عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آغاز اعتراضات آشكار به عملكرد پادشاه اردن و خانواده‌اش

آغاز اعتراضات آشكار به عملكرد پادشاه اردن و خانواده‌اش
چهارشنبه 27 بهمن 1389  07:57 ب.ظ

89/11/27 - 11:41
شماره:8911261257
فارس گزارش مي‏دهد:
آغاز اعتراضات آشكار به عملكرد پادشاه اردن و خانواده‌اش

خبرگزاري فارس: همزمان با انقلاب مردمي مصر عليه "حسني مبارك "، پادشاه اردن براي نخستين بار هدف تير علني مخالفان و معارضان خود قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاري فارس، از زمان شكل‌گيري كشور پادشاهي اردن، پادشاه اين كشور همواره در حاشيه امنيت منتقدان قرار داشت و حتي سرسخت‌ترين مخالفان نيز از انتقاد صريح و علني به پادشاه واهمه داشتند؛ ولي با آغاز انقلاب مردمي تونس و مصر، اين تابو شكست و پروژه انتقاد از عملكرد پادشاه اردن و خانواده وي آغاز شد.*انتقاد آشكار سران قبايل اردن از عملكرد خانواده سلطنتيماجرا از آنجا شروع شد كه سران قبايل اردن با ارسال نامه‌اي به "عبدالله دوم " پادشاه اين كشور به طور علني از اقدامات "رانيا عبدالله " ملكه اردن و خانواده‌اش انتقاد كردند.


آنچه اردن را از بسياري كشورها متمايز مي‏كند اين است كه ساختار اجتماعي اردن مبتني بر قبايل است و قبايل اين كشور نه تنها در ثبيت خانواده پادشاهي هاشمي در اردن نقش داشته‌اند بلكه همواره به عنوان ستون فقرات اين كشور نيز محسوب مي‌شوند؛ ولي اين براي نخستين بار بود كه قبايل اردن به عنوان اصلي‌ترين حاميان خاندان سلطنتي به عملكرد اين خانواده اعتراض كردند.


در ابتداي اين نامه كه به امضاي 36 تن از سران قبايل اردن رسيده، آمده است كه فقط آزادگان جهان هستند كه وقايع تونس و مصر را مي فهمند.


اين نامه مي‏افزايد: به دليل سياست‏هايي كه نظام‏ عربي اردن در پيش گرفته است، اين كشور شاهد تحولات جدي شده و ميزان فقر، فساد، استبداد، ظلم، شكنجه و اهانت به شهروندان در كشور افزايش يافته است و همين مسئله سبب مي‌شود كه در آينده‌اي نه چندان دور، طوفان تونس و مصر به اردن نيز برسد.


اين نامه مي‏افزايد: دخالت‏هاي "ليلي طرابلسي " و "سوزان مبارك " باعث شد كه اين دو كشور شاهد انقلاب مردم باشند و متاسفانه همين مسئله را در اردن نيز شاهد هستيم؛ به گونه‌اي كه "ملكه "، خانواده و نهادهاي زير نظر وي در حال غارت كشور هستند.


سران قبايل اردن از عملكرد ملكه "رانيا " جهت بهبود چهره خود در جهان با استفاده از پول كشور به شدت انتقاد و اعلام كرده كه شهروندان اردني بسيار بيشتر از ساير كشورها در اولويت كمك قرار دارند.


در بخشي از اين نامه آمده است: متاسفانه بسياري از زمين‏ها و مزارعي كه متعلق به تمامي ملت اردن است، به نام خانواده ملكه ثبت شده است.


اين نامه همچنين به برگزاري جشن‏هاي مختلف از جمله جشن‏هاي تولد خانواده پادشاهي با پول بيت المال به شدت انتقاد كرده است.


در بيانيه سران قبايل اردن با اشاره به كمك‏هاي مالي آمريكا و اروپا به اردن آمده است: چه چيزي باعث شده كه با وجود كمك‏هاي مالي بسيار آمريكا و اتحاديه اروپا، ميزان بدهي خارجي كشور از 6 ميليارد دلار در سال 1999 به 16 ميليارد دلار در سال 2010 افزايش يافته يابد؟


در پايان اين نامه ضمن هشدار مجدد به پادشاه اين كشور در زمينه كشيده شدن آتش اعتراضات به اردن، از حكومت اردن خواسته شده كه به جاي حمايت از حاميان مساله "وطن جايگزين " (جايگزين كردن اردن به عنوان وطن فلسطينيان) از مقاومت فلسطين و در رأس آن جنبش مقاومت اسلامي فلسطين (حماس) حمايت كند.*خانواده ملكه اردن سوء استفاده از جايگاه وي را رد كردپس از گذشت چند روز از انتشار اين نامه، خانواده ملكه "رانيا " (ياسين) كه فلسطيني هستند، با صدور بيانيه‌اي اتهامات وارده مبني بر سوء استفاده ملكه از موقعيتش به نفع خانواده خود را رد كرد.


در اين بيانيه آمده است: بيانيه‌اي كه 36 تن از اعضاي قبايل اردن آن را امضا كردند، عاري از صحت مي‏باشد و صرفا بيانگر نظر و موضع شخصي امضا‌كنندگان آن است.


"لبيب قمحاوي " معارض برجسته دولت اردن در همين زمينه به خبرگزاري فارس گفت: درست است كه انتقاد قبايل اردن از خاندان پادشاهي اردن بي‌سابقه بود ولي نبايد فراموش كرد كه قبايل اردن بخشي از ساختار اين كشور هستند و آنان نيز همچون ساير شهروندان نگران وضعيت كشور مي‏باشند.


وي افزود: آنچه در كشور و بويژه در رأس مديريت آن مي‌گذرد، اردن را در وضعيتي قرار داده كه بسياري از ناظران و كارشناسان سياسي از بحراني‌شدن اوضاع در كشور واهمه دارند؛ چرا كه در صورت عدم توجه به توصيه‌هاي دلسوزانه اين قشر، كشور در آستانه انفجاري قرار خواهد گرفت كه جلوگيري از آن امكان‌پذير نخواهد بود.در همين راستا خبرگزاري فرانسه نيز با تهيه دو گزارش پيرامون نقش خاندان پادشاهي اردن در زمينه فساد اقتصادي در اين كشور، نسبت به ايجاد انقلابي در اردن هشدار داد.*خشم دربار اردن از افشاگري خبرگزاري فرانسهبلافاصله پس از انتشار اين دو گزارش، دربار پادشاهي اردن با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد كه اين گزارشات عاري از صحت مي‏باشد.


دربار پادشاهي اردن در اين بيانيه آورده است: خبرگزاري فرانسه اخيرا گزارشاتي را پيرامون ملكه "رانيا " و خانواده وي منتشر كرده كه هيچ‏گونه صحتي ندارد.


اين بيانيه مي افزايد: گزارشات خبرگزاري فرانسه بر پايه نامه "36 شخصيت اردني " تدوين شده و خانم "رنده حبيب " به عنوان مدير دفتر خبرگزاري فرانسه در اردن گزارشاتي را در اين زمينه منتشر كرده و آن را به سران قبايل نسبت داده كه فاقد هرگونه صحت است.


خبرگزاري فرانسه مدعي شده كه ملكه "رانيا " به دليل فلسطيني الاصل بودن خود همواره از برخي اقشار فلسطيني حمايت كرده و در همين راستا به 78 هزار فلسطيني ساكن كرانه باختري رود اردن، تابعيت اين كشور را داده است.


علاوه بر اين، خبرگزاري فرانسه مي‌افزايد كه ملكه اردن به دليل تمايل به بهبود چهره خود در جهان، كمك‏هايي را به ساير كشورها انجام مي‏دهد كه اين مبالغ از جيب ملت تامين مي‏شود.


بر همين اساس، دربار پادشاهي اردن با ارسال نامه‌اي به مقر خبرگزاري فرانسه در "پاريس "، ضمن رد اين گزارش، تهديد كرده كه عليه اين خبرگزاري شكايت خواهد كرد.


در مقابل، خبرگزاري فرانسه نيز اعلام كرد كه كاملا به وظيفه حرفه‌اي خود در زمينه اطلاع رساني عمل كرده و گزارشاتش بر پايه مستندات است و نه شايعات.


"هشام بستاني " مخبر كميته مبارزه با عادي‌سازي روابط اردن و رژيم صهيونيستي در همين زمينه به خبرگزاري فارس گفت: آنچه در گزارش خبرگزاري فرانسه آمده است، نه تنها به دور از واقعيت نيست بلكه بسيار كمتر از آن چيزي است كه حقيقت دارد.


وي افزود: بر هيچ‌يك از شهروندان اردني پوشيده نيست كه ملكه "رانيا " در معادلات سياسي و اقتصادي اين كشور نقش مهمي را ايفا مي‌كند و عملا به يكي از سران تصميم گيرنده كشور تبديل شده است.


اين مخالف دولت اردن تصريح كرد: در مسائل مختلفي همچون حذف "شاهزاه حمزه " از منصب وليعهدي و گماردن "شاهزاده حسين " پسر پادشاه در اين منصب تا تاسيس شركت‌هاي سرمايه گزاري كلان در كشور، رد پاي ملكه ديده مي شود و همين قضايا خشم احزاب و شهروندان كشور را برانگيخته است.


"بستاني " تصريح كرد: در صورت بي توجهي به هشدارهاي دلسوزان كشور، آينده‌اي مشابه آنچه در تونس و مصر رخ داد، براي اردن پيش بيني مي‏شود.*نامه سرگشاده مخالف برجسته دولت به پادشاه اردنالبته ماجرا به اينجا ختم نشده و "ليث شبيلات " از مخالفان بارز دولت اردن نيز با ارسال نامه‌اي سرگشاده به "عبدالله دوم " درباره بروز طوفاني سهمگين در كشور هشدار داده است.


در بخشي از اين نامه‏ طولاني آمده است: عملكرد سران كشور ممكن است سبب گردد كه شعارهاي اجتماعي و اقتصادي شهروندان تبديل به شعارهاي سياسي شود و اين مسئله اصلا به صلاح كشور نيست.


در اين نامه كه به گفته نويسنده آن صرفا در راستاي بيان نصايحي دلسوزانه و بر اساس وظيفه شرعي و ملي نوشته شده، "شبيلات " ضمن تمجيد از "ملك حسين " پادشاه سابق اين كشور در تعامل با معارضان و نيز در اداره امور كشور، نسبت به برخورد "عبدالله دوم " با مخالفان و منتقدان خود به شدت انتقاد كرده است.


وي با صراحت از پادشاه اردن خواسته تا وظيفه انتخاب نخست وزير را به ملت واگذار كند تا از بروز انقلاب احتمالي در كشور جلوگيري شود.


اين مخالف دولت كه پدرش سال‏ها در حكومت "ملك حسين " وزير بوده، آشكارا سياست‏ها و روش اداره كشور پادشاه را هدف انتقاد قرار داده است.


يك نمانيده سابق پارلمان اردن كه خواست نامش فاش نشود در همين راستا به خبرگزاري فارس گفت: درست است كه پادشاه به عنوان شخص اول مملكت مورد احترام شهروندان و احزاب و قبايل قرار دارد اما چنانچه عملكرد وي باعث بروز مشكلاتي در زندگي شهروندان و يا روند جامعه شود، مردم در برابر اين مسئله سكوت نخواهند كرد.


وي تصريح كرد: خوشبختانه انقلاب‏هاي تونس و مصر نوعي خودباوري و اعتماد به نفس در ميان ملت‏هاي عربي بوجود آورده و همين مسئله سبب شده كه مردم ديگر در برابر تصميمات و اقدامات نابجاي سران كشورهاي خود بي تفاوت نباشند.


نماينده سابق پارلمان اردن گفت: اميدواريم كه شخص پادشاه و ساير مسئولان اردني با تغيير رويكردها و نحوه مديريت در كشور، مانع از بروز مشكلات در كشور شوند.


به هرحال، اين نخستين بار است كه در طول حكمراني "عبدالله دوم " در اردن از سال 1999 ميلادي تا كنون، شهروندان اردني به طور آشكار و رسانه‌اي از عملكرد وي و خانواده‌اش انتقاد مي‏كنند و به نظر مي‌رسد در صورت عدم بازنگري در عملكرد، اين كشور به زودي شاهد انقلاب مشابهي با آنچه در تونس و مصر رخ داد باشد.

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها