عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

تعيين شدت اختلال نقص توجه ناشي از بيش فعالي با بررسي حركات دست

تعيين شدت اختلال نقص توجه ناشي از بيش فعالي با بررسي حركات دست
پنج شنبه 28 بهمن 1389  06:18 ق.ظ

روانپزشكان مي‌گويند حركات دست مي‌تواند نشانه‌اي مناسب براي تعيين شدت اختلال نقص توجه ناشي از بيش فعالي در كودكان مبتلا باشد.

متخصصان دانشگاه جان هاپكينز در مطالعات اخير خود متوجه شده‌اند كه مشكلات مربوط به كنترل مهارت‌هاي حركتي ممكن است، بتواند ميزان شدت اين اختلال را در كودكان آشكار كند.

 

پايگاه اينترنتي وب مد هلت نيوز در اين باره گزارش داد: محققان با سنجش توانايي كودكان براي كنترل حركات كششي دست‌ها در دو مطالعه مجزا به سرنخ‌هايي براي تشخيص اين اختلال و تعيين ميزان شدت آن دست يافته‌اند.

دكتر استوارت موستوف‌ اسكاي متخصص و كارشناس مركز اوتيسم و اختلالات مرتبط در انستيتو كندي كريگر در دانشكده پزشكي دانشگاه جان هاپكينز در اين رابطه اظهار داشت: اين يافته‌ها آشكار مي‌سازد كه حتي در حالت غيرآگاهانه و غيرارادي نيز اين كودكان با كنترل و جلوگيري از اعمال و رفتار ناخواسته دچار چالش مي‌شوند.

 ADHD يا اختلال نقص توجه ناشي از بيش فعالي مشكلي است که در آن پرتحرکي ، بي‌توجهي و رفتارهاي ناگهاني بيشتر و شديدتري نسبت به ساير همسالان از کودک مبتلا سر مي‌زند.

 

آمارها نشان مي‌دهد كه سه تا پنج درصد از کودکان به اين اختلال مبتلا هستند و نرخ ابتلا به آن در پسرها به مراتب شايع‌تر است. در بعضي از كودكان ممكن است علائم پرتحرکي و رفتارهاي ناگهاني بيشتر باشد و در گروهي نيز علائم بي‌توجهي بيشتر مشاهده شود.

 

به گفته متخصصان، علائم اين بيماري قبل از هفت سالگي شروع مي‌شود ولي اغلب در دوران مدرسه مشکلات جدي‌تري بروز مي‌كند.

 

محققان دانشگاه جان هاپكينز همچنين دريافته‌اند كه درجه بازدارندگي در كنترل مهارت‌هاي حركتي در مغز در كودكان مبتلا به نقص توجه ناشي از بيش فعالي به ميزان زيادي به شدت علائم بيماري بستگي دارد.

بنا بر اين گزارش، اين بيماري سالهاي زيادي است که شناخته شده و عوامل متعددي در ايجاد آن نقش دارند و به نظر مي رسد كه علت آن بيشتر نقص در تکامل سيستم اعصاب باشد.

کودکان مبتلا احتمالا در قسمت‌هايي از مغزشان که مسئول توجه، تمرکز و تنظيم فعاليت‌هاي حرکتي هستند، دچار نارسايي و نقش جزئي مي‌شوند. توارث و ژنتيک در اين اختلال نقش قابل توجهي دارد. همچنين در بعضي موارد در جريان حاملگي يا زايمان يا پس از آن، صدمات جزئي به ساختمان مغز نوزاد وارد مي‌شود که مي‌تواند باعث بروز اين اختلال شود.

مشکل اصلي اين کودکان عدم توانايي آنها در حفظ و تنظيم رفتارشان است كه در نتيجه اغلب نمي‌توانند رفتار مناسبي که لحظه به لحظه با شرايط محيط هماهنگ باشد، نشان دهند. خوابيدن و غذا خوردن آنها منظم نيست. به نظر مي‌رسد در همه چيز دخالت مي‌کنند و مراقبت دائمي نياز دارند. از نظر هيجاني نيز اين كودكان ثبات ندارند و بطور ناگهاني مي‌خندند يا گريه مي‌کنند و رفتارشان غيرقابل پيش بيني يا ارزيابي است، سريع خشمگين مي‌شوند و قادر به پيش بيني پيامد رفتارهاي خود نيستند.

ehsan84

ehsan84
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 194
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها