عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مخالفت شوراي نگهبان با افزودن يك طرح به كميسيون ماده 7 شهرداري‌ها

مخالفت شوراي نگهبان با افزودن يك طرح به كميسيون ماده 7 شهرداري‌ها
چهارشنبه 27 بهمن 1389  09:10 ب.ظ

89/11/27 - 13:34
شماره:8911270481
نماينده شوراي عالي استان‌ها در گفت‌وگو با فارس:
مخالفت شوراي نگهبان با افزودن يك طرح به كميسيون ماده 7 شهرداري‌ها

خبرگزاري فارس: نماينده شوراي عالي استان‌ها گفت: شوراي نگهبان با درخواست مجلسي‌ها مبني بر بررسي نرخ خدمات ارائه‌شده توسط شهرداري و سازمان‌هاي وابسته در كميسيون ماده 77،‌ مخالفت كرد.

اسد‌الله راشدي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس، گفت: چندي پيش جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در راستاي گسترش موضوع و ماهيت كميسيون ماده 77 شهرداري طرحي را تهيه و خواستار شدند تا علاوه بر عوارض، نرخ خدمات ارائه شده توسط شهرداري و سازمان‌هاي وابسته به آن نيز در اين كميسيون مورد بررسي قرار گيرد.

وي با بيان اينكه اعضاي كميسيون ماده 77 شامل نماينده‌اي از وزارت كشور، دادگستري و شوراي شهر است، ادامه داد: اگر درباره وصول عوارض، اختلافي بين مؤدي و شهرداري پيش بيايد، كميسيون ماده 77 آن را مورد بررسي قرار مي‌دهد و تصميمي كه درباره آن مي‌گيرد قطعي‌ست.

راشدي تصريح كرد: در واقع بدهي‌هايي كه كميسيون تشخيص ‌مي‌دهد طبق مقررات اسناد لازم‌الاجراست و به وسيله اداره ثبت قابل وصول و اجراي ثبت هم مكلف است طبق تصميم كميسيون نسبت به صدور اجرايي و وصول طلب شهرداري مبادرت ورزد.

وي خاطر نشان كرد: طرح مذكور در 30 تير سال جاري در مجلس تصويب و به شوراي نگهبان ارسال شد؛ در حالي كه اين طرح مستلزم اعتبار دادن به رأي شوراي اسلامي شهر است، شوراي نگهبان آن را مغاير با اصل 101 قانون اساسي اعلام كرده است.

نماينده شوراي عالي استان‌ها در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: به نظر مي‌رسد شوراي نگهبان معتقد است شورا تنها وظيفه نظارتي دارد در حالي كه اين طور نيست؛‌ مشابه اين نوع تصميم‌گيري نيز درباره موضوع ديگري اتفاق افتاده كه سلب عضويت نماينده شورا در كميسيون ماده 5 است و ممكن بود اين اتفاق در مورد حضور نماينده شورا در كميسيون ماده 100 نيز بيفتد كه با استرداد طرح توسط طراحان از وقوع آن جلوگيري شد.

راشدي خاطر نشان كرد: اين طرح در حال حاضر در كميسيون شوراهاي مجلس قرار دارد اما در اين باره با يكي از اعضاي شوراي شهر رايزني صورت گرفته و از طريق مهدي چمران رئيس شوراي عالي استان‌ها اين رايزني‌ها ادامه خواهد داشت.

وي با تأكيد بر اينكه شوراها شئون مختلفي دارند و تنها وظيفه آنها نظارت نيست، خاطر نشان كرد: به نظر مي‌رسد دليل مخالفت‌هايي كه از سوي شوراي نگهبان صورت مي‌گيرد اين است كه بخشي از شئون شوراها مورد توجه قرار گرفته و تنها به بعد نظارتي شورا توجه مي‌شود.
انتهاي پيام/گ

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها