عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

شناسايي فاكتور جديد خوني با قابليت مقابله با مشكلات تنفسي

شناسايي فاكتور جديد خوني با قابليت مقابله با مشكلات تنفسي
پنج شنبه 28 بهمن 1389  06:21 ق.ظ

پزشكان مي‌گويند افزايش بيشتر پروتئين خون  با كاهش خطر ابتلا به اختلالات تنفسي رابطه مستقيم دارد.

در خون انسان نوعي پروتئين به نام «بيلي‌روبين» وجود دارد كه اگر مقدار آن بيشتر باشد خطر ابتلا به سرطان ريه و بيماري انسداد بازدارنده ريوي به ميزان قابل توجهي كاهش پيدا مي‌كند.

به گفته متخصصان انگليسي در دانشگاه كالج لندن، علاوه بر اين با وجود اين ماده پروتئيني خطر مرگ ناشي از امراض و اختلالات ريوي نيز كاهش پيدا مي‌كند.

سايت اينترنتي ماي هلت ديلي نيوز در اين باره گزارش داد: بيلي‌روبين پروتئيني است كه در پي شكسته شدن مولكول هموگلوبين در گلبولهاي قرمز خون توليد مي‌شود.

با وجودي كه متخصصان پيش از اين مي‌دانستند كه مقدار زياد اين پروتئين نشانه‌اي از وجود بيماري‌هاي خاصي است اما اين بار در بررسي‌هاي خود به اين نتيجه رسيده‌اند كه ماده فوق در عين حال مي‌تواند تاثيرات آنتي اكسيداني و ضد التهابي هم داشته باشد و از سلول‌ها محافظت كند.

بيماري مزمن انسداد ريوي يک اختلال مزمن در ريه‌ها است که مشخصه آن انسداد پيشرونده مجاري تنفسي به صورت برگشت‌ناپذير است. انسداد مجاري هوايي در تمامي راههاي هوايي ريه‌ها رخ مي دهد که مقاومت در برابر عبور هوا را بالا مي‌برد. اين عارضه داراي سه زير مجموعه است كه شامل آمفيزم، برونشيت مزمن و بيماري مجاري هوايي کوچک هستند.

اين بيماري با کاهش مداوم عملکرد تنفسي در طي زمان و دوره‌هايي از تشديد علايم همراه است. آمارها نشان مي‌دهد كه اين بيماري چهارمين علت مرگ و مير در آمريکا است.

قرار گرفتن در معرض ميزان اندک دود سيگار مي‌تواند موجب ابتلا به بيماري انسداد مزمن ريوي و يا حتي سرطان شود. قرار گرفتن در معرض دود سيگار عملکرد ژن‌ها را تغيير مي‌دهد و از اين حيث خطر ابتلا به مشكلات ريوي را تشديد مي‌كند. با توجه به اين كه امروزه افراد زيادي قرباني مضرات سيگار كشيدن مي‌شوند لذا كشف جديد مي‌تواند تا حد زيادي در پيشگيري و يا كنترل اختلالات تنفسي مهم مفيد و موثر واقع شود.

به گفته پزشكان، علائم اصلي بيماران مبتلا به اين اختلال با سرفه، خلط و دوره‌هاي تشديد تنگي نفس مشخص مي‌شود. در اين بيماران انجام کارها با دست در وضعيت بالاي تنه سخت است در حالي که در وضعيت همسطح بدن ضعف دست را ندارند. اين بيماري، پيشرونده است و به تدريج تا حد اختلال تنفسي در حين استراحت و نياز دائم به اکسيژن پيشرفت مي‌کند.

اين مطالعه در مجله طب تنفسي و مراقبت باليني منتشر شده است.

ehsan84

ehsan84
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 194
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها