عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

فوتبالیست هایی که نویسنده شدند

فوتبالیست هایی که نویسنده شدند
پنج شنبه 28 بهمن 1389  07:39 ق.ظ

فوتبالیست های حرفه ای معمولا" از بیان برنامه های دوران بازنشستگی طفره میروند و دلیل آن را تمرکز بر مسابقات و کسب جام عنوان میکنند. با این وجود شواهد بسیاری وجود دارد که نویسندگی میتواند شغلی پر ثمر در دوران بازنشستگی شان باشد.

  آرایش 3-3-4: محبوب و قابل اعتماد  

 
 

به گزارش تحریریه ورزشی پخش چندرسانه ای پدیده فوتبالیست- نویسنده منحصر به کشور و یا قاره خاصی نیست و این گزارش سعی دارد نمونه هایی ازاین بازیکنان را در اروپا، آمریکای جنوبی و آسیا معرفی نماید.

 

ابندا به سراغ آلمان می رویم. کشوری که خود را "سرزمین شعرا و فلاسفه" می داند و گوته ، شیلر، برتولد برشت و هاینریک هاین را به دنیا معرفی کرده است. به نظر می رسد بازیکنان سابق فوتبال آلمان علاقه خاصی به نگارش افکار درونی و خاطرات خود دارند هرچند از نظر سبک و نوع اندکی از فاوست و رنجهای ورتر جوان پایین تر باشد! و مانند اَبَرماریو و موفقیت درونی مخاطب عام را نشانه گرفته باشد.

  

الیور کان از زمان خداحافظی با فوتبال حرفه ای ثابت کرده که فرد سختکوشی درراستای اعتلای ادبیات جهان بوده است. او تاکنون سه جلد کتاب قطور با نام های شماره یک،‌  من. موفقیت درونی است و جدید ترین آنها چگونه آنچه می خواهید به دست آورید را به رشته تحریر درآورده است. محور اصلی این کتابها بررسی عواملی است که موجب می شود افراد هیچگاه ایمان به توانایی های خود را از دست ندهد. دروازه بان برتر جهان در سالهای 1999،‌2001 و2002 به طور قطع وجهه لازم جهت پرداختن به موضوعاتی چون انگیزه و موفقیت را دارد.

 

Germany's former
      goalkeeper Oliver Kahn

 

ظاهراً الهه شعر و هنر فقط بالای سر دروازه بانان آلمانی پرواز میکند و دیگر فوتبالیست های آلمانی که به جرگه نویسندگان وارد شده بازهم ازدروازه بانان هستند. کتاب در زمین بودن دیوانگی است نوشته ینس لمان و وقت استراحت نوشته اولی اشتاین دروازه بان سابق هامبورگ از این دست هستند.

 

 

       Goal keeper trainer Uli Stein

                  Former German national goalkeeper
            Jens Lehmann poses

  

ماریو باسلر هافبک تیم ملی آلمان هم کتابی به نام  اَبَرماریو نوشته که در آن وقایع مهم دوران بازیگری خود را بیان کرده است.

        

Mario Basler Buchpraesentation 2005

   

فوتبال در انگلستان به صورت سنتی الهام بخش ادبیاتی است که پدید آورندگان آن رده های مختلفی فوتبال حرفه ای را تشکیل می دهند. کاپیتان سابق منچستریونایتد و سرمربی فعلی ساندرلند استیو بروس نویسنده سه رمان به نامهای مهاجم!، مدافع پوششی! و مدافع! است.

      

 مهاجم! داستان استیو بارنز بازیکن سابق و مربی فعلی است که ناخواسته  متهم اصلی پرونده قتل بازیکن تیم خیالی لدرزفورد تاون می شود. رجی شارپ از مقامات انتشارات پاراگون، ناشر مهاجم، در این خصوص میگوید: " استیو مانند ساموئل بکت یا تی اس الیوت نیست اما کتابش بسیار خواندنی است."

 

در سوی دیگر کانال ، فرانسوی ها به آشپزی و مُد شهرت بیشتری دارند تا میزبانی فوتبالیستهای حرفه ای دست به قلم. لیلیان تورام، برترین بازیکن فرانسه در سال 1997، درزمانی که هنوز بازیکن بود به شدت با تبعیض نژادی مبارزه می کرد وپس ازکناره گیری از فوتبال حرفه ای در سال 2008 بنیاد "لیلیان تورام-آموزش علیه نژادپرستی" را پایه گذاری کرد. ستاره های سیاه من عنوان کتابی است که تورام در آن به رکورد 142 بازی درلباس تیم ملی فرانسه پرداخته و زندگی شخصیت های سیاه پوست ازلوسی اسکلت نخستین انسان گونه تا باراک اوباما را بررسی می کند.

 

انگیزه ورود به ادبیات تنها منحصر به فوتبالیستهای اروپایی نمی شود. خوان پابلو سورین آرژانتینی به نبوغ در فوتبال شهرت دارد. نخستین باری که او به تیم ملی بزرگسالان آرژانتین فرا خوانده شد با اتوبوس به کمپ تمرین رفت تا بتواند کتابی را که مشغول خواندن آن بود به پایان برد.

 

Argentinian Juan
      Pablo Sorin is back in Cruzeiro after being part of German team
      Hamburg

  

سال 2005 سورین کتاب پسران بزرگ را با هدف جمع آوری پول برای ساخت بیمارستان، مدرسه و بهبود وضعیت زندگی مردم در دو منطقه محروم آرژانتین نوشته و منتشر کرد. سورین موفق شده گروهی از مولفین اسپانیایی زبان را نیز با خود همراه کند.

  

 

در آن سوی کره زمین و در چین سون ون (Sun Wen) که از سوی فیفا بهترین بانوی فوتبالیست قرن لقب گرفته مشهورترین نویسنده دنیای فوتبال محسوب می شود. پس از پایان دوران بازیگری ون به روزنامه عصر شهر محل تولدش یعنی شانگهای پیوست و درمقام گزارشگر تمام وقت مشغول به کار شد.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها