عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

انقلاب مصر دامن اسرائيل و رژيم‌هاي حامي آن را خواهد گرفت

انقلاب مصر دامن اسرائيل و رژيم‌هاي حامي آن را خواهد گرفت
چهارشنبه 27 بهمن 1389  07:55 ب.ظ

89/11/27 - 11:36
شماره:8911270470
نويسنده و تحليلگر برجسته عرب:
انقلاب مصر دامن اسرائيل و رژيم‌هاي حامي آن را خواهد گرفت

خبرگزاري فارس: "عبدالباري عطوان " نويسنده و تحليلگر برجسته جهان عرب انقلاب مصر را انقلابي مردمي دانست كه دامن رژيم صهيونيستي و كشورهاي به اصطلاح ميانه رو عرب از جمله اردن و عربستان را فرا خواهد گرفت.

به گزارش فارس، "عبدالباري عطوان " در سرمقاله امروز خود در روزنامه "القدس العربي " چاپ لندن به بررسي انقلاب مصر و بازتاب آن در منطقه، آينده معاهده سازش "كمپ ديويد " و هراس رژيم صهيونيستي از فروپاشي رژيم‌هاي عرب به اصطلاح "ميانه‌روي " طرفدار خود پرداخت.

*هراس اسرائيل از سرنوشت ديگر رژيم‌هاي عربي حامي اين رژيم

اين نويسنده نوشت: انقلاب مصر يك انقلاب منطقه‌اي است كه به طور قطع، امتداد و تبعات آن جهان عرب و رژيم صهيونيستي را در برخواهد گرفت.

وي افزود: بيشترين هراس اسرائيل از اين امر است كه انقلاب مصر و تبعات آن پايه‌هاي رژيم‌هاي حاكم در اردن و عربستان سعودي را به لرزه درآورد چرا كه اين دو كشور، دو ضلع ديگر جبهه به اصلاح ميانه‌روي عربي هستند و وقوع انقلاب در اين كشورها، باعث گسترش دموكراسي و بازگشت ائتلاف طبقه متوسط و جريان اسلامي براساس يك بستر ملي خواهد ‌شد.

عبدالباري عطوان گفت: نگراني ديگر اسرائيل از آن است كه نظام دموكراتيك جديد مصر در مرحله آينده خواهان گشودن پرونده معاهده كمپ ديويد و مفاد سري آن و جنبه‌هاي ائتلاف راهبردي مسكوتي شود كه بين رژيم مخلوع مبارك - به عنوان امتداد رژيم سادات بود- با اسرائيل برقرار بود.

*بازنگري در معاهده كمپ‌ديويد هر 15سال يك بار

وي افزود: شايد بسياري ندانند كه در معاهده كمپ ديويد بندي وجود دارد كه بر بازنگري در اين معاهده و جنبه‌هاي اجرايي آن هر 15سال يكبار تاكيد مي‌كند و متاسفانه رژيم مبارك، به هيچ‌وجه درصدد بازنگري در آن بويژه در رابطه با تعداد نيروهاي مصر در صحراي سينا (فقط 800 نيرو) و نوع سلاح‌هاي اين نيروها (ممنوعيت كامل پرواز هوايي بر اين منطقه) و وجود نيروهاي آمريكايي وعلاوه بر آن توافقنامه‌هاي مربوط به فروش نفت و گاز [به رژيم صهيونيستي] برنيامد.

*تعهد يكجانبه مبارك به توافقنامه كمپ‌ديويد

اين نويسنده و تحليلگر برجسته عرب گفت: جاي تاسف است كه رژيم مبارك به طور يكجانبه به اين معاهده و توافقنامه‌هاي مربوط با اسرائيل متعهد شد؛ در شرايطي كه اسرائيل از آرامش در جبهه جنوبي خود براي به راه انداختن جنگ‌ها عليه همسايگان عرب يعني جنگ عليه لبنان در سال‌هاي 1982 و 2006 ميلادي و جنگ عليه غزه در دسامبر سال 2008 ميلادي و يهودي‌سازي شهر اشغالي قدس، ساخت ديوار حائل و شهرك‌سازي استفاده كرد.

وي به بازتاب‌هاي اوليه انقلاب مردمي در مصر بر كشورهاي عرب منطقه اشاره كرد و گفت: اگر اين انقلاب مبارك در مصر روي نمي‌داد، ما شاهد اين نمي‌شديم كه وزير دادگستري دولت اردن كه درپي تظاهرات مردمي بر روي ويرانه‌هاي دولت قبلي شكل گرفت، از دفتر خود پايين بيايد و به صف معترضان در جلوي وزارتخانه‌اش بپيوندند و "احمد الدقامسه " از اردني‌هاي اسير در زندان اسرائيل را كه صهيونست‌ها او را به خاطر به هلاكت رساندن هفت صهيونيست به حبس ابد محكوم كرده اند، قهرمان توصيف كند و او را مستحق ستايش بداند و همچنين متعهد شود تا براي آزادي او همه كاري بكند.

وي از ديگر بازتاب‌هاي انقلاب مصر در منطقه را در رابطه با موضع تركيه در قبال مقاومت دانست و گفت: دولت تركيه به رياست "رجب طيب اردوغان " كه روابط نظامي و تجاري خود با اسرائيل را قطع و از جرگه هم‌پيمان راهبردي به جرگه دشمن نقل مكان كرد، احساس خرسندي زيادي مي‌كند چرا كه مي بيند بزرگترين كشور عربي از زير سلطه‌گري اسرائيل خارج مي‌شود يا خود را براي آن آماده مي‌كند و همين امر باعث خواهد شد دولت اردوغان بر حمايت از مقاومت فلسطين و لبنان بيفزايد و برخواست خود مبني بر لزوم عذرخواهي روشن اسرائيل از قربانيان ناوگان آزادي غزه و پايان محاصره نوار غزه پافشاري بيشتري كند.

وي در ادامه مقاله خود نوشت: اسرائيل به ياري معاهده كمپ ديويد حدود 20 ميليارد دلار بودجه نظامي براي خود فراهم كرد و به طورقطع، اسرائيل در سايه هراس و نگراني خود از تغييرات خزنده كنوني در مصر به تدريج مصر را در جرگه دشمنان خود بار ديگر به حساب خواهد آورد و آماده براي جنگ فراگير بعد از گذشت 30 سال دوره راحتي، خواهد شد.

*مصر جديد همه معادلات در منطقه را تغيير خواهد داد

عبدالباري عطوان نوشت: مصر جديد همه معادلات در منطقه را تغيير خواهد داد و بايد فقط صبر كرد و در قضاوت شتاب نكرد زيرا مسئله، فقط مسئله زمان است و دوران مبارك با ماهيت صهيونيستي آن پايان يافت و مصر قطب‌نما و چراغ راهي است كه ملت‌هاي عرب را به سمت درست هدايت خواهد كرد و راه تاريك را براي ملت‌هاي عربي كه مورد اهانت و تحقير قرار گرفته‌اند، روشن خواهد كرد و تاريكي‌هاي هولناك را از بين خواهد برد.

انتهاي پيام/++

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286862
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها