عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ناکامي وزيران دارايي اتحاديه اروپا

ناکامي وزيران دارايي اتحاديه اروپا
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:05 ق.ظ

اولي ره کميسونر اتحاديه اروپا در امور اقتصادي و مالي (چپ) گئورگي متولسي وزير دارايي مجارستان (راست) در يک کنفرانس خبري که روز سه‌شنبه پس از اجلاس وزيران دارايي اتحاديه اروپا برگزار شد.
وزيران دارايي اتحاديه اروپا در بروکسل در تلاش براي برطرف کردن اختلافات و رسيدن به توافقي براي مبارزه با بحران مالي ناکام مانده‌اند.


به گزارش خبرنگار شبکه تلويزيوني پرس تي‌وي، وزيران دارايي کشورهاي عضو اتحاديه اروپا روز سه‌شنبه (26 بهمن) به منظور تلاش براي رسيدن به توافقي در زمينه مبارزه با بحران اقتصادي، در بروکسل گرد هم آمدند که اين اجلاس بدون رسيدن به نتيجه خاصي پايان يافت.

درحالي که نگراني‌از احتمال از دست دادن فرصت تعيين شده براي حل‌وفصل اختلافات تا تاريخ 11 مارس رو به افزايش است، وزيران دارايي کشورهاي عضو اتحاديه اروپا در اين نشست، شش پيشنهاد را به منظور مبارزه با بحران اقتصادي ارزيابي کردند.

گئورگي متولسي، وزير دارايي مجارستان که رياست اجلاس روز سه‌شنبه (26 بهمن) را برعهده داشت، خاطرنشان کرد، با بررسي‌‌هاي صورت گرفته يازده مساله مطرح شد که در اين اجلاس فقط يکي از آن‌ها حل شد.

وزيران دارايي حاضر در اجلاس بروکسل توافق کردند که يک صندوق دائمي نجات منطقه يورو به نام "مکانيزم ثبات اروپا" تاسيس کنند. قرار است اين صندوق با 500 ميليارد يورو سرمايه اوليه از اول ژانويه 2013 آغاز به کار کند.

قرار است اين صندوق با "صندوق ثبات مالي اروپا" که در حال حاضر با حدود 440 ميليارد يورو اعتبار فعاليت مي‌کند، جايگزين شود.

با اين وجود برخي از کشورهاي مقروض نظير پرتغال و اسپانيا از سرعت پايين برنامه‌هاي مربوط به مبارزه با بحران مالي پيش‌آمده در کشورهاي اروپايي شکايت دارند.

فرناندو تکسيرا، وزير دارايي پرتغال از روند کند اصلاحات اقتصادي به شدت انتقاد کرده و گفت: "سرعت پايين و درنگ در اصلاحات اقتصادي، منطقه يورو، ثبات واحد پول يورو و درنتيجه همه کشورهاي حاضر در اين منطقه را با مشکل مواجه مي‌کند."

در اين اجلاس، پيشنهادات ديگري نيز در زمينه گسترش نظارت مالي و هماهنگ‎سازي اقتصادي بين کشورهاي مخلتف عضو اتحاديه اروپا مطرح شد. در حال حاضر کشورهاي عضو اتحاديه اروپا سياست‌هاي اقتصادي متفاوتي در زمينه‎هاي مختلف نظير جمع‌آوري ماليات و بازنشستگي دارند.

کارشناسان خاطرنشان کردند که اين تفاوت‌ در سياست‌ها کار را براي اتحاديه اروپا در زمينه حصول اطمينان از ثبات در شرايط اقتصادي و واحد پول يورو سخت‌تر مي‌کند.

تا کنون 17 کشور عضو اتحاديه اروپا، واحد پول يورو را به عنوان واحد پول رايج خود برگزيده‌اند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها