عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

حمايت عدم تعهد و چين از پيشنهاد ايران در حمايت از قربانيان سلاح‌هاي شيميايي

حمايت عدم تعهد و چين از پيشنهاد ايران در حمايت از قربانيان سلاح‌هاي شيميايي
چهارشنبه 27 بهمن 1389  09:05 ب.ظ

89/11/27 - 15:59
شماره:8911271176
حمايت عدم تعهد و چين از پيشنهاد ايران در حمايت از قربانيان سلاح‌هاي شيميايي

خبرگزاري فارس: جنبش عدم تعهد و چين از پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران در سازمان منع سلاحهاي شيميايي مبني بر تشكيل شبكه بين‌المللي حمايت از قربانيان سلاحهاي شيميايي حمايت كردند.

به گزارش خبرگزاري فارس، سفير كوبا به عنوان نماينده جنبش عدم تعهد و چين طي سخناني در جلسه 63 شوراي اجرايي سازمان منع سلاحهاي شيميايي كه در لاهه هلند در حال برگزاري است، از پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران مبني بر تشكيل شبكه بين‌المللي حمايت از قربانيان سلاحهاي شيميايي حمايت كرد.
در بيانيه جنبش عدم تعهد آمده است: با اداي احترام به تمامي قربانيان و خانواده‌هاي آنها، كشورهاي جنبش عدم تعهد و چين تأكيد دارند تشكيل يك شبكه بين‌المللي جهت ارائه كمكهاي ويژه و حمايت از تمامي قربانيان سلاحهاي شيميايي يك نياز انساني است كه توجه جدي سازمان را طلب مي‌كند.
در ادامه آمده است: جمهوري اسلامي ايران در جريان كنفرانس پانزدهم كشورهاي عضو پيشنهاد تشكيل چنين شبكه‌اي را مطرح كرد و از شوراي اجرايي درخواست شده است نتيجه اقدامات انجام شده را به كنفرانس 16 گزارش دهد.
در بخشي ديگري از بيانيه جنبش عدم تعهد و چين، وجود سلاحهاي كشتار جمعي به عنوان تهديدي عليه صلح و امنيت بين‌‌المللي عنوان و بر مواضع ثابت كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد مبني بر خلع سلاح كامل مبتني بر يك رژيم كنترل موثر و جدي بين‌المللي و از جمله منع و ريشه‌كني كامل سلاحهاي كشتار جمعي بر اساس كنوانسيون منع سلاحهاي شيميايي تأكيد شده است.
در اين بيانيه همچنين با ابراز نگراني جدي از اينكه آمريكا و روسيه به عنوان دو كشور عمده دارنده سلاحهاي شيميايي اعلام كرده‌اند، نمي‌توانند ذخاير سلاحهاي شيميايي خود را تا ضرب الاجل نهايي 29 آوريل 2012 منهدم كنند از اين دو كشور خواسته شده است تمامي اقدامات لازم جهت اجراي تعهدات خود مبني بر انهدام كامل ذخاير سلاحهاي شيميايي خود تا تاريخ مذكور را به كار گيرند.
شصت و سومين اجلاس سازمان منع سلاحهاي شيميايي از 26 تا 29 بهمن ماه سال جاري در مقر اين سازمان در شهر لاهه هلند ادامه خواهد داشت. 188 كشور عضو اين سازمان مي باشند.
شوراي اجرايي سازمان يكي از اركان مهم تصميم‌گيري و سياستگذاري آن محسوب مي‌باشد. با توجه به اينكه جمهوري اسلامي ايران بزرگترين قرباني سلاحهاي شيميايي مي‌باشد، از اعضاي فعال و تاثيرگذار اين سازمان و شوراي اجرايي آن محسوب مي‌شود.
دو كشور روسيه و آمريكا رسماً اعلام كرده‌اند كه قادر نخواهند بود ضرب الاجل نهايي انهدام سلاحهاي شيميايي كه در كنوانسيون تصريح شده است يعني تاريخ 29 آوريل 2012 را رعايت نمايند اين موضوع سازمان را با چالش جدي مواجه ساخته است.
بر اين اساس چنانچه اين كشورها به تعهد كنوانسيوني خود پايبند نباشند به عنوان كشورهاي ناقض كنوانسيون محسوب شده و مشمول اقدامات تنبيهي سازمان خواهند شد.

انتهاي پيام/خ

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها