عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

"تلاش امريکا براي تداوم نفوذ در مصر"

"تلاش امريکا براي تداوم نفوذ در مصر"
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:03 ق.ظ

گرت پورتر خبرنگار محقق امريکايي
يک خبرنگار محقق امريکايي مي‌گويد، امريکا سعي مي‌کند با استفاده از همه ابزارهاي قدرت در مصر، اين کشور را در مسير همکاري تام و تمام با واشنگتن و تل‌آويو نگه دارد.


گرت پورتر، خبرنگار محقق از واشنگتن در مصاحبه با شبکه تلويزيوني پرس تي‌وي گفت: "امريکا طي سه دهه گذشته همه عزم‌اش را براي اعمال فشار بي‌قفه بر کشورها و گروه‌هايي جزم کرد که با اسرائيل و عملکردش در برابر فلسطيني‌ها مخالف بوده‌اند و اين روش همچنان ادامه خواهد داشت؛ مگر اينکه تصميمي کاملا شگفت‌انگيز در واشنگتن اتخاذ شود و اين راهبرد منطقه‌اي به کلي از اين پس کنار گذاشته شود."

وي افزود: "در صورتي که امريکا اين راهبرد را کنار نگذارد، بايد بپذيريم که همچنان با استفاده از همه ابزارهاي قدرت در دست‌اش در مصر سعي مي‌کند اين کشور را در مسير قبلي نگه دارد. مسيري که همکاري تام و تمام با امريکا و اسرائيل است. از نظر من اين امر اصلي‌ترين و اولين منبع تنش در شش ماه آينده و طي تکامل سياسي در مصر است. "

خبرنگار محقق تصريح کرد، منافع رژيم نظامي مصر به‌ويژه به رياست فردي که هماهنگ ‌کننده اصلي بين اجراي برنامه‌هاي سازمان اصلي جاسوسي امريکا موسوم به سيا و مصر بوده است، اولويت‌ها و منافع متفاوتي با تظاهرکنندگان حاميان دموکراسي در مصر دارد. بنابراين، احتمالا شاهد دوره طولاني از مانورهاي راضي‌ کننده بين دولت به رياست فرمانده پيشين نيروهاي امنيتي مصر و نيروهايي خواهيم بود که با معترضان آزادي‌خواه مصري همراه شده‌اند.

پورتر خاطرنشان کرد: "در واقع بايد پذيرفت که تمايل ارتش مصر براي ماندن در قدرت و حفظ نقش مراقبتي بر نظام سياسي، موجب تاخير در استقرار دموکراسي واقعي و مشکل‌ساز است. تاريخ ديگر کشورهايي که انقلاب در آن‎ها به وقوع پيوسته است، در اين زمينه به ما مي‌گويد که بين نيروهاي دموکراتيک و رژيم نظامي مصر همچنين بين نيروهاي دموکراتيک و منافع امريکا تنش‌هاي فراواني پديد خواهد آمد."

اين خبرنگار محقق در ادامه اظهار داشت: "به نظر مي‌رسد حساسيت در مورد اين مسئله از سوي امريکا و اسرائيل هدايت شود. اين دو قدرت اصلي هستند که منافعي در کشاندن مصر به مسيري ديگر دارند و آن مسير بايد از تشديد نفوذ گروه‌هاي اسلامي به‌ويژه اخوان المسلمين در مصر جلوگيري کند."

مردم مصر به پيروي از انقلاب تونس که به فرار زين‎العابدين بن‎علي، ديکتاتور اين کشور منجر شد، هجده روز تظاهرات پياپي حسني مبارک، ديکتاتور سابق مصر، را ئاداشتند تا پس از 30 سال حکومت روز جمعه (22 بهمن) قدرت را به شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر واگذار کند.

اين درحالي است که انقلابيون مصري همچنان به اعتراضات خود ادامه داده و خواستار تشکيل دولتي غيرنظامي و انتخاباتي دموکراتيک بر مبناي قانون اساسي عدالت‎خواهانه شده‎اند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها