عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

"مصر، تحت فشار بي‌وقفه امريکا"

"مصر، تحت فشار بي‌وقفه امريکا"
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:05 ق.ظ

گرت پورتر، خبرنگار محقق امريکايي (چپ)
گروه‎هاي حقوق بشري از مفقود شدن صدها تن از مردم مصر در جريان انقلاب مردمي اين کشور خبر داده‌اند.


شبکه عربي اطلاع رساني در زمينه حقوق بشر، يک سازمان مردم‌نهاد مدافع حقوق بشر در خاورميانه و شمال آفريقا مستقر در قاهره، اعلام کرده است بعضي از مفقودان توسط ارتش اين کشور بازداشت شده‌اند. اين سازمان مردم‌نهاد از ارتش مصر خواسته است نا فهرست بازداشت‌شدگان را منتشر سازد، همچنين حقوق آنان را به رسميت بشناسد.

پرس تي‎وي در اين خصوص مصاحبه‌اي با گرت پورتر، خبرنگار محقق از واشنگتن، انجام داده است که متن آن را در ادامه مي‌خوانيد.


پرس تي‎وي: مردم کشورهاي عربي که مدت‌ها تحت سلطه بوده‌اند اکنون به پا خواسته و حقوق خود را شناخته‌اند، اما متخصصان هشدار داده‌اند که حکمرانان مستبد نيز از انقلاب‌هاي تونس و مصر عبرت گرفته‌اند، آيا اين امر به معناي شکست ديگر انقلاب‌هاي اين چنيني است؟

گرت پورتر: البته لزوما به اين معنا نيست.اما اين امر کاملا به شرايط هر کشور بستگي دارد. افزون بر اين، قيام مردم مصر هنوز پايان نيافته است؛ زيرا معلوم نيست رژيم نظامي مصر به خواسته‌هاي اکثريت مردم عمل مي‌کند يا خير؟

به نظر من بايد صبر کرد و ديد. بر مبناي تاريخ به وضوح مي‌توان گفت منافع رژيم نظامي مصر به‌ويژه به رياست فردي که هماهنگ ‌کننده اصلي بين اجراي برنامه‌هاي سازمان اصلي جاسوسي امريکا موسوم به سيا و مصر بوده است، اولويت‌ها و منافع متفاوتي با تظاهرکنندگان حاميان دموکراسي در مصر دارند. بنابراين، احتمالا شاهد دوره طولاني از مانورهاي راضي‌ کننده بين دولت به رياست فرمانده پيشين نيروهاي امنيتي مصر و نيروهايي خواهيم بود که با معترضان آزادي‌خواه مصري همراه شده‌اند.

پرس تي‎وي: کشورهاي غربي اصلاحات در قانون اساسي مصر را مورد انتقاد قرار داده‌اند؛ زيرا بند 2 اين قانون را در بر نمي‌گيرد. به موجب اين بند اسلام مذهب رسمي و شريعت منبع قانون است. چرا اين نکته براي کشورهاي غربي به مسئله‌اي مهم تبديل شده است، درصورتي که مي‌دانيم اکثريت مردم کشور مصر مسلمان هستند درحالي که نکات ديگري در قانون اساسي اين کشور وجود دارد که بايد اصلاح شود.

گرت پورتر: به نظر مي‌رسد حساسيت در مورد اين مسئله از سوي امريکا و اسرائيل هدايت شود. اين دو قدرت اصلي هستند که منافعي در کشاندن مصر به مسيري ديگر دارند و آن مسير بايد از تشديد نفوذ گروه‌هاي اسلامي به‌ويژه اخوان المسلمين در مصر جلوگيري کند. بنابراين من يقينا اعتقاد دارم که مردم و نيروهاي سياسي مصري اين مسئله را مطرح نکرده‌اند.

پرس تي‎وي: اعضاي گروه سياسي موسوم به "کلاس 1973" و متحدان حسني مبارک، ديکتاتور مخلوع مصر، که طي 30 سال گذشته همه امور کشور را در دست داشته‌اند هنوز در قدرت هستند. مردم مصر مي‎گويند ارتش بايد بايد اختياراتش را واگذار کند تا مصر راه خود را به سوي پيشرفت بيابد، آيا شما با اين نظر موافق ايد؟

گرت پورتر: در واقع بايد پذيرفت که تمايل ارتش مصر براي ماندن در قدرت و حفظ نقش مراقبتي بر نظام سياسي، موجب تاخير در استقرار دموکراسي واقعي و مشکل‌ساز است. تاريخ ديگر کشورهايي که انقلاب در آن‎ها به وقوع پيوسته است، در اين زمينه به ما مي‌گويد که بين نيروهاي دموکراتيک و رژيم نظامي مصر همچنين اين نيروهاي دموکراتيک و منافع امريکا تنش‌هاي فراواني پديد خواهد آمد.

امريکا طي سه دهه گذشته همه عزم‌اش را براي اعمال فشار بي‌قفه بر کشورها و گروه‌هايي جزم کرد که با اسرائيل و عملکردش در برابر فلسطيني‌ها مخالف بوده‌اند و اين روش همچنان ادامه خواهد داشت؛ مگر اينکه تصميمي کاملا شگفت‌انگيز در واشنگتن اتخاذ شود و اين راهبرد منطقه‌اي به کلي از اين پس کنار گذاشته شود. در صورتي که امريکا اين راهبرد را کنار نگذارد، بايد بپذيريم که همچنان با استفاده از همه ابزارهاي قدرت در دست‌اش در مصر سعي مي‌کند اين کشور را در مسير قبلي نگه دارد. مسيري که همکاري تام و تمام با امريکا و اسرائيل است. از نظر من اين امر اصلي‌ترين و اولين منبع تنش در شش ماه آينده و طي تکامل سياسي در مصر است.

پرس تي وي: گابي اشکنازي، رئيس پيشين ستاد مشترک ارتش رژيم اسرائيل، گفته با آنکه پيمان صلح اسرائيل با مصر مهم است، تل آويو خود را براي شرايطي آماده کرده که اين پيمان ديگر به رسميت شناخته نشود آيا اين امر هشداري به مصر است تا حتي جسارت لغو اين پيمان را نيابد؟

گرت پورتر: من در اين مورد مطمئن نيستم. اسرائيل هر اندازه که بتواند فشار وارد مي‌کند. در صورتي که مقامات تل آويو باور داشته باشند که اين تهديد ضمني باعث مي‌شود نيروهاي مصري خواهان تغيير سياست در برابر اسرائيل به عقب رانده شوند، آن‎ها اين کار را مي‌کنند. اما بايد بگويم که اين عقيده که اسرائيل مي‌خواهد مردم مصر را با اين نوع تهديدها بترساند؛ تهديدهايي که پيش از اين در مورد ايران، سوريه و لبنان نيز استفاده کرده است، يقينا خنده‌آور به نظر مي‌رسد؛ زيرا قابل اتکا و معتبر نيست.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها