عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

کشف گور جمعي در ديالي عراق

کشف گور جمعي در ديالي عراق
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:08 ق.ظ

تصويري از گور دسته جمعي کشف شده در استان ديالي عراق
نيروهاي امنيتي عراق از کشف بيش از 150 جسد در يک گور جمعي در استان ديالي واقع در شمال شرق اين کشور خبر داده‌‌اند.


بنابر گزارش مقامات امنيتي عراق، اين نيروها جمعه (22 بهمن) پس از دريافت اطلاعات از يکي از شهروندان مبني بر وجود يک گور جمعي در منطقه بهروز استان ديالي در 65 کيلومتري شمال شرق بغداد راهي اين منطقه شدند و اجساد بيش از 150 نفر را کشف کردند.

يکي از مقامات وزارت حقوق بشر عراق اعلام کرده است، به نظر مي‌رسد، اجساد کشف شده در اين گور جمعي که از دوران تهاجم نظامي امريکا در اين کشور به جامانده است، مدت‌زمان زيادي مي­گذرد.

گفتني است، عمليات کشف و استخراج اجساد اين گور جمعي آغاز شده است و نخستين گزارش‌ها حاکي از آن است که بيشتر اجساد متعلق به اتباع شيعه و کرد عراقي است.

امريکا و متحدان غربي­اش در سال 2003 ميلادي با ادعاي وجود تسليحات کشتار جمعي در عراق، به اين کشور حمله کردند و بعد از سرنگوني رژيم صدام حسين، ديکتاتور رژيم بعث، به حضور نظامي در اين کشور ادامه دادند.

اين در حالي است که نيروهاي امريکايي با وجود گذشت سال‌ها از جنگ عراق، هيچ گونه سلاح کشتار جمعي در اين کشور پيدا نکرده‌اند.

با وجود اعلام ارتش امريکا در آگوست 2010 ميلادي مبني بر پايان يافتن عمليات نظامي اين کشور در عراق، همچنان 50 هزار نيروي نظامي امريکا به بهانه آن‌چه آموزش نيروهاي امنيتي عراق عنوان شده است، در پايگاه‌هاي نظامي اين کشور در عراق باقي مانده‌اند.

قرار است، نيروهاي نظامي امريکا تا پايان سال 2011 ميلادي به طور کامل از عراق خارج شوند.

اين در حالي است که بسياري از تحليلگران سياسي موج جديد درگيري‌ و ناآرامي‌‌هاي عراق را نوعي سياست راهبردي واشنگتن براي ناامن جلوه دادن اين کشور و دستيابي به بهانه براي تداوم حضور نظامي امريکا در عراق مي‌دانند.

گزارش مؤسسه امريکايي طرح‌هاي سانسور شده که مسئوليت تحقيق و بررسي مسائل اجتماعي عنوان نشده در جامعه امريکا را بر عهده دارد، بيانگر آن است که بيش از يک ميليون عراقي از آغاز جنگ عراق کشته شده­اند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها