عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

واكنش تاجيكستان به ادعاي همكاري با ايران درباره استخراج اورانيوم

واكنش تاجيكستان به ادعاي همكاري با ايران درباره استخراج اورانيوم
چهارشنبه 27 بهمن 1389  07:54 ب.ظ

واكنش تاجيكستان به ادعاي همكاري با ايران درباره استخراج اورانيوم

خبرگزاري فارس: مقامات تاجيكستان ادعاي برخي رسانه‌هاي روسي درباره همكاري با ايران در زمينه استخراج اورانيوم را كاملاً بي‌پايه و اساس خواندند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در دوشنبه، برخي از نشريه‌هاي روسيه و منطقه، اخيراً با انتشار مطالبي مدعي شدند كه ايران علاقمند به همكاري با تاجيكستان در زمينه مشاركت در استخراج معادن اورانيوم اين كشور است.
همچنين اين نشريات مدعي شده بودند كه يكي از دلايل مهم توجه ايران تاجيكستان، وجود معادن غني اورانيوم در قلمرو اين كشور است.
اما مقامات تاجيك در واكنش به اين ادعاها، در گفت‌وگو با رسانه‌هاي خبري اعلام كردند: نه تنها هيچ مذاكره‌اي با مقامات ايراني براي استخراج اورانيوم صورت نگرفته است، بلكه بر ‌عكس ادعاهاي اين رسانه‌ها، روسيه پيشنها‌دهاي متعددي براي مشاركت در استخراج اورانيوم از معادن تاجيكستان به مقامات دوشنبه ارائه كرده و خواستار آغاز دوباره همكاري‌هاي دو كشور در زمينه استخراج و فرآوري اورانيوم شده است.
"عظيم ابراهيم " رئيس موسسه پژوهشي "زمين شناسي تاجيك " كه يك نهاد وابسته به دولت است، در اين باره به خبرنگاران گفت: هرگونه همكاري با روسيه در زمينه اجراي طرح‌هاي مشترك براي استخراج اورانيوم نيز بر پايه توافقات 2 جانبه ميان مقامات عالي رتبه دوشنبه و مسكو خواهد بود.
وي افزود: تاجيكستان در بخش توليد اورانيوم آماده همكاري و سرمايه‌گذاري از سوي هر كشوري است، اما تاكنون از سوي هيچ كشوري به جز روسيه، پيشنهادي در اين زمينه دريافت نكرده است.
به گفته وي تاجيكستان و ايران هم‌اكنون همكاري خوبي در بخش زمين شناسي دارند، اما تاكنون موضوع همكاري مشترك براي استخراج اورانيوم در هيچ سطحي بين مقامات دو كشور مطرح نشده است.
اين مقام دولت تاجيكستان تصريح كرد: براساس نظام حقوقي فعلي جهان، هر تصميم و اقدامي كه در رابطه با توليد اورانيوم انجام مي‌گيرد، بايد شفاف و تحت نظارت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي باشد و تاجيكستان نيز اين مقررات را به دقت رعايت مي‌كند.
طبق آمار غير رسمي، تاجيكستان حدود 13 درصد از ذخاير اورانيوم جماهير شوروي سابق را در اختيار دارد و روسيه در دوران شوروي سابق كه تاجيكستان يكي از جمهوري‌هاي چهارده‌گانه آن بود، سالانه مقادير قابل توجهي سنگ اورانيوم از معادن اين كشور استخراج و در تنها كارخانه توليد اورانيوم تاجيكستان واقع در شهر "چكالوفسك "، از ولايت سغد در شمال اين كشور، فراوري كرده و آنها را به اكسيد اورانيوم تبديل مي‌كرد.
اما پس از استقلال تاجيكستان و خروج متخصصان روسي از خاك اين كشور، علاوه توقف استخراج معادن اورانيوم، فعاليت اين كارخانه نيز تعطيل شد.
ولي حدود دو سال پيش "امامعلي رحمان " رئيس جمهور تاجيكستان دستور داد تا تحقيقات جامعي درباره ميزان ذخاير اورانيوم كشور و هزينه‌هاي استخراج آن صورت گيرد، اما به نظر مي‌رسد كه تاكنون پيشرفت چنداني در اين بخش حاصل نشده است.
براساس قوانين فعلي تاجيكستان، تنها شركت‌هاي دولتي اجازه فعاليت در زمينه استخراج و فراوري اورانيوم را دارند و به نظر كارشناسان همين امر سبب ايجاد محدوديت براي سرمايه‌گذاري در اين بخش شده است.
از سوي ديگر كارشناسان يكي از علل مهم انتشار خبرهاي كذبي مبني بر همكاري پنهاني ايران تاجيكستان در استخراج اورانيوم را غير شفاف نشان دادن سياست‌هاي دوشنبه و اعمال فشار بر تاجيكستان به منظور كسب امتياز از اين كشور مي‌دانند.
به اعتقاد اين تحليلگران، يكي ديگر از اهداف مهم اين رسانه‌ها، تاثير گذاري بر سفر ماه آينده رئيس جمهور تاجيكستان به جمهوري اسلامي ايران است.
طبق توافقات به دست آمده ميان تهران و دوشنبه، رحمان در مراسم تجليل از نوروز سال 1390كه در شهر شيراز جمهوري اسلامي ايران برگزار مي‌شود، شركت خواهد كرد.
كارشناسان معتقدند: رحمان در اين سفر در ديدار با مقامات عالي رتبه ايران، درباره تقويت هر چه بيشتر مناسبات 2 جانبه بحث و تبادل نظر خواهد كرد، اما مخالفان توسعه روابط حسنه 2 كشور، قصد دارند به هر وسيله ممكن از تحكيم مناسبات دوشنبه تهران جلوگيري كنند.
انتهاي پيام/م

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها