عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

لاوروف: مسكو ديگر از تحريم‌هاي بيشتر عليه ايران حمايت نمي‌كند

لاوروف: مسكو ديگر از تحريم‌هاي بيشتر عليه ايران حمايت نمي‌كند
پنج شنبه 28 بهمن 1389  06:34 ق.ظ

وزير امور خارجه روسيه اعلام كرد كه مسكو ديگر از تحريم‌هاي بيشتر عليه ايران حمايت نمي‌كند.

سرگئي لاوروف ، وزير امور خارجه روسيه روز سه شنبه در لندن در كنفرانس خبري مشترك با ويليام هيگ، همتاي انگليسي‌اش گفت: با تصويب قطعنامه 1929 در ماه ژوئن سال گذشته احتمالات عملي براي اعمال تحريم عليه كساني كه كوچكترين ارتباطي، هر چقدر غيرمستقيم با برنامه هسته‌يي ايران دارند به پايان رسيده است.

به گزارش خبرگزاري نووستي، لاوروف گفت: تحريم‌هاي بيشتر به مفهوم فشار بيشتر به اقتصاد ايران و ايجاد مشكلات اجتماعي براي جمعيت ايران است. ما نمي‌توانيم از چنين چيزي حمايت كنيم.

ايران و كشورهاي عضو گروه موسوم به 1+5 (پنج عضو دايم شوراي امنيت سازمان ملل متشكل از آمريكا، انگليس، روسيه، فرانسه و چين به علاوه آلمان) آخرين دور مذاكرات خود را در اوايل بهمن ماه در استانبول برگزار كردند كه بدون نتيجه ملموسي به پايان رسيد.

به گزارش خبرگزاري ايتارتاس، وزير امور خارجه روسيه در بخش ديگري از اظهاراتش گفت: تحريم هايي كه در خارج از چارچوب شوراي امنيت سازمان ملل و توسط آمريكا و اتحاد اروپا اعلام شد فعاليت‌هاي انجام شده در چارچوب 1+5 را تضعيف مي‌كند. اگر قرار باشد در زمينه يك موضع مشترك به توافق برسيم نبايد انحرافي از اين روند صورت گيرد.

لاوروف تاكيد كرد كه به عقيده مسكو ايده‌هاي خلاقانه، بايد مكمل اصول و ضوابطي باشد كه در گروه 1+5 تشريح شده است.

وي افزود: مهم است كه با صراحت اعلام كنيم كه برنامه هسته‌يي ايران تركيب نظامي ندارد. در هر صورت هر شك و ترديدي برطرف خواهد شد.

وزير امور خارجه روسيه گفت: اگر ايران با هر درخواستي موافقت كند جامعه بين المللي بايد با آن سازش كند.

آمريكا و برخي متحدان اروپايي‌اش مدعي‌اند كه ايران تحت پوشش برنامه هسته‌يي صلح آميز خود در تلاش براي توليد سلاح هسته‌يي است و در همين راستا تاكنون تحريم‌هايي را عليه ايران اعمال كرده‌اند تا تهران را متقاعد به تعليق فعاليت‌هاي هسته‌يي اش كنند.

اين در حالي است كه ايران بارها بر صلح آميز بودن فعاليت‌هاي هسته‌يي اش تاكيد داشته است و آژانس بين المللي انرژي اتمي كه مسووليت نظارت بر فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران را بر عهده دارد در گزارشات متعدد خود به عدم انحراف ايران اذعان داشته است.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها