عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نيازي به ايجاد پايگاه‌هاي دائمي آمريكا در افغانستان نيست

نيازي به ايجاد پايگاه‌هاي دائمي آمريكا در افغانستان نيست
چهارشنبه 27 بهمن 1389  07:55 ب.ظ

89/11/27 - 11:33
شماره:8911270480
عضو كابينه دولت افغانستان:
نيازي به ايجاد پايگاه‌هاي دائمي آمريكا در افغانستان نيست

خبرگزاري فارس: سرپرست وزارت انرژي و آب افغانستان با طرح ايجاد پايگاه‌هاي دائمي آمريكا در اين كشور به شدت مخالفت كرد و گفت كه افغان‌ها جهاد نكردند تا نيروهاي خارجي ديگري را در اين سرزمين حاكم كنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در كابل، "محمد اسماعيل‌خان " روز گذشته در مراسمي كه به منظور تجليل از 26 بهمن سالروز خروج نيروهاي شوروي از افغانستان در شهر هرات برگزار شده بود اين نظريه را كه بدون حضور دائمي نيروهاي خارجي، تامين امنيت افغاسنتان ممكن نيست، نادرست خواند.


اين فرمانده جهادي از سخنان وزير دفاع افغانستان كه از ايجاد پايگاه‌هاي نظامي دائمي آمريكا در افغانستان حمايت كرده است، به شدت انتقاد كرد و از وي خواست تا اظهارات خود را پس بگيرد.


عضو كابينه حامد كرزي، با بيان اين كه مردم افغانستان با اتكا به نيروي ايمان توانستند ارتش سرخ را وادار به خروج از افغانستان كنند، گفت: ما جهاد نكرديم كه ارتش سرخ را افغانستان خارج كنيم و كشور ديگري را بر افغانستان حاكم سازيم بلكه هدف و آرمان مردم افغانستان آزادي اين كشور بود.


اسماعيل‌خان از جامعه جهاني خواست تا با تجهيز نيروهاي امنيتي افغانستان، زمينه را به گونه‌اي مساعد سازند تا نيروهاي افغان امنيت اين كشور را تامين كنند.


حامد كرزي در بازگشت از "كنفرانس امنيتي مونيخ " براي نخستين بار از تمايل مقامات آمريكايي براي ايجاد پايگاه‌هاي نظامي دائمي در خاك افغانستان سخن گفت.


كرزي در اين سخنان ايجاد اين پايگاه‌ها را به نفع افغانستان خواند اما موافقت نهايي افغانستان را منوط به موافقت پارلمان و لويه جرگه كرد.


پس از وي "عبدالرحيم وردك " وزير دفاع افغانستان در مصاحبه اي با بي بي سي ايجاد پايگاه‌ها و حضور نيروهاي خارجي در افغانستان را ضمانتي براي امنيت افغانستان و منطقه اعلام كرد.


بر اساس توافق ناتو و دولت افغانستان، قرار است تا سال 2014 تامين امنيت افغانستان به طور تدريجي به نيروهاي امنيتي افغانستان واگذار شود و پس از آن نيروهاي ناتو و نظاميان آمريكايي نقش حمايت كننده را داشته باشند.


اكنون ناتو و آمريكا تلاش مي‌كنند تا با ايجاد پايگاه‌هاي نظامي دائمي، حضور خود را پس از 2014 در افغانستان تضمين كنند.


اسماعيل‌خان نخستين شخصيت دولتي است كه با ايجاد چنين پايگاه‌هايي مخالفت مي‌كند.


انتهاي پيام/م

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286941
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها