عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

کناره‎گيري پترئوس از سمت خود افغانستان

کناره‎گيري پترئوس از سمت خود افغانستان
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:03 ق.ظ

ژنرال ديويد پترئوس قصد دارد در راستاي بخشي از تغييرات اعلام شده از سوي پنتاگون، از سمت خود به عنوان فرمانده نظاميان امريکايي و ناتو در افغانستان کناره‌گيري کند.


احتمال دارد پترئوس پس از بازنشستگي ژنرال مايک مولن در ماه اکتبر، به عنوان رئيس ستاد مشترک ارتش امريکا برگزيده شود.

پترئوس که شناخته‌شده ترين سرباز امريکايي از زمان افزايش نيروهاي امريکايي در سال 2007 در عراق بوده، بارها اعلام کرده که قصد دارد در آينده در فعاليت‌هاي سياسي مشارکت کند.

گفته مي‌شود، پترائوس به عنوان نماينده احتمالي حزب جمهوري‌خواه در انتخابات سال آينده رياست جمهوري با باراک اوباما رقابت کند. اين درحالي است که وي بارها اين خبر را تکذيب کرده است.

جف مورل معاون مطبوعاتي پنتاگون گفت: "من به شما اطمينان مي‌دهم که ژنرال پترئوس از سمت فرماندهي نيروهاي ايساف برکنار نشده است، ولي قصد هم ندارد که براي هميشه در افغانستان باقي بماند."

وي افزود، واضح است که وي به سمت ديگري انتخاب مي‌شود، ولي اين تغيير هنوز مشخص نشده است و اين مساله خيلي زود اتفاق نخواهد افتاد. تا آن زمان وي به فرماندهي نيروهاي خارجي در افغانستان ادامه خواهد داد."

انتظار مي‌رود در سال جاري بسياري از رهبران نظامي و غيرنظامي امريکا در افغانستان از جمله کارل اکنبري، سفير اين کشور در کابل و چهار مقام ارشد ديگر سفارت نيز تغيير کنند.

گفته مي‎شود، قرار است نيروهاي امريکايي در ماه جولاي از افغانستان خارج شوند ولي ممکن است مقامات امريکايي از پترئوس بخواهند که سال آينده را نيز در افغانستان باقي بماند.

ژنرال ديويد پترئوس در ماه جولاي فرماندهي نيروهاي امريکايي در افغانستان را برعهده گرفت.

باراک اوباما پترئوس را جايگزين استنلي مک کريستال فرمانده سابق نيروهاي خارجي در افغانستان کرد.

ژنرال مک کريستال از مقامات دولت اوباما به شدت انتقاد کرده بود که همين مساله موجب کنار گذاشتن وي شد.

در حال حاضر 150 هزار تن از نيروهاي نظامي تحت امر امريکا در افغانستان حضور دارند و قرار است تا سال 2014 ميلادي يا بيشتر در اين کشور بمانند.

اين در حالي است که فقط در سال گذشته (2010)، 711 نيروي خارجي در افغانستان کشته شدند که اين رقم در مقايسه با 521 نظامي خارجي کشته شده در سال 2009 قابل توجه است.

باراک اوباما، رئيس جمهوري امريکا پيشتر درباره جنگ افغانستان ادعا کرده بود واشنگتن در مسير دست‌يابي به اهداف خود قرار دارد.

با اين حال شواهد از دست نيافتن امريکا به اهداف خود حکايت دارد و پس از 10 سال اشغال افغانستان همچنان غيرنظاميان قرباني اين اشغالگري هستند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها