عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رئيس‌جمهور تركيه تبريز را به قصد آنكارا ترك كرد

رئيس‌جمهور تركيه تبريز را به قصد آنكارا ترك كرد
چهارشنبه 27 بهمن 1389  10:40 ب.ظ

 گروه استانها / حوزه آذربايجان شرقي

89/11/27 - 20:50
شماره:8911271571
 
در پايان سفر 4 روزه گل به ايران؛
رئيس‌جمهور تركيه تبريز را به قصد آنكارا ترك كرد

خبرگزاري فارس: رئيس جمهور تركيه در پايان سفر چهار روزه خود به ايران امشب تبريز را به مقصد آنكار ترك كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز، عبدالله گل كه قبل از ظهر امروز و در صدر هيئتي 100 نفره از تجار، بازرگانان، وزيران و برخي از فعالان دولتي كشور تركيه به تبريز سفر كرده بود، دقايقي پيش و در آخرين روز از سفر خود به جمهوري اسلامي ايران، فرودگاه بين‌المللي تبريز را با يك هواپيمايي اختصاصي به مقصد آنكار ترك كرد. 
در مذاكره رئيس جمهور تركيه و استاندار آذربايجان شرقي راه‌هاي توسعه همكاري دو طرف بررسي و توافقات اوليه در خصوص افزايش سفرهاي ريلي و هوايي از تبريز به تركيه همچنين ايجاد بانك دولتي تركيه در تبريز حاصل شد. 
مذاكره با استاندار آذربايجان شرقي، ديدار از مكان‌هاي تاريخي تبريز از جمله مسجد كبود و موزه آذربايجان از برنامه‌هاي رئيس جمهور تركيه در تبريز بود. 
عبدالله گل، رئيس جمهور كشور تركيه به ‎همراه تيم 100 نفري از تجار و بازرگانان اين كشور، روز گذشته وارد اصفهان شده بود. 
وي كه روز يكشنبه 24 بهمن در قالب يك تيم بلند پايه 300 نفري به منظور انجام سفري چهار روزه به ايران سفر كرد، بازديد از شهرهاي اصفهان و تبريز را نيز در برنامه خود قرار داده بود. 
در اين هيئت حدود 300 نفر، متشكل از 135 مقام دولتي و بيش از 100 تاجر وارد جمهوري اسلامي ايران شده‌اند. 
25 خبرنگار نيز اين گروه تركيه‌اي را در ديدار از ايران همراهي مي‌كنند. 
همچنين چهار وزير كابينه گل، شامل وزيران خارجه‌، انرژي و مشاور در امور خارجي نيز در اين سفر رئيس جمهور تركيه، از جمله همراهان اين مسئول اجرايي هستند. 
عبدالله گل، رئيس جمهور تركيه و احمد داوود اوغلو وزير امور خارجه اين كشور به همراه همسرانشان به جمهوري اسلامي ايران سفر كرده‏اند. 
گل در سفر به تهران با رهبر معظم انقلاب و رئيس جمهور اسلامي ايران ديدار و گفت‌وگو كرد و با برخي ديگر از مقامات از جمله معاون اول رئيس جمهور، وزير امور خارجه و رئيس مجلس شوراي اسلامي ديدار داشت. 
ايران و تركيه به عنوان دو كشور همسايه روابط نزديكي با يكديگر دارند كه همكاري‌هاي اقتصادي دو كشور به تازگي در هماهنگي‌هاي سياسي نيز خود را نشان داده و تركيه نقش ويژه‌اي در امضاي بيانيه تهران و نيز برگزاري مذاكرات ايران و گروه 1+5 در استانبول داشته است. 
مقامات ايران و تركيه هدف گذاري 30 ميليارد دلاري را براي سال‌هاي آتي در مبادلات تجاري تعيين كرده‌اند كه آذربايجان شرقي در تحقق اين امر مي‌تواند نقش كليدي و محوري ايفا كند. 
هم اكنون در شهرك سرمايه‌گذاري خارجي تبريز بيش از 800 ميليون دلار سرمايه‌گذاري صورت گرفته است كه حجم عمده آن را سرمايه‌گذاران ترك با مشاركت طرف‌هاي ايراني به انجام رسانده‌اند. 
در حال حاضر آذربايجان شرقي با بيش از 70 كشور جهان روابط تجاري و اقتصادي دارد و اين مناسبات در دوره جديد مديريت استان كه تاكيد ويژه‌اي به اقتصاد بين‌المللي دارد مورد توجه خاص قرار گرفته است. 
سفر رئيس جمهور تركيه در پاسخ به سفر سال 2008 رئيس جمهور كشورمان به تركيه انجام شده است. 
انتهاي پيام/ي10

 

 
بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا«16»  وَالْآخِرَةُ خَیرٌ وَأَبْقَى«17» 
 
ولی شما زندگی دنیا را مقدم می‌دارید،  در حالی که آخرت بهتر و پایدارتر است!
 
الأعلی (16 -17)
 
 
 
 

 

mosaferakherat

mosaferakherat
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 2182
محل سکونت : گیلان
دسترسی سریع به انجمن ها