عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تشكيل اتحاديه مطبوعات جهان اسلام

تشكيل اتحاديه مطبوعات جهان اسلام
چهارشنبه 27 بهمن 1389  09:07 ب.ظ

89/11/27 - 13:17
شماره:8911270793
معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي پيشنهاد داد
تشكيل اتحاديه مطبوعات جهان اسلام

خبرگزاري فارس: معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: هماهنگي رسانه‌هاي جهان اسلام بر محور مشتركات هويتي ضروري به‌نظر مي‌رسد و اين هماهنگي در قالب يك اتحاديه يا سازمان اسلامي مي‌تواند محور همگرايي نشريات جهان اسلام باشد.

به گزارش خبرگزاري فارس، محمدجعفر محمدزاده در پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات، جهان اسلام را شامل يك ميليارد و نيم مسلمان در 5 قاره جهان دانست و اظهار داشت: در اين جهان كشورهاي مختلف رقابت نفس‌گيري را براي هويت‌يابي و گاه هويت‌سازي آغاز كرده‌اند و در چشم‌انداز آينده عالم، جهان اسلام به‌عنوان مجموعه هويتي واحد ديرينه فرهنگي و مشتركات گريز‌ناپذير دارند و ناگزير از بازگشت به هويت مشترك خويش هستند.

وي ادامه داد:‌ در اين چشم‌انداز، مهم‌ترين وظيفه متوجه رسانه‌هاي جهان اسلام است كه به‌عنوان عناصر آگهي‌بخش ملت‌ها زمينه‌هاي وحدت و انسجام در ميان اين امت فراهم آورند.

محمد‌زاده با بيان اينكه اگرچه گسست‌هاي تاريخي كه استعماگران نقش روشني در ايجاد آن داشتند، باور تحقق مفهوم آرماني و كارآمد امت اسلامي دشوار به نظر مي‌رسد، خاطرنشان كرد: اما اين آرمان بلند دست كم در عرصه رسانه را مي‌توان به واقعيت تبديل كرد و با تاكيد بر مشتركات ديني و فرهنگي در نظام رسانه‌اي به امت مجازي اسلامي دست يافت.

وي تصريح كرد: اكنون گسترش موج فزاينده بيداري عالم و آزادخواهي انسان‌ها و موج اسلام‌خواهي و بيداري اسلامي بهترين فرصت را در اختيار رسانه‌هاي جهان اسلام قرار داده است تا دامنه بيداري اسلامي را به بيداري انسان‌ها گسترش دهند.

معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اظهار داشت:‌ براي اين منظور ضروري است واقعيات جهان معاصر به ويژه ادعاهاي فريبنده و جذاب غرب در زمينه دمكراسي، حقوق بشر، مبارزه با خشونت، ترور، مواجهات گزينشي و استانداردها دو‌گانه با اين موضوعات به افكار عمومي جهان شناسانده شوند.

وي آگاهي‌بخش بر محور وحدت‌آفريني را از رسالت‌هاي مهم نظام خبري و رسانه‌اي جهان اسلام دانست و ابراز داشت:‌ نكته ديگري كه امروز با وجود گسترش موج اسلام‌خواهي و بيداري اسلامي در اقصي نقاط جهان به ويژه شمال آفريقا فقدان رهبري به عنوان مهم‌ترين آسيب‌هاي خيزش مردمي شناخته مي‌شود و از طرفي نخبگان و چهره‌هاي فراواني وجود دارد كه در بستر تعاليم اسلامي رشد كرده و به بالاترين مدارج علمي دست يافته‌اند اما به دليل سكانداري رسانه‌هاي غرب گمنام مانده‌اند و امت اسلامي از وجود آن‌ها بي‌بهره است.

محمدزاده با بيان اينكه در نقطه مقابل شيوه نظام سلطه سركوب بي‌محرمانه شخصيت‌هاي انقلابي كه موجب شده جهان عرب با فقدان اين‌گونه شخصيت‌ها روبه‌رو شود، خاطرنشان كرد: شناساندن اين چهره‌هاي شاخص با نفوذ در جريان خبررساني بين‌المللي، مسئوليت رسانه‌هاي جهان اسلام در قبل چنين پديده تعريف مي‌شود.

معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي يادآور شد:‌ به عهده رسانه‌هاست كه از تمام ظرفيت‌هاي خود براي معرفي چهره تابناك متفكران مسلمان بهره گيرند و افكار عمومي را نسبت به چهره‌سازي‌هاي رسانه‌هاي ضد‌اسلامي و مبلغان روشن فكري وابسته به نظام سلطه مصونيت بخشند.

وي با اشاره به تحولاتي كه در برخي كشورهاي اسلامي در حال انجام است، تصريح كرد: متاسفانه امروز بيشتر تصاويري كه از مصر، تونس و ديگر كشورهاي اسلامي انتشار مي‌يابد از زاويه دوربين و دروازه خبررساني رسانه‌هاي نظام سلطه عبور مي‌كند؛ با اين وضع بديهي است كه زاويه ديد شاكله افكار عمومي جهان نيز بر اين اساس مهندسي شود.

محمدزاده متذكر شد:‌ هماهنگي رسانه‌هاي جهان اسلام بر محور مشتركات هويتي ضروري به نظر مي‌رسد اين هماهنگي در قالب يك اتحاديه يا سازمان اسلامي مي‌تواند محور همگرايي نشريات جهان اسلام قرار گرفته و به ويژه با تمركز به موضوع انتقاضه‌هاي اخير در كشورهاي مصر، اردن،‌ تونس، يمن و به خصوص انتفاضه عميق و ريشه‌دار مردم مظلوم فلسطين در مبارزه با صهيونيسم امواج اميد و شور انقلابي مسلمانان جهان را مديريت كند و در اين زمينه توجه به سازمان‌هاي منطقه‌اي درون جهان اسلام به عنوان حلقه‌هاي عملياتي همگرايي مفيد و ضروري است.

وي ادامه داد: ايجاد منابع مشترك خبري و تصويري و انگيزه هم‌افزايي و تبادل توليدات در رسانه‌ها مي‌تواند به اجراي راهبرد مذكور ياري رساند، وجود چنين سازماني قادر است به مقابله با راهبرد اسلام‌هراسي رسانه‌هاي غرب و نزديكي مذهبي مسلمانان كمك كند و زمينه پرورش روزنامه‌نگاران را فراهم آورد كه در خارج از كشورهاي خود و حتي در آن سوي مرزهاي جهان اسلام به خبرنگاراني شاخص و پر نفوذ بين‌المللي تبديل شوند.

معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح كرد: معاون مطبوعاتي در نظر دارد بخش ويژه‌اي نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها را به رسانه‌هاي جهان اسلام اختصاص دهد و رسانه‌هاي مذكور را با هدف دعوت به تشكيل اتحاديه مطبوعات جهان اسلام گردهم آورد.
انتهاي پيام/ب

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها