عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

محقق: كنگره سراسري شعر دفاع مقدس مشعل هميشه روشن ادبيات است

محقق: كنگره سراسري شعر دفاع مقدس مشعل هميشه روشن ادبيات است
چهارشنبه 27 بهمن 1389  08:59 ب.ظ

89/11/27 - 13:44
شماره:8911270849
نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس/
محقق: كنگره سراسري شعر دفاع مقدس مشعل هميشه روشن ادبيات است

خبرگزاري فارس: جواد محقق گفت: علاوه بر آنكه در جشنواره‌هاي مختلف دفاع مقدس به گونه ادبي شعر پرداخته مي‌شود، اما توجه كنگره سراسري به اهميت و اعتبار اين‌گونه و موضوع مي‌افزايد، چرا كه كنگره سراسري شعر دفاع مقدس مشعل هميشه روشن ادبيات است.

به گزارش فارس به نقل از ستاد خبري نوزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس، جواد محقق گفت:‌ در طول تاريخ كشورمان همواره با جنگ‌هاي مختلف روبرو بوده‌ايم اما در هيچ كدام آن‌ها ادبيات توليد نشده و جريان‌ساز نبوده است.
وي مهم‌ترين نكته جنگ 8 ساله را حجم قابل توجه مكتوبات دانست و ادامه داد: در كشورهاي ديگر و حتي بعد از جنگ‌هاي جهاني اول و دوم ادبيات با تاخير متولد شد اما در اين جنگ ادبيات همزمان و با رشد كمي و كيفي تولد و تداوم يافت.
وي جشنواره‌هاي شعر استاني را عامل پويايي بيشتر در كار كنگره سراسري شعر دفاع مقدس برشمرد و تاكيد كرد: اين دست كارها نه تنها موجب رشد و بالندگي شعر و شاعري خواهد شد بلكه آن را به تساوي در مناطق و سراسر كشور بسط و نفوذ مي‌دهد.
محقق روند آفرينش شعر و داستان را به طور جدي متفاوت تلقي كرد و افزود: داستان محصول داشتن اطلاعات لازم از حوادث مختلف جنگ و دفاع و اندكي فاصله گرفتن از آن سال‌ها است كه در حالي‌كه شعر ثمره احساسات آني و برداشت‌هاي لحظه‌اي و انعكاس‌هاي سريع است.
وي با اشاره به اهميت لحظه و زمان سرايش شعر افزود: توليد شعر به زمان حادثه و به لحظه‌هاي اتفاق بستگي زيادي دارد و به همين دليل حجم شعرهاي سروده شده توسط شاعران مقاومت در سال‌هاي اوليه جنگ نسبت به ساير ژانرها و از جمله داستان بيشتر بوده است.
وي در خاتمه با تاكيد بر اهميت ضرورت كار علمي در بحث داوري آثار ادبي تصريح كرد: خوشبختانه امروز بسياري از عناصر ادبي و موارد فني در شعر شناسايي شود و بناي كار تخصصي كنگره سراسري و ساير جشنواره‌هاي دفاع مقدس است.
انتهاي پيام/و/19

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها