عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

انجام عمل تعویض پلاسما و فرآیندهای خونی به صورت ماشینی در کشور

انجام عمل تعویض پلاسما و فرآیندهای خونی به صورت ماشینی در کشور
پنج شنبه 28 بهمن 1389  07:38 ق.ظ

با ارتقا سطح علمی کشور، بسیاری از فرآیندهای خونی مثل فرآوری محصولات پلاکتی و تعویض پلاسما که در گذشته به صورت دستی انجام می شد، در حال حاضر در کشور با دستگاههای پیشرفته و به صورت ماشینی انجام می شود.

 
 

به گزارش اخبار چندرسانه ای واحد مرکزی خبر، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در گفتگو با خبرنگار وب دا گفت: تمام استان های کشور به 70 ماشین پیشرفته پلاسما فرست تجهیزشده اند و در حال حاضر تعویض پلاسمایی که معمولا بیماران سخت به آن نیازدارند، با این روش ماشینی انجام می گیرد.

دکتر حسن ابوالقاسمی ادامه داد: خوشبختانه این روش برای بیمار بسیار راحت و ساده انجام می گیرد و بر خلاف روش قبلی که مجبور بودیم پس از گرفتن خون بیمار آن را به سازمان انتقال خون برده وآنجا جداسازی کنیم ودوباره به بیمار برگردانیم، خود این ماشین، این کار را به صورت اتومات انجام می دهد.

وی با اشاره به اینکه بعضی از پلاکت ها نقش مهمی در خونریزی دارند، ابراز داشت: درجلسه ای که با بخش بیماران خاص وزارت بهداشت داشتیم، مصوب شد که از سال آینده برای بیمارانی که دچارضعف پلاکتی هستند، پلاکت های مرغوبی به روش ماشینی تهیه شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران تصریح کرد: مزیت این روش نسبت به روش قبلی این است که در یک مرحله که فرد برای اهدای خون مراجعه می کند، یک پلاکت بزرگ که معادل 6 تا 8 واحد پلاکت است، می گیریم و از همان مقدار خون به فرد بیمار تزریق می شود و در روش قبلی این میزان پلاکت را از 6 تا 8 نفر می گرفتیم وبه یک اهدا کننده انتقال می دادیم.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها