عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

هنر شعر بافي در يزد2

هنر شعر بافي در يزد2
چهارشنبه 27 بهمن 1389  11:10 ب.ظ

 

 

9- ترمه بافي:
پارچه ترمه به پارچه ظريف و لطيفي اطلاق مي‌شود كه از دو سري نخ تار و پود كه با دست بافته شده باشد، به نحوي كه پود در پشت پارچه به صورت آزاد و تراكم پودي آن زياد باشد جنس آن از كرك و پشم يا ابريشم با طرحهاي اصيل و سنتي ايران است. نخستين مرحله بافت ترمه تهيه كردن مواد اوليه آن است. معمولاً ترمه از پشم و ابريشم مي‌بافند اما پشم سفيد رايج ترين پشمي ‌است كه در بافت ترمه مورد استفاده قرار مي‌گيرد زيرا مي‌توان آنرا با هر رنگي كه دلخواه است رنگ آميزي نمود پشم ترمه بايد مرغوب باشد و الياف بلندي داشته باشد كه گوسفندان ايران داراي پشم‌هاي نرم و محكم خوبي بوده و تا حدو زيادي براق و سفيد است و بهترين پشم گوسفند در ناحيه پهلوها ـ شكم ـ پشت گردن و سر و ساق پا قرار دارد و معمولاً اين پشم‌ها براي بافت ترمه استفاده مي‌گردد. نحوه آماده كردن ـ ريسيدن و رنگرزي كردن و بافت پشم در قرن 16 ميلادي در ايران پيشرفت زيادي كرد. دوره شاه عباس صفوي را مي‌توان دوران اوج و شكوفايي صنعت ترمه بافي عنوان كرد.
به مجموع مشاغل نساجي سنتي يزد از قبيل دارايي بافي ـ احرامي‌بافي ـ‌ ترمه بافي بافت دستمالهاي سنتي و شال و غيره را كه به وسيله دستگاه سنتي بافندگي بافته مي‌شود در يزد شعربافي اطلاق مي‌شود

انواع ترمه:
1- ترمه چهرقدي 2- ترمه شال راه راه 3- ترمه اتابكي 4- ترمه شال بندي 5- ترمه شال محرمات 6- ترمه كشميري 7- ترمه زمردي 8- ترمه اميري 9- ترمه يزدي.
نكته آنكه ترمه كشميري نوع ترمه با نقش بته جقه است كه در يزد توليد شده و احتمالاً به خاطر بازار فروش مناسب در كشمير هند به ترمه كشميري معروف است، در كتاب ترمه‌هاي ايران و هند چاپ فرهنگستان هنر تهران چندين نمونه از ترمه كشميري توليد خاندان رضايي يزدي كه در يزد توليد شده چاپ شده است.
از جمله افرادي که در يزد بدين رشته مبادرت مي‌ورزند بايد از خانواده‌هاي رضايي، و حسيني، هاشمي‌، سالاري نام برد و بقيه کارگاههاي موجود به صورت نيمه صنعتي فعاليت مي‌کنند.

 

10- دنداني بافي:
دنداني يا گل خورد به جامه زرتشتيان يزد نيز شهرت دارد و در حال حاضر به اين بافت اصيل كمتر توجه شده و داراي شيوه بافتي ظاهراً ساده اما پر زحمت مي‌باشد و براي توليد آن ابتدا گروههايي كوچك در پارچه زده مي‌شود و به همين جهت نقش اساسي و اصلي آن به صورت كلي ساده است، معمولاً در اطراف آن يك رشته گل‌هاي هفت رنگ نيز توليد مي‌گردد كه داراي 4 ترنج 4 گوش به رنگ قهوه اي متمايل به سياه در وسط و در ميان ترنج نقوش مدور با شيوه دنداني و به رنگ سفيد آجري بافته مي‌شود و سرانجام در نوار قرمز و سياه با حاشيه گلهاي دنداني به صورت دايره‌هايي با خطوط حاشيه دار، تركيب ساده ولي دلنشين را تكميل مي‌كند.
اين رشته در يزد منسوخ شده است.

 

11- دارايي بافي:
پارچه‌هاي دارايي كه در سالهاي گذشته در يزد توليد مي‌گرديد تماماً از ابريشم طبيعي بوده و از رنگهاي سنتي و گياهي نيز استفاده مي‌شده ولي در حال حاضر از نخ ويسكوز براي تار و از ابريشم مصنوعي يا ويسكوز براي پود استفاده مي‌گرديد.
با نوع و شيوه بافت دارايي انواع پارچه جهت مصارف مختلفي همچون:‌ رولحافي، بقچه سوزني و روميزي توليد مي‌گردد. با استمرار اين شيوه از سالها پيش و با پياده نمودن طرحها و نقشه‌هاي بيشماري و با پياده نمودن از ساده‌ترين تا پيچيده ترين و همچنين نقشهاي هندسي اين «هنر ـ صنعت» از نسلي به نسل ديگر انتقال يافته و هنوز هم از آن نام و نشاني به جاست. پارچه‌هاي دارايي را هيچگاه مانند هم نمي‌توان يافت و هر كدام نرمي ‌و مواجي ويژه و مخصوص به خود را دارد كه آن را از انواع ديگر بافتهاي رنگين و كلاقه اي (باتيك) متمايز مي‌سازد. از جمله افرادي که هم اکنون در يزد به اين رشته مشغول مي‌باشند بايد از غضنفر ملک ثابت، رمضان رضايي، شريف ترک، قدير زاده، مهر نيا نام برد.
در آخر جا دارد كه با ذكر اين مطلب گزارش را به پايان ببريم كه شعربافي يكي از هنر ـ صنعت‌هاي كهن ميهمانان است و جا دارد تحقيقي كامل و جامع در مورد آن صورت گيرد.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها