عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

خطر ابتلا به بيماري قلبي در کودکان مبتلا به ديابت بيشتر است

خطر ابتلا به بيماري قلبي در کودکان مبتلا به ديابت بيشتر است
پنج شنبه 28 بهمن 1389  06:23 ق.ظ

متخصصان علوم پزشکي در آمريکا هشدار دادند که خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي در کودکان مبتلا به ديابت نوع اول بيشتر است.

پروفسور رامين عالم زاده متخصص و استاد ايراني طب اطفال در بيمارستان کودکان کالج پزشکي ويسکونسين، طي مطالعات جديد خود با همکاري دستيارانش به اين نتيجه رسيد که احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي در کودکاني که به ديابت نوع اول مبتلا هستند، 200 تا 400 درصد بيشتر از کودکان سالم است.

روزنامه ديلي ميل در اين باره نوشت: پروفسور عالم زاده در آزمايشات خود متوجه شد علائم و نشانه‌هاي اوليه ابتلا به امراض قلبي و عروقي در بسياري از کودکان مبتلا به ديابت پيش از رسيدن به سن بلوغ تشديد مي‌شود.

 تشنگي بيش ازحد، گرسنگي دايمي، تكرر ادرار، كاهش وزن ناگهاني، خستگي مفرط و تاري ديد از بارزترين علائم ديابت نوع اول هستند‏.‏ ممكن است افراد مبتلا به ديابت نوع دوم علايم مشابهي داشته باشند اما اين علايم كمتر ظاهر شود.

اكثر افراد مبتلا به اين نوع ديابت علايمي ندارند و فقط بعد از چند سال به واسطه بيماري ديگري متوجه آن مي‌شوند‏.‏ ديابت بيماري مزمني است كه در طول زندگي فرد بايد دقيقا كنترل شود. بدون مراقبت صحيح، قند خون مي‌تواند بالا برود كه اين امر در درازمدت به بدن آسيب مي‌رساند و باعث اختلال در بافت‌ها و اندام‌هاي مختلف بدن مي‌شود‏.‏ در كوتاه مدت و بلندمدت عوارض ديابت شامل بيماري‌هاي قلبي وعروقي، بيماري كليه، بيماري اعصاب و بيماري چشم هستند‏.

به گفته پزشکان، با توجه به اينكه بيماريهاي قلبي و عروقي ناشي از ديابت شامل آنژين صدري، حمله قلبي، ايست قلبي و سكته مغزي هستند، مي‌توان گفت كه بيماري‌هاي قلبي و عروقي بيشترين مورد مرگ و مير در افراد ديابتي و علت اول مرگ در كشورهاي صنعتي است‏.‏ همچنين نتيجه افزايش و پيش روي آرام پروتئين در ادرار، عاقبت منتهي به نارسايي كليه مي‌شود‏.

دراين بررسي‌ها، دکتر عالم زاده و دستيارانش روي 21 کودک با متوسط سني هشت سال که به ديابت نوع اول مبتلا بودند مطالعه و آزمايش کردند و آنها را با 15 کودک سالم در گروه کنترل مقايسه کردند.

افرادي كه ديابت نوع اول دارند يعني مقدار خيلي كمي انسولين توليد مي‌كنند و يا اصلا انسوليني در بدنشان توليد نمي‌شود لازم است كه براي ادامه زندگي انسولين تزريق كنند. اين نوع ديابت بيشتر در كودكان و نوجوانان است‏. در حالت عادي لوزالمعده بر اساس ميزان فعاليت بدني شما و غذايي که مي‌خوريد انسولين بدن شما را تنظيم مي‌کند.

از آنجايي که در ديابت نوع اول اين فرآيند از کار افتاده است، شما بايد خود به تنظيم آن بپردازيد. به عنوان يک قاعده کلي، تزريق انسولين و فعاليت فيزيکي، قند خون را پايين و خوردن غذا آن را بالا مي‌برد. پس درمان دارويي کنترل رژيم غذايي از فاکتورهاي مهم در کنترل ديابت است.

اين يافته در نسخه آنلاين نشريه مراقبت ديابتي منتشر شده است.

ehsan84

ehsan84
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 194
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها