عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

هيچ گزارشي از حضور سازمان‌هاي مردم‌نهاد در فتنه اخير وجود ندارد

هيچ گزارشي از حضور سازمان‌هاي مردم‌نهاد در فتنه اخير وجود ندارد
چهارشنبه 27 بهمن 1389  08:29 ب.ظ

89/11/27 - 11:55
شماره:8911270396
افشار در نشست هيئت‌هاي نظارت بر فعاليت‌ سازمان‌هاي مردم‌نهاد:
هيچ گزارشي از حضور سازمان‌هاي مردم‌نهاد در فتنه اخير وجود ندارد

خبرگزاري فارس: معاون امور فرهنگي و اجتماعي وزير كشور با بيان اينكه هيچ نگراني از سازمان‌هاي مردم‌نهاد نداريم گفت: هيچ گزارشي از دستگاه‌هاي اطلاعاتي مبني بر ايفاي نقش سازمان‌هاي مردم نهاد در فتنه اخير نداريم.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاري فارس، عليرضا افشار معاون امور فرهنگي و اجتماعي وزير كشور پيش از ظهر امروز چهارشنبه طي سخناني در نشست هيئت‌هاي استاني نظارت بر فعاليت سازمان‌هاي مردم‌نهاد با بيان اينكه آرزوي رژيم‌ها و حكومت‌هاي مختلف داشتن هويت‌هاي مردمي است گفت: نظام جمهوري اسلامي ايران مردمي‌ترين نظام جهان است كه الگوي بسيار مناسبي را ارائه كرده است و امروز آمال و آرزوي تمام كشورها داشتن چنين نظامي است.

وي با اشاره به مشاركت فعال مردم در پيروزي انقلاب و پشتوانه مردمي نظام جمهوري اسلامي ايران اظهار داشت: پشتوانه مردمي نظام نعمت بزرگي است كه اگر شاكر آن نباشيم اين نعمت را از دست مي‌دهيم.

معاون امور فرهنگي و اجتماعي وزير كشور افزود: سازمان‌هاي مردمي در راستاي حمايت مردم اين نظام توسعه پيدا مي‌كنند.

افشار با تأكيد بر اينكه در بخش‌هاي مختلف همچون اجتماعي، سياسي، فرهنگي و اقتصادي تحولات زيادي داشتيم اما رويكرد تمام اين بخش‌ها توجه به مظاهر جامعه و مردم بوده نه حزب و جريان خاطرنشان كرد: مهمترين نكته اين است كه يك نظام قادر باشد اراده مردم را به منصه ظهور برساند.

وي حضور مردم در راهپيمايي‌هاي مختلف در عرصه سياسي را رفراندوم دانست و تأكيد كرد: حضور مردم در صحنه‌هاي مختلف و راهپيمايي‌ها هركدام يك رفراندوم هستند كه هركدام در گذشته تكرار شده‌اند و هر بار توفنده‌تر و پربارتر از گذشته بود كه يك مدل از پشتيباني مردم از نظام و محك زدن اعتبار نظام است.

معاون امور اجتماعي و فرهنگي وزير كشور همچنين خاطرنشان كرد: در عرصه دفاعي نيز تجربه بسيار ارزشمند بسيج را در دوران 8 سال دفاع مقدس شاهد هستيم كه بستر حضور مردم بود. البته بايد گفت حضور مردم در صحنه دفاع مقدس با حضور مردم در ارتش‌هاي نظام‌هايشان با هم فرق مي‌كند. چرا كه در كشورهاي غربي مشاركت مردم با پرداخت حقوق بالا جلب مي‌شود و نيروهاي مردمي آنها به سبك بسيج ما نيستند.

افشار افزود: بسيج يك روش استفاده موفق از مردم در مقابل تهاجمات بيروني و ناامني‌هاي داخلي است.

وي همچنين با تأكيد بر اينكه در حوزه فرهنگي نيز شاهد مشاركت گسترده مردم هستيم گفت: در بخش اقتصادي به خاطر نگاه دولتمردان دولت‌هاي قبلي دچار يك عقب ماندگي هستيم كه به بهانه جنگ به شدت به دنبال دولتي كردن اقتصاد بودند و يكي از اختلافات تيم اداره كننده دولت در دوران دفاع مقدس با مقام معظم رهبري در حوزه اقتصاد بود اما به حمدالله بعد از جنگ و به ترتيب شاهد بوديم كه اقتصاد به سمت مردمي رفت كه بركات زيادي به دنبال داشت.

معاون امور فرهنگي و اجتماعي وزير كشور در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به رويكرد مردمي دولت نهم و دهم خاطرنشان كرد: احمدي نژاد عاشقانه براي خدمت به مردم تلاش مي‌كند و اين مدل اداره دولت را بايد با الگوهاي بسيج مقايسه كنيم.

افشار افزود: همين سفرهاي استاني يك نوع مدل مديريت بسيجي و انقلابي است.

وي به وجود دو نوع رهبري قيادي و سياقي در مديريت جامعه اشاره و خاطرنشان كرد: ما شاهد بوديم كه امام خميني (ره) با مديريت قيادي در بين مردم انقلاب را هدايت مي‌كردند و الگوي مديريتي دولت احمدي‌نژاد نيز اين گونه است كه با حضور در بين اقشار مختلف مردم به مشكلات آنها رسيدگي مي‌كند.

معاون امور فرهنگي و اجتماعي وزير كشور همچنين تأكيد كرد: برخلاف ساير جنگها كه بلوك شرق در يك طرف و بلوك غرب در طرف ديگر بود ما در دوران 8 سال دفاع مقدس شاهد بوديم كه همه اينها با همه در مقابل ما و پشت سر صدام صف‌آرايي كرده بودند ولي با حضور عاشقانه مردم و مديريت بسيجي و انقلابي توانستيم پيروز شويم.

افشار با بيان اينكه با توجه به مردم در هدف گذاري‌ها و شيوه‌هاي مديريتي مي‌توانيم پيروز و موفق باشيم اظهار داشت: احمدي نژاد فردي است كه از فرط عشق به مردم خود و آبروي خود را فدا مي‌كند كه اين نمونه توجه و عشق به مردم است و البته بايد بدانيم كسي كه عاشق مردم نباشد نمي‌تواند عاشق خدا باشد.

معاون امور فرهنگي و اجتماعي وزير كشور خطاب به هيئت‌هاي استاني نظارت به فعاليت سازمان‌هاي مردم نهاد تأكيد كرد: بحث سازمان‌هاي مردم نهاد به عنوان بستر ارزشمندي در ايجاد زمينه مشاركت مردمي در امور مختلف است كه بايد به اين وظيفه‌اي است كه بر عهده شماست توجه و به انجام آن دقت كنيم.

افشار با بيان اينكه مجموعه‌هاي غيرانتفاعي در كشور ما بي سابقه نبوده است خاطرنشان كرد: بحث NGO‌ كه از سوي كشورهاي غربي القا شده و در دوران اصلاحات گسترش پيدا كرد نبايد مارا از بافت سنتي و بومي مشاركت‌هاي مردمي خودمان غافل كند هرچند ما مخالف با سازمان‌هاي مردم نهاد نوع جديد نيستيم اما بايد حواسمان باشد كه داشته‌هاي خودمان در حوزه امور خيريه و امور عام‌المنفعه فراموش و حذف نشود بلكه بايد براي تقويت آنها تلاش كنيم.

وي تأكيد كرد: بايد بسترهاي بهره‌برداري و حمايت از سازمان‌هاي مردم‌نهاد را در دستگاه‌هاي ذيربط ايجاد كنيم و نبايد نگاه ما به سازمان‌هاي مردم نهاد فردي باشد.

معاون امور فرهنگي و اجتماعي وزير كشور همچنين با تأكيد بر اينكه علاوه بر حمايت مادي از سازمان‌هاي مردم نهاد بايد به بحث مادي و معنوي از اين سازمانها توجه داشته باشيم در خصوص بحث نظارت بر اين سازمانها خاطرنشان كرد: ما كمترين نگراني را از بخش سازمان‌هاي مردم نهاد در كشور نداريم.

افشار ادامه داد: در جريان فتنه كه يك آزمون الهي براي مردم بود توانستيم سربلند بيرون بياييم و هيچ گزارشي از دستگاه‌هاي اطلاعاتي نداريم كه سازمان‌هاي مردم نهاد نقشي در فتنه داشته باشد.

افشار در قسمت پاياني سخنان خود با اشاره به طرح قانون حمايت از تشكيل و نظارت بر سازمان‌هاي مردم‌نهاد كشور اظهار داشت: چند سازمان مردم‌نهاد اين طرح را به مجلس پيشنهاد دادند كه كليات آن اواخر سال گذشته به تصويب مجلس رسيد اما باتوجه به اشكالات زيادي كه وجود داشت مورد مخالفت دولت قرار گرفت و بعد در كميسيون اجتماعي مجلس بررسي مجدد شد و در نتيجه بر سر متن جديد به تفاهيم رسيديم و الان باتوجه به امضاء 100 تن از نمايندگان مجلس منتظر هستيم كه اين طرح مجدد در صحن علني مجلس مطرح شود.
انتهاي پيام/ع

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286941
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها