عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

غضنفری : ایران را به کشور کاملا صادراتی تبدیل کنید

غضنفری : ایران را به کشور کاملا صادراتی تبدیل کنید
پنج شنبه 28 بهمن 1389  07:35 ق.ظ

وزیر بازرگانی ، تهیه و اجرای برنامه مشترک میان صندوق ضمانت صادرات ، سازمان توسعه تجارت و بانک توسعه صادرات و همچنین تلاش برای تبدیل ایران به کشوری کاملا صادراتی را خواستار شد‌.

 
 

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه اطلاع ‌رسانی بازرگانی ایران (شابا) ، مهدی غضنفری در مراسم معارفه و تودیع مدیران جدید وقدیم صندوق ضمانت صادرات ایران گفت : با تحقق این برنامه ‌، توسعه تجارت خارجی به نقطه اوج خود خواهد رسید.

وزیر بازرگانی با اشاره به اینکه میزان صادرات و واردات کشور درسال گذشته به ترتیب حدود 25 میلیارد دلار و 55 میلیارد دلار بود افزود: با توجه به رشد بسیار خوبی که در 10 ماه نخست سال داریم ، باید برنامه ‌ریزی کنیم صادرات غیرنفتی به میزان واردات نزدیک شود.

غضنفری همچنین زمینه‌سازی و برنامه‌ریزی برای برابری میزان صادرات و واردات را خواستار شد وافزود: برای دستیابی به جهش دوم صادراتی باید پشتیبانی‌های بیشتری از صادرات غیرنفتی صورت گیرد.

وی فعالیت سازمان توسعه تجارت ایران، صندوق ضمانت صادرات ایران وبانک توسعه صادرات درحوزه تجارت خارجی به ویژه صادرات غیرنفتی را حائز اهمیت دانست و گفت: نوع عملکرد این سه نهاد در تحقق خواسته‌ها و فرمایشات مقام معظم رهبری که همان بسته شدن در چاه‌های نفت است (افزایش صادرات غیر نفتی ) ، بیش از هر دستگاهی موثر است.

غضنفری تاکید کرد: انتظار من از مسئولان این سه نهاد، افزایش تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌ها برای تبدیل شدن ایران به یک کشور کاملا صادراتی است.

وزیر بازرگانی گفت: در حال حاضر ایران در بین کشورهای نفت خیز‌، به عنوان یک کشور صادرکننده مطرح است ، درحالی که بسیاری از کشورهای نفتی توانایی صادرات غیرنفتی ندارند‌، میزان صادرات غیرنفتی ایران در حدود 30 میلیارد دلار است‌.

غضنفری افزود ‌: با این حال در صورتی که تعریف سخت‌گیرانه‌‌ای برای معرفی یک کشور کاملا صادرکننده داشته باشیم و با در نظر گرفتن این معیار که قرار گرفتن در فهرست کشورهای صادراتی‌، برتری وحتی برابری میزان صادرات با واردات است‌، متوجه می‌شویم که به تلاش مضاعف برای کشور صادراتی بودن نیاز داریم.

به باور وزیر بازرگانی‌، در فضای رقابتی امروز باید حمایت زیادی از صادرات شود.

غضنفری، پرداخت مشوق‌های صادراتی، وام‌های متناسب و افزایش حمایت‌های صندوق ضمانت صادرات را از راهکارهای مناسب برای حمایت از صادرات در شرایط کنونی دانست و گفت : استفاده از چنین راهکارهایی در این شرایط بهتر از دستکاری عواملی است که کلان اقتصاد را متاثر می‌ کند ، چرا که این راهکارها موضعی عمل می‌کنند و همزمان موضع دیگر را با مشکل مواجه می‌ کنند.

وزیر بازرگانی ادامه داد: به برکت پیروزی انقلاب اسلامی ایران، توجه به استقلال و عظمت کشور، تلاش‌ها برای پیمودن راه‌های نو، اتکا به دستاوردهای داخلی و حذف وابستگی به کشورهای غربی افزایش چشمگیری یافته است‌.

در این مراسم، غضنفری با معرفی محمدکاظم دوست‌ حسینی به عنوان رییس هیات مدیره و مدیرعامل جدید صندوق ضمانت صادرات ایران، از خدمات سید کمال سیدعلی در دوران فعالیتش در این حوزه قدردانی کرد.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها