عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

مديريت جديد سينما تلاش كرد تا سينماي ايران آزادانه‌تر نفس بكشد

مديريت جديد سينما تلاش كرد تا سينماي ايران آزادانه‌تر نفس بكشد
چهارشنبه 27 بهمن 1389  10:35 ب.ظ

 گروه فرهنگي / حوزه سينما

89/11/27 - 21:19
شماره:8911271589
 
شمقدري در اختتاميه جشنواره فيلم فجر عنوان كرد:
مديريت جديد سينما تلاش كرد تا سينماي ايران آزادانه‌تر نفس بكشد

خبرگزاري فارس: معاون امور سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم اختتاميه جشنواره بيست و نهم گفت: مديريت جديد سينمايي تلاش كرد تا مانع نفوذ در روند شكل گيري برنامه‌ها و سياست‌هاي جديد باشد و سينماي ايران توانست آزادانه‌تر نفس بكشد.

به گزارش خبرگزاري فارس، در مراسم اختتاميه بيست و نهمين جشنواره بين المللي فيلم فجر، جواد شمقدري با اشاره به اين كه جشنواره فيلم فجر به عنوان بزرگترين رويداد فرهنگي هنري كشور از درون حركت انقلاب اسلامي متولد شده و رشد كرده و مي‌توان آن را جشنواره انقلاب اسلامي نيز ناميد، گفت: جشنواره اگر چه چند گام با مرزهاي حداقلي اين هويت فاصله دارد، اما موفقيت‌هاي امسال نشان از تلاش مديران سينمايي دارد. كاري كه انجام داديم تا فرصتي براي بروز و شكوفا شدن اين ظرفيت‌هاي ذاتي ايجاد شود. رونق سينماي ايران و اصلاح و بهبود نسبي محتوا و درونمايه آثار ناشي از نوعي سياستگذاري است كه اجازه داد سينماي ايران از فضاي گلخانه‌اي خارج شود و شايد اجراي اين سياست‌ها، آسيب‌ها و ريزش‌هايي داشته باشد اما توان رشد و شكوفايي را فراهم مي‌آورد. 
وي ادامه داد: سينماي ايران از ناحيه دو گروه تهديد مي‌شود. گروه‌هايي كه نمي‌خواهند سينما حالش خوب باشند و مانند خودشان تب‌دار باشد. در يك گروه مشتركند با شيوه و رويكردهاي افراطي و غيرمنصفانه تلاش مي‌كنند كه سينماي ايران را به زير يوغ خود بكشند و تلاش مي‌كنند سينماي ايران را در چارچوب تنگ برداشت‌هاي خود محصور سازند.اين درحالي است كه انديشمندان و دلسوزان انقلاب اسلامي چنين رويكردي ندارند. 
شمقدري با بيان اينكه گروه دوم سال‌هاست در سينما خانه دارد و سينما را حياط خلوت خود مي‌دانند و عهد كرده‌اند اين ميراث باد آورده را از دست ندهند، اظهار داشت: مديريت جديد سينمايي مانع نفوذ در روند شكل گيري برنامه‌ها و سياست‌هاي جديد باشد سينماي ايران توانست آزادانه‌تر نفس بكشد. ثمره اين حيات، رونق و شكوه جشنواره و استقبال گسترده مردم بود. امسال تا روز گذشته كه 11 روز نمايش داشتيم 344 هزار و 506 نفر از جشنواره استقبال كردند كه يك صد هزار نفر افزايش داشتيم. 
وي تصريح كرد: ما تلاش كرديم بين فيلمسازان و اين دو گروه افراطي حايل باشيم اگرچه از هر دو سوي بسيار متهم شديم اما چون به اين راه اعتقاد داشتيم نهراسيديم. اين مرحله هنوز به پايان نرسيده است. 
معاون امور سينمايي از افزايش صبر و تحمل و استمرار و پايداري براي پيگيري مورد نظر، افزايش همدلي، مشاركت نخبگان و مسئولان، پرهيز از گفتمان‌ها و ادبيات مطلق‌نگر و قضاوت هاي عجولانه و يكسويه در نقد و تحليل فيلم ها ، آموزش به فيلمسازان در بيان نقدهاي درون گفتماني و پرهيز از نقدهاي برون گفتماني كه سفارش روشني است به عنوان راهكارهاي رسيدن به سينما آرماني برشمرد. 
وي همچنين با اشاره به دستاوردهاي همايش دو روزه هاليووديسم و سينما كه با مشاركت سينماگران و انديشمندان سينمايي سراسر دنيا در حاشيه جشنواره فيلم فجر برگزارشد، گفت: در اين همايش تعابير و تفاسير جالبي در رسالت جريان هنري و سينمايي صورت گرفت و ايران به عنوان تنها پايگاه مبارزه با سيطره صهيونيسم بر سينما معرفي شد. 
شمقدري اظهار داشت: اميد است سينماگران ايراني با مشاركت و همكاري سينماگران مستقل و آزاده جهان با توليدات ارزشمند و فكري و معنويتي خود به همه مخاطبان خود عرضه بدارند. 
انتهاي پيام/ف

 

 
بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا«16»  وَالْآخِرَةُ خَیرٌ وَأَبْقَى«17» 
 
ولی شما زندگی دنیا را مقدم می‌دارید،  در حالی که آخرت بهتر و پایدارتر است!
 
الأعلی (16 -17)
 
 
 
 

 

mosaferakherat

mosaferakherat
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 2182
محل سکونت : گیلان
دسترسی سریع به انجمن ها