عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

"خواست مخالفان بحريني؛ تغيير رژيم"

"خواست مخالفان بحريني؛ تغيير رژيم"
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:03 ق.ظ

يک فعال مدافع حقوق بشر مي‌گويد، معترضان بحريني که در ابتدا خواستار اجراي اصلاحات بوده‌اند، اکنون تنها بر تغييرات بنيادي و انقلاب تاکيد دارند.


مريم الخواجه، يکي از اعضاي مرکز حقوق بشر بحرين، در مصاحبه‌اي با خبرنگار پرس تي وي گفت: "بعد از واکنش خشن پليس بحرين که به مرگ يکي از تظاهرکنندگان جوان در تظاهرات دوشنبه (25 بهمن) منجر شد، شعارهاي معترضان بحريني از درخواست براي تدوين قانون اساسي جديد، به تغيير و برکناري رژيم فعلي منجر شده است".

در آغاز اعتراض‌ها، مخالفان خواستار قانون اساسي جديد براي مردم اين کشور شدند که آن‎ها را از سازوکار انتخاب نخست وزير مطمئن سازد و بر رعايت حقوق بشر در اين کشور نظارت داشته باشد.

بر اساس آن‎چه الخواجه سخنگوي معترضان، چهارشنبه (27 بهمن) اعلام کرد، مخالفان رژيم فعلي بحرين اجازه مي‌دهند که شاه در رأس قدرت بماند؛ اما تنها نقش وي در اداره امور حکومت ملاقات با سفرايي است که براي ديدار از بحرين به اين کشور مي‌آيند و بقيه وظايف دولت بايد در دست مردم و مقاماتي باشد که با رأي آن‎ها انتخاب مي‌شوند.

بحران بحرين از سه شنبه (26 بهمن) و با استعفاي مهم‌ترين گروه مخالف موسوم به حزب انجمن توافق ملي اسلامي، از مجلس اين کشور به دليل کشته شدن يکي از آزادي‌خواهان توسط نيروهاي پليس رنگ تازه‌اي به خود گرفته است.

بنا بر گزارش‌ها، نيروهاي امنيتي بحرين در سومين روز تظاهرات گسترده ضددولتي در بحرين که با الهام از قيام مردم مصر و تونس صورت پذيرفت، از گلوله‌هاي واقعي استفاده کرده‌اند.

معترضان مي‌گويند اقليت حاکم سني در اين کشور اجازه ورود به مشاغل دولتي و فرصت‌هاي کسب‌وکار در حوزه‌هاي خانه‌سازي و بهداشت و درمان به آن‎ها نمي‌دهند.

معترضان دوشنبه (25 بهمن) را روز خشم ناميده و همزمان با دهمين سالگرد معرفي سند ميثاق ملي در بحرين، تظاهراتي برگزار کردند. اين سند در سال 2001 توسط حمد بن عيسي آل خليفه امير بحرين معرفي شد تا به قيام‌هاي مردمي اين کشور در دهه 90 پايان دهد.

سازمان عفو بين الملل اخيراً با انتشار گزارشي در خصوص حقوق بشر در بحرين خاطرنشان کرد که شخصيت‌هاي مخالف در اين کشور، متناوبا با بازداشت و شکنجه مواجه مي‌شوند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها