عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

"ترکيه پايگاه نظامي‎گري امريکا نيست"

"ترکيه پايگاه نظامي‎گري امريکا نيست"
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:07 ق.ظ

عبدالله گل، رئيس جمهور ترکيه
رئيس جمهور ترکيه در مصاحبه با پرس تي‌وي تاکيد کرد، امريکا اجازه ندارد از پايگاه‌هاي خود در خاک ترکيه براي مقاصد نظامي استفاده کند.


عبدالله گل که به منظور بررسي تحولات منطقه و گسترش مناسبات دو جانبه کشورش با ايران، به تهران سفر کرده است، سه‌شنبه (26 يهمن) در مصاحبه با پرس تي‌وي تاکيد کرد، امريکا اجازه ندارد از پايگاه‌هاي خود در خاک ترکيه براي مقاصد نظامي مانند راهبردهاي جنگي در عراق و افغانستان استفاده کند؛ مگر اين‌که اين اقدامات مورد تاييد رسمي آنکارا قرار گيرد."

وي تصريح کرد: "تمامي تاسيسات نظامي در خاک ترکيه تحت کنترل فرماندهان نظامي اين کشور است و بدون اطلاع ما، اقدامي در اين تاسيسات نمي‌تواند صورت گيرد."

گل هم­چنين براي جندمين بار بر حق هسته‌اي ايران تاکيد کرد و اظهار داشت که قصد دارد در آينده نيز نقش سازنده‌اي در برنامه هسته‌اي تهران ايفا کند.

رئيس جمهور ترکيه تصريح کرد، "ما خواستار آن هستيم که اختلاف نظر بر سر مساله هسته‌اي ايران از مسير ديپلماسي و گفت‌وگو حل شود."

ايران، برزيل و ترکيه 17 مي 2010 ميلادي بيانيه‌اي را براي تبادل سوخت هسته‌اي امضا کردند که به موجب آن قرار بود ايران 1200 کيلوگرم اورانيوم با غناي پايين را در ازاي دريافت سوخت اتمي به ترکيه منتقل کند.

با اين حال، شوراي امنيت سازمان ملل نهم ژوئن 2010 ميلادي، تحت فشار امريکا دور چهارم تحريم عليه ايران را تصويب کرد.

جمهوري اسلامي ايران همواره اين تحريم‌ها را غيرقانوني دانسته و تاکيد کرده است، اين کشور به عنوان يکي از امضا کنندگان پيمان منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي (ان‌پي‌تي) از حق استفاده صلح‌آميز از فن‌آوري هسته‌اي برخوردار است.

امريکا و هم‌پيمانان غربي آن، ايران را به تلاش ‌‌مخفي براي دست‌يابي به سلاح‌هاي هسته‌اي متهم مي‌کنند درحالي که گزارش‌هاي متعدد بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي از بازديدهاي سرزده و از پيش اعلام شده از تاسيسات هسته‌اي ايران، ادعاي آنان را تاييد نکرده است.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها