عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

راديو داروي بومبزين - گاليوم 68

راديو داروي بومبزين - گاليوم 68
چهارشنبه 27 بهمن 1389  09:04 ب.ظ

89/11/27 - 15:15
شماره:8911220829
واژه‌نامه هسته‌اي - 16
راديو داروي بومبزين - گاليوم 68

خبرگزاري فارس: راديوداروي بومبزين - گاليوم 68 به عنوان يكي از محصولات جديد سازمان انرژي اتمي كشورمان قادر است جهت تصويربرداري از تومورهاي پروستات، شش، سينه و كولون مورد استفاده قرار گيرد.

به گزارش خبرگزاري فارس، واژه‌نامه‌ هسته‌اي به زباني ساده و به منظور فهم بيشتر خوانندگان به تعريف و تببين اصطلاحات هسته‌اي مي‌پردازد.
اين بخش واژه‌نامه كه به «راديو داروي بومبزين - گاليوم 68» مي‌پردازد، از نظر خوانندگان مي‌گذرد.

داروهاي نشاندار راديواكتيو كه به مريض تزريق يا خورانده مي‌شوند، به نام راديو داروها معروف هستند و يكي از پروژه‌هاي بسيار مهمي كه به ويژه در چند سال اخير در سازمان انرژي اتمي ايران در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌اي مد نظر قرار گرفت توليد پرتوداروها و يا راديوداروهايي است كه براي تشخيص و درمان بيماريهاي مختلف در بدن مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
در زمينه توليد راديوداروها در سالهاي گذشته موفقيتهاي چشمگيري توسط متخصصين و پژوهشگران كشور كسب شد. در واقع توليد راديوداروها در چند سال گذشته در كشور انقلاب بسيار بزرگي در رابطه با تشخيص و درمان بيماري‌ها به وجود آورد.
بدين منظور براي اولين بار در دنيا راديوداروي بومبزين - گاليوم 67 با تركيبي جديد در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌اي سازمان انرژي اتمي توليد شد.
اين راديو دارو قادر است به تومورهايي همچون تومورهاي پروستات، شش، سينه و كولون كه تعداد زيادي گيرنده بومبزين و گيرنده پيتيد آزادكننده گاسترين دارند متصل شده و جهت تصويربرداري از اين تومورها استفاده شود.
راديونوكليد مورد نظر جهت نشاندارسازي تركيب گاليوم -67 بوده كه از سيكلوترون موجود در پژوهشكده تحقيقات كشاورزي، صنعتي و پزشكي كرج توليد مي‌شود.
علاوه بر اين با توجه به طرح ملي توليد ژنراتور گاليوم -68 در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌اي، در صورت تهيه و در اختيار گذاشتن آن، اولين داروي پيتيدي PET در كشور خواهد بود كه نتايج بهتري نسبت به تصويربرداري كنوني با تكنسيوم خواهد داشت.
در حال حاضر تنها كشورهاي روسيه، آفريقاي جنوبي و آلمان بومبزين - گاليوم را در اختيار دارند.

انتهاي پيام/خ

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286857
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها