‌هاي تجاري، صنفي و انتفاعي نمي‌شود. هم‌چنين عدم انجام ساير فعاليت‌ها که به‌منظور تقسيم منافع بين اعضا، مؤسسان،‌ مديران و کارکنان در سازمان باشد».

 

2. ماده (14) طرح پيشنهادي، ذيل فصل دوم راجع به حقوق و تکاليف سمن، قيد شده است، لکن با توجه به محتواي اين ماده لازم است آن در فصل سوم مربوط به تأسيس سمن آورده شود.

 

3. يکي از اهداف تأسيس سازمان‌هاي مردم‌نهاد، کاهش تصدي‌گري دولتي و افزايش مشارکت‌هاي مردمي است، لذا اختصاص بخش عظيمي از بودجه يک سازمان مردم‌نهاد به منابع دولتي نه تنها با هدف فلسفه وجودي چنين نهادي در تناقض است، بلکه صرفاً منجر به وابستگي اين سازمان‌ها به دولت شده و در واقع موجب شکل‌گيري سازمان‌هاي دولتي مردم‌نهاد مي‌گردد، لذا پيشنهاد مي‌شود همانند ماده (6) طرح اصلي پيشنهادي مجلس شوراي اسلامي سقف حداکثر ميزان کمک‌هاي دولتي به سازمان‌هاي مردم‌نهاد در بودجه آنها مشخص شود.

 

4. به‌موجب ماده (16) طرح، هرگونه دريافت کمک مادي توسط سمن ازسوي دستگاه‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي غيردولتي بايد با مجوز از هيات‌هاي نظارت مربوطه باشد، که اين امر نه تنها موجب اطاله بيش از حد روند دريافت مساعدت‌هاي مالي مي‌گردد، بلکه با بند «الف» ماده (15) نيز در تعارض است، زيرا وقتي اجازه دريافت کمک‌هاي دولتي و غيردولتي به انجمن‌ها داده شده است، منوط نمودن دريافت هرگونه کمک مالي به مجوز هيات‌هاي نظارت ذيربط، نوعي محدوديت بلاوجه است. بنابراين صرفاً لازم است دستگاه‌هاي موضوع ماده (16) با رعايت پيشنهاد بند فوق، ميزان کمک‌ها و قراردادهاي همکاري خود را به دبيرخانه هيات‌هاي نظارت ذيربط منعکس کند. لذا پيشنهاد مي‌گردد قسمت اول ماده صدرالذکر حذف شود.

 

5. با توجه به ماده (25) طرح که به بيان روند تأسيس سمن مي‌پردازد و هم‌چنين امکان تصريح به ثبت سمن بعد از صدور مجوز تأسيس سمن در دبيرخانه هيئت‌هاي عالي و يا نظارت استان و شهرستان پيشنهاد حذف ماده (26) مي‌گردد.

6. با توجه به تبصره ماده (45) و امکان صدور مجوز فعاليت هيات‌هاي مذهبي، کانون‌ها و تشکل‌هاي ديني و قرآني توسط سازمان تبليغات اسلامي، به‌نظر مي‌رسد درج نام اين سازمان در ترکيب اعضاي هيات‌هاي نظارت فاقد ضرورت باشد.

 

نتيجه‌گيري

 

با توجه به ضرورت فراهم ساختن بسترهاي لازم براي مشارکت مردم و گروه‌هاي اجتماعي در توسعه پايدار کشور و نيز با توجه به تعدد ضوابط ناظر بر فعاليت سازمان‌هاي مردم‌نهاد و خلأ قانوني جامع در اين خصوص، هم‌چنين عدم تکافوي مقررات فعلي و تعدد مراکز تصميم‌گيري و مالاً برخوردهاي سليقه‌اي با اين سازمان‌ها و نيز عدم پاسخگويي و نظارت بر فعاليت‌هاي سازمان‌هاي مردم‌نهاد و ابهامات موجود در روابط اين سازمان‌ها با ساير بخش‌هاي جامعه (دولت بخش خصوصي و...) به‌نظر مي‌رسد با اعمال پيشنهادات مذکور در بندهاي فوق، تصويب اين طرح به‌عنوان قانوني جامع و مستقل در فراهم آوردن بستر لازم براي تحقق حداکثري مشارکت مردم و افزايش نقش‌پذيري آحاد جامعه در پيشبرد اهداف عاليه نظام مقدس جمهوري اسلامي، مؤثر و مفيد مي‌باشد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها