عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

کشف تاثير دو آفت کش بر افزايش خطر بروز پارکينسون

کشف تاثير دو آفت کش بر افزايش خطر بروز پارکينسون
پنج شنبه 28 بهمن 1389  06:37 ق.ظ

کارشناسان علوم بهداشتي در مطالعات جديد خود به وجود رابطه بين دو آفت کش و افزايش خطر بروز پارکينسون پي بردند.

اين دو آفت کش «روتنون» و «پاراکوآت» نام دارند. نتايج اين بررسي‌ها نشان داده است کساني که از هر يک از اين آفت کش‌ها استفاده مي‌کنند 2/5 برابر بيشتر به پارکينسون مبتلا مي‌شوند.

به گزارش سايت اينترنتي ماي هلت ديلي نيوز، اين مطالعه حاصل تلاش مشترک متخصصان انستيتو ملي علوم سلامت محيط زيست بعنوان زيرمجموع انستيتو ملي سلامت آمريکا، انستيتو پارکينسون و مركز کلينيکي سونيوال در کاليفرنيا است.

به گفته متخصصان، روتنون به طور مستقيم مانع از فعاليت ميتوکندري داخل سلول مي‌شود. ميتوکندري ساختاري ذره‌بيني در داخل تک تک سلولهاي بدن است که وظيفه توليد انرژي در داخل سلول را بر عهده دارد. پاراکوات نيز نوعي پس ماند اکسيژني خاص توليد مي‌کند که به ساختارهاي سلولي آسيب مي رسانند.

متخصصان دريافتند: افرادي که در معرض اين دو ماده قرار مي‌گيرند مستعد ابتلا به پارکينسون هستند.

بنا بر اين گزارش، هر چند کنترل عامل بيماري‌زا با استفاده از آفت‌کش‌ها در بخش کشاورزي سودمند است ولي آفت‌کش‌ها باعث ايجاد بيماري و مرگ در انسان‌ها مي‌شوند. اين مشکلات ناشي از شرايط مختلف تماس مستقيم و غيرمستقيم انسان با آفت‌کش‌ها است.

مستعدترين افراد کساني هستند که در تماس مستقيم با اين چنين مواد شيميائي‌ قرار دارند يعني بيشتر همان کارگراني که در بخش کشاورزي در معرض سموم آفت‌کش هستند و يا اينکه در کارخانه‌هاي توليد سم کار مي‌کنند.

آفت‌کش‌ها با تغيير سرعت فعاليت‌هاي مختلف بدن شامل افزايش آنها مثل افزايش تپش قلب و تعريق يا کاهش آنها مثلا توقف کامل تنفس به بدن آسيب مي رسانند. هر چند پيش از اين موارد بسياري از تاثير خطرناک آفت کش‌ها بر سلامت انسان مشاهده شده اما در اين تحقيق براي اولين بار رابطه اين مواد با بروز پارکينسون نشان داده شده است.

اين يافته در مجله دورنماهاي سلامت محيط زيستي به چاپ رسيده است.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها