عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

‌22 بهمن به روز سرنگوني هم‌پيمان آمريكا و اسرائيل تبدیل شده است

‌22 بهمن به روز سرنگوني هم‌پيمان آمريكا و اسرائيل تبدیل شده است
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:16 ق.ظ

مشروح سخنان دبيركل حزب‌الله لبنان ‌22 بهمن به روز سرنگوني هم‌پيمان آمريكا و اسرائيل تبدیل شده است سيد حسن نصرالله طي سخناني در مراسم يادبود فرماندهان شهيد مقاومت لبنان، به تشريح آخرين تحولات منطقه و لبنان پرداخت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، سيد حسن نصرالله دبيركل حزب الله لبنان، طي سخنانش در مراسم يادبود فرماندهان شهيد مقاومت لبنان كه در مجتمع سيد الشهدا در ضاحيه جنوبي بيروت برگزار و از تلويزيون المنار پخش شد، اظهار كرد: در آغاز بر روح پاك شهيدان به خصوص فرماندهان شهيد درود و فاتحه مي‌فرستيم.

برادران و عزيزان، در اين روز ياد شهيدان را گرامي مي‌داريم و در روزي كه از مهمترين مراسم ما است، به شما خوش‌آمد مي‌گوييم. در آغاز به خانواده شهدا درود مي‌فرستم. خانواده شهيد فرمانده، استاد و معلم ما، دبيركل حزب الله سيد عباس الموسوي و همچنين شهيد حسين و خانواده شهيد فرمانده شيخ شهيدان مقاومت راعب هرب و خانواده شهيد مقاومت شهيد عماد مغنيه.

وي افزود: مراسم امروز با تحولات زيادي همراه شده است. اول ميلاد مبارك پيامبر اكرم (ص). همانطور كه مي‌دانيد ديدگاه‌هايي در مورد ولايت ايشان وجود دارد اهل تسنن مي‌گويند 12 ربيع‌الاول و شيعيان مي‌گويند 17 ربيع‌الاول. امام خميني (ره) اعلام كرد كه اين نشانه اختلاف نيست بلكه نشانه وحدت است و به همين خاطر هفته وحدت را براي اتحاد ميان مسلمانان اعلام كرد. اين مناسبت را به همه مسلمانان جهان تبريك مي‌گويم.

دبيركل حزب الله لبنان ادامه داد: همچنين از مناسبت‌هاي اين روزها سالگرد پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران در سال 57 و همچنين پيروزي ملت مصر است كه همزمان با اين انقلاب بود. اين از خوش يمني است كه 22 بهمن روز سرنگوني دو هم‌پيمان اصلي آمريكا واسرائيل در منطقه باشد؛ يعني شاه ايران و حسني مبارك. همچنين سالگرد ترور رفيق الحريري كه بحث آن امروز نيز ادامه دارد.

وي گفت: ما براي سالگرد شهدايمان مراسم برگزار مي‌كنيم نه اينكه از آنها تقدير كنيم چرا كه نياز به تقدير ندارند. ما در اين روز از آنها (فرماندهان شهيد) ياد مي‌گيريم و از روح آنها الهام گرفته و همچنين با آنها تجديد ميثاق مي‌كنيم كه راه آنها را ادامه دهيم.

سيد حسن نصرالله افزود: سال گذشته در مورد برخي اشتراكات اين فرماندهان گفته‌ام. امروز نيز از برخي صفت‌هاي مشترك اين سه فرمانده خواهم گفت كه سه نفر از بنيان‌گذاران مقاومت لبنان هستند. آنها از روز اول و تا روز شهادت نه خسته شدند و نه ميدان را ترك كردند و نه نااميد شدند، بلكه هميشه حضوري فعال و مهم داشتند. آنها جواني و زندگي خود را براي مقاومت گذاشتند. آنها نماد 30 سال مقاومت لبنان هستند، چرا كه ما سال آينده به 30 سال مقاومت خواهيم رسيد.

وي گفت: هر كدام نماد و الگويي در مرحله‌اي از مراحل مقاومت بودند. خون آنها هميشه نيرو و باور به آينده، به ما مي‌دهد. ما هرگز به فرماندهان و مقاومت به عنوان يك مساله جدا از تحولات لبنان و منطقه نگاه نمي‌كنيم. هدف ما ادامه راه فرماندهان مقاومت لبنان از جمله امام موسي صدر است. شهداي ما جزئي از حركت بيداري در منطقه هستند همانطور كه لبنان از تحولات منطقه تاثير مي‌گيرد و بر آن تاثير مي‌گذارد.

دبيركل حزب‌الله لبنان تصريح كرد: ما به جنبش‌هاي مقاومتي كه خود نيز جزو آنها هستيم، افتخار مي‌كنيم. اين جنبش‌ها يك واكنش طبيعي از مردم منطقه در برابر استبداد،‌ ظلم و استعمار بوده‌اند. جنبش‌هاي مقاومت به هيچ كسي تجاوز نكردند و با هيچ كسي درگيري پيدا نكردند، بلكه به آنها تجاوز شد و مقدسات و سرزمين‌هايشان را اشغال كردند؛ به كرامت و شرف آنها تجاوز كردند و حق راي را از آنها گرفتند. اين جنبش‌هاي مقاومت به تنهايي ضمانت تحقق عدالت و صلح در منطقه بوده و خواهد بود. مي‌خواهم امروز در مورد عدالت حرف بزنم. امروز حمله سياسي‌ آمريكايي‌ها در لبنان شكست خورده است. مي‌خواهم در مورد اسرائيل، مقاومت و لبنان حرف بزنم، جنبش‌هاي مقاومت، عدالت و ثبات در منطقه را به وجود مي‌آورند. ما بر اين باور هستيم كه صلح و ثبات در هر جاي منطقه و در لبنان نياز به عدالت دارد؛ صلح و ثبات مبني بر ظلم و سوء استفاده از حق مردم صلح و ثبات واقعي و دائمي نيست، بلكه از بين خواهد رفت. بر اين اساس ما ديدگاه خود را بنا خواهيم كرد و راه خود را ادامه خواهيم داد.

سيد حسن نصرالله در ادامه افزود: بگذاريد به ريشه مسائل برگرديم حال كه امروز دوره بازگشت به ريشه‌ها است. مشكل اين منطقه به 60 سال قبل برمي‌گردد كه دو قسمت دارد؛ قسمت اول، وجود رژيم اشغالگر قدس و اين جنبش صهيونيسم بود كه جنگ را در منطقه آغاز كرد. هيچ كدام از ملت‌هاي منطقه اين كار را انجام ندادند كاري به كار يهوديان نداشتند اگر به صدها سال قبل برگرديم مي بينيم كه يهوديان در سرزمين هاي عربي و مسلمانان زندگي خوبي داشتند و در خيلي مراحل بهتر از مسلمان‌ها زندگي مي‌كردند، آنها بودند كه به فلسطين آمدند و تجاوز كردند و كشتند و قتل عام كردند زمين‌هاي كشاورزي را به آتش كشيدند و با پشتيباني غرب جنگ را آغاز كردند. آنها جنگ‌هاي توسعه طلبي خود را به طرف اردن، مصر و لبنان كشيدند.

دبيركل حزب‌الله لبنان افزود: جنبش‌هاي مقاومت و آزاد سازي و مقابله با آنها واكنشي منطقي و واقعي و قانوني بود. عدالت امري ضروري است، اما نياز به چه چيزهايي دارد؛ امروز مي‌خواهم حرف هايم را به اوباما و كلينتون كه هر روز ادعاي عدالت دارند بگويم؛عدالت بدين معنا است كه حق بايد به صاحبان اصلي خود بازگردد. عدالت يعني ميليون‌ها فلسطيني آواره به سرزمين‌هاي خود بازگردند. عدالت يعني مقدسات اسلامي و مسيحي به دست صاحبان خود بازگردند. عدالت يعني اينكه ملت فلسطين دولت خود را بر سرزمين اصلي خود از رود تا دريا تشكيل دهد.

دبيركل حزب‌الله لبنان در ادامه اظهارات خود تاكيد كرد: در سايه اين عدالت است كه منطقه به آرامش خواهد رسيد، اما گفت‌وگو در مورد صلحي كه براساس گفتگوها و مذاكرات تقلبي كه امتيازهاي بيشتري به رژيم صهيونيستي مي‌دهد، هيچ معني ندارد.

سيد حسن نصرالله افزود: بحث دوم من مشكل منطقه، مجموعه گروه‌هاي آمريكايي و اروپايي برخي نظام‌هاي ديكتاتوري است كه سال‌ها است بر ملت خود به زور حكم مي‌كند. مسئوليت اين نظام‌ها حمايت از منافع آمريكا در منطقه است كه اسراييل در راس منافع آمريكا است. هرقدر كه نظام حاكم بر هر كدام از كشورهاي عربي و اسلامي به اسرائيل نزديكتر باشد و بيشتر حامي منافع اسرائيل باشد، همان قدر نزديكتر به آمريكا خواهد بود.

دبيركل حزب‌الله لبنان تاكيد كرد: مقياس نزديكي به آمريكا رعايت حقوق انسان نيست، بلكه حمايت از اسرائيل است. نظام حاكم با ملتش هر كاري كه مي خواهد انجام دهد اما بايد حامي منافع اسرائيل باشد كه قلب پروژه آمريكا در منطقه است، اما اگر يك نظام مقاوم در كشورهاي عربي و اسلامي وجود داشته باشد هرچند كه با اسرائيل هم نجنگند اما تسليم آنها نشود دچار همه مشكلات از جمله محاصره و تحريم خواهد شد. در آغاز جنبش امام خميني (رضوان الله عليه) برخي خطبه‌ها را ايراد كرد و تظاهرات ايجاد شد. ساواك به امام خميني گفت هرچه مي خواهي بگو ولي سه خط قرمز وجود دارد كه در مورد آنها نبايد صحبت كني؛ يك آمريكا؛ دو اسرائيل، سه شخص شاه. اما به نخست وزير شاه ايران گفتند هر كاري مي خواهي انجام بده وزيران، استاندارها ، هر كاري مي خواهي انجام بده؛ اما چند خط قرمز وجود دارد. نظام حاكم بر ايران نظام آمريكا بود؛ نظام اسرائيل بود نه هم پيمان اسرائيل بلكه نظام اسرائيل بود؛ اما امام در سخنانش اعلام كرد اين انقلاب به معني بيرون كردن آمريكا و اسرائيل از ايران است به همين خاطر وي را زنداني كردند و مي خواستند اعدامش كنند.

وي افزود: در تقسيم بندي آمريكا اگر با اسرائيل باشي در طرف خير و خوبان هستي، اما اگر شرط‌هاي اسرائيل را قبول نكني هرچند كه با آنها نجنگي در محور شرق قرار مي‌گيري. در ادامه اين مبحث بايد بگويم كه واقعيت اين است از يك طرف اسرائيل ملت هاي منطقه و مسلمانان را به نااميدي براي دستيابي به پيروزي رساند، يعني ملت‌ها به اين نتيجه رسيدند كه نمي‌توانند در برابر آمريكا و اسرائيل بايستند. بزرگترين ضربه‌اي كه جهان عرب خورد امضاي پيمان كمپ ديويد توسط نظام مصر بود، اما پس از آن بزرگترين زلزله منطقه روي داد كه همان انقلاب اسلامي ايران بود كه آمريكا را از اين كشور خارج كرد، با اسرائيل روابط خود را قطع كرد، سفارت اسرائيل را به سفارت فلسطين تغيير داد و از يك هم پيماني كامل با اسرائيل به مركز اصلي مقاومت و مبارزه با اسرائيل تبديل شد.

دبير كل حزب‌الله لبنان گفت:30 سال درگيري در منطقه وجود داشت ملت فلسطين به جهاد و مقاومت خود ادامه داد. مقاومت لبنان همين طور بود. در دهه اخير تحولات بزرگي در عراق و افغانستان روي داد. در ماه اخير در تونس و در چند روز اخير بزرگترين تحول در مصر روي داد. امروزه بقيه كشورها از جمله بحرين، يمن و اردن دچار اين تحولات مي‌شوند. ملت مصر با اراده خود نظام هم پيمان آمريكا يعني نظام مبارك را سرنگون كردند. اينجا بايد به ملت مصر درود بفرستيم براي همه آنچه كه به ملت عرب و اسلام تقديم كردند. از طرف مقاومت و حزب الله از ملت مصر تشكر مي‌كنم، چرا كه آنها دليل اصلي آزادي مفيد شهاب بودند. نظام مبارك شهاب را به اقدام براي سرنگوني نظام و ايجاد اغتشاشات در مصر و شيعه كردن مصر متهم كرد. شكي در اين نيست كه آنچه در مصر روي داد، يك كار تاريخي است.

وي افزود: هر چيزي كه در مصر پيش بيايد، پس از حسني مبارك تحولات بزرگي به وجود خواهد آمد كه با آنچه در دوره وي وجود داشت اساسا فرق خواهد داشت.

دبيركل حزب‌الله لبنان تاكيد كرد: سقوط مبارك بر منطقه تاثير خواهد داشت چرا كه رفتن مبارك باعث يتيم شدن افراد وابسته به وي در مصر، لبنان و فلسطين شده است.

سيد حسن نصرالله افزود: همه جهان از آنچه در مصر و تونس و منطقه روي داد، شگفت زده شدند. بازنده بزرگ تحولات اخير آمريكا و اسرائيل و گروه وابسته به آمريكا در منطقه است؛ يعني همه كساني كه سرنوشت و آينده خود را به آمريكا بسته بودند.

وي گفت: اسرائيل طي 20 ،30 سال گذشته استراتژي خود را بر اين اساس گذاشت كه جبهه جنوبي خود يعني مرز با مصر داراي امنيت است و هرگز فكر نمي‌كرد كه هيچ گونه درگيري ميان آنها و مصري‌ها به وجود بيايد. آنها از وجود يك نگهبان قدرتمند يعني حسني مبارك در اين مرزها اطمينان داشتند. به همين دليل طي سال‌هاي گذشته شاهد انتقال بسياري از فرودگاه‌ها و مراكز مهم نظامي اسرائيل از شمال سرزمين‌هاي اشغالي به جنوب بوديم. از سوي ديگر آنها براي محاصره غزه به نظام حاكم مصر اعتماد زيادي داشتند.

دبيركل حزب‌الله لبنان گفت: طي مدت گذشته فلسطيني‌ها از فشارهاي مبارك براي صلح با اسرائيل و قبول شرايط آن نفرت داشتند. همه ما نقش نظام مبارك و نظام‌هاي ديگر حاكم بر منطقه در جنگ شش روزه را مي‌دانيم. بدون شك هنگامي كه مقاومت در جنگ شش روزه پيروز شد، از جمله چهره‌هايي كه رسوا و سياه شد، چهره حسني مبارك بود.

وي تاكيد كرد: اگر اسرائيل با مصر هم وارد جنگ نشود، از تحولات اخير ضرر خواهد كرد. ايهود باراك، وزير جنگ اسراييل گفته "منطقه به طور كلي در برابر چشمانمان تغيير مي‌كند، شاهد آنچه در لبنان رخ داد، بوديم. دولت كنوني لبنان به دلايلي براي ما خوب نيست و بيشتر به حزب الله وابسته است. همچنين شاهد تحولات تونس و مصر بوديم". باراك گفته "باور نمي‌كنم تحولات مصر نتايج زودهنگامي داشته باشد اما به ما نشان داد كه منطقه داراي ثبات نيست. همچنين شاهد تغيير موضع تركيه هستيم". وي گفته كه "معاهده صلح با مصر ادامه خواهد داشت". از سوي ديگر اشكنازي گفته كه "درگيري‌ها در منطقه بيشتر شده و ما آماده هر گونه تحولاتي هستيم. ايران همه گروه‌هاي راديكال در منطقه را از لحاظ مالي تامين مي‌كند و دليل اين امر ضعف گروه‌هاي ميانه رو در منطقه است". اين واقعيت امروز اسرائيل است. چند روز پيش مراسم خداحافظي اشكنازي را برگزار كردند. وي سه سال ارتش اسراييل را بازسازي كرد تا دچار شكست‌هاي سابق در جنگ‌هاي شش روزه و غزه نشود. اشكنازي در اين مراسم گفت " حزب الله و حماس گروه‌هاي مقاومت هستند، اما مقاومت فلسطين نمي‌تواند منطقه نقب در جنوب را اشغال كند. مقاومت لبنان نيز نمي‌تواند منطقه جليل را اشغال كند".

سيد حسن نصرالله گفت: 20 سال پيش بحث اين بود كه اسرائيل مي‌خواهد سرزمين‌هاي ديگري را اشغال كند، اما اكنون در مورد اشغال مناطق توسط گروه‌هاي مقاومت حرف مي‌زنند. آنها امروز از سيطره مقاومت بر منطقه جليل نگران هستند. به همين خاطر رييس ستاد مشترك نيروهاي مسلح اسرائيل به آنها در اين باره اطمينان مي‌دهد. ما شاهد حضور رئيس جديد ستاد مشترك ارتش اسرائيل به همراه باراك در مرز با لبنان بوديم. باراك آنجا گفت كه "بايد آماده باشند، چرا كه احتمال درگيري با مقاومت وجود دارد". من در سالگرد فرماندهان شهيد مي‌خواهم با همان ادبيات خودشان به اسرائيلي‌ها بگويم كه از مجاهدين مقاومت اسلامي مي‌خواهم كه در صورت تحميل جنگي جديد در منطقه آماده اشغال منطقه جليل باشيد. به اشكنازي مي‌گويم تو اشتباه مي‌كني. شما 30 سال است كه در پيش بيني‌هاي خود اشتباه مي‌كنيد. هنگامي كه شيخ رائب و سيد عباس و عماد مغنيه را كشتيد اشتباه كرديد و به اين نتيجه خواهيد رسيد كه حماقت بزرگي انجام داديد و اشتباه كرديد كه با كشوري درگير شديد كه شعار اصلي‌اش در طول تاريخ "هيهات منا الذله" بوده است. برخي مردم در رژيم صهيونيستي وجود دارند كه واقع گرايانه فكر مي‌كنند. عوزي روبين، يكي از مسئولان اسرائيلي از بهترين كارشناسان موشك در جهان است. وي به سران اسرائيل گفته "حزب الله مي‌تواند فرودگاه‌ها، نيروگاه‌ها و مراكز استراتژيك ما را ببندد. تنها مي‌توانم بگويم اميدوارم اسرائيلي‌ها پناهگاه‌هاي خوبي داشته باشند."

دبيركل حزب‌الله لبنان تاكيد كرد: در مورد ترور عماد مغنيه هم بايد بگويم كه آنها همچنان از اين كار خود نگران هستند و در سالگرد ترور ايشان نيز نگران هستند. من به فرماندهان و ژنرال‌هاي صهيونيستي مي‌گويم بايد در هر جاي دنيا نگران جان خود باشيد، چرا كه خون عماد مغنيه به هدر نخواهد رفت. جنبش‌هاي مقاومت لبنان و گروه‌هاي مقاومت فلسطيني بسياري از حقوق را به صاحبان خود باز گرداندند. اين جزئي از عدالت است. اين امر به دست لبناني‌ها و فلسطيني‌ها و با كمك سوريه و ايران انجام شد. بخش ديگر عدالت كشته شدن بسياري از فرماندهان جنايتكار اسراييلي بود، از جمله يكي از فرماندهان صهيونيستي كه گانتز جانشين وي شد. گانتز لبنان و مقاومت لبنان را خوب مي‌شناسد و از ما شكست‌هاي زيادي خورده است. وي يكي از فرماندهان در جنگ شش روزه بود كه طي آن شكست خورد.

سيد حسن نصرالله افزود: در لبنان به ثبات نيز دست يافتيم، لبنان از سال 2000 تا 2006 كاملا داراي ثبات بود پس از جنگ شش روزه ارتش، مقاومت و ملت ثبات را در منطقه جنوب لبنان به وجود آوردند؛ ثباتي كه هرگز تا اين درجه ديده نشده است. ما از سرزمين و مرزهاي خود دفاع مي‌كنيم، نه از مرزها و سرزمين ديگران.

وي گفت: درباره لبنان بايد بگويم كه ما طي چند هفته گذشته مسائل مهمي داشتيم كه من به طور خلاصه به آن مي‌پردازم. يكي از مسائل سلاح مقاومت است. شنيديم كه گروه 14 مارس مي خواهد باز هم مساله سلاح مقاومت را مطرح كند گفته‌ا‌ند كه اين موضوع باعث اختلاف در لبنان شده كه درست است، از اول نيز اين مساله مورد اختلاف مردم لبنان بود. اختلاف اصلي بر سر نوع مقاومت است و سلاح نيز جزئي از اين اختلاف است. ما در لبنان بر سر چگونگي مقاومت اختلاف داريم. مقاومتي كه مخالفان حزب الله مي‌خواستند اين بود كه در مورد سلاح هايي كه ارتش لبنان استفاده مي‌كند و تعداد نيروهاي ارتش در جنوب لبنان با اسرائيل به توافق برسند همانطور كه مصر در كمپ ديويد با اسرائيل به توافق رسيد.

وي ادامه داد: امروز يك خبر تاسف بار داشتيم، اينكه ارتش مصر حق ورود به سينا را براي دومين بار به دست آورده است. اين يعني كه مصر حق ورود به سرزمين خود را نداشته است.

دبيركل حزب‌الله لبنان بار ديگر تاكيد كرد: آزادي كه ما در جنوب به آن دست يافتيم كامل است و ما به خاطر خون شهدا لايق آن هستيم. ما در گذشته گفتگو در مورد استراتژي سلاح را قبول كرديم، ما اين كار را براي متحد شدن لبنان انجام داديم.

سيد حسن نصرالله گفت: ما هميشه آماده گفت‌وگو هستيم چرا كه ما اهل منطقيم و اين را در طول تاريخ ثابت كرده‌ايم. اگر اين طور فكر مي‌كنيد كه با مصاحبه‌هاي روزانه خود كوچكترين ضرري را به مقاومت خواهيد رساند هر روز اين كار را انجام دهيد. اصرار گروه ديگر براي درگيري نتيجه‌اي جز شكست خفت بار براي آنها نخواهد داشت.

وي در ادامه افزود: در مورد مساله دادگاه ويژه ترور حريري نيز بايد بگويم كه ما همه خواهان حقيقت و عدالت هستيم و بر اين باور هستيم كه عدالت شرط اساسي ثبات است. من از گروه مقابل و طرفداران آن مي پرسم كه آيا دادگاه ويژه، عدالت را به وجود خواهد آورد؟ آيا راهي كه اين دادگاه در پيش گرفت به عدالت خواهد انجاميد؟ ما مساله شاهدان دروغين و چگونگي بازپرسي ‌ها را ديديم. از روز اول آنها تحقيقات خود را در يك مسير انجام دادند و به خيلي‌ها ظلم كردند. به هر حال آيا راه پيش گرفته شده توسط دادگاه، مساله شاهدان دروغين و حكم صادر شده قبل از تحقيق، به عدالت خواهد انجاميد؟

دبيركل حزب‌الله لبنان ادامه داد: راه ديگري براي دست يابي به حقيقت وجود دارد كه بايد از طريق گفت‌وگو باشد، اما شما فرصت گفت‌وگو را نيز از دست داديد. من در گفت‌وگو با نبيه بري تاكيد كردم كه اصل دادگاه حقيقت ياب را قبول دارم، اما همه ديديم كه چگونه دادگاه ويژه را به نفع خود مصادره كردند. راهي كه دادگاه ويژه در پيش گرفت، سياسي و مشخص بود. اگر بر اين باور هستيد كه دادگاه ويژه به حقيقت مي‌رسد، همانطور كه دوست داريد عمل كنيد. ما نيز همانطور كه مي‌دانيم عمل خواهيم كرد. اما صادقانه بگويم كه دادگاه ويژه به عدالت نخواهد رسيد.

وي تصريح كرد: آنچه در هفته‌هاي گذشته گروه ديگر دچار آن شد، به دليل اشتباه‌هاي خودشان بود. آنها به خوبي مي‌دانند كه اشتباه كردند، اما واقعيت اين اشتباهات را نمي‌دانند. اين گروه با نو محافظه كاران آمريكا هم پيمان بود و جزئي از گروه آمريكا در منطقه بود. اين مساله به معناي وارد كردن اتهام خيانت نيست، بلكه واقعيت است. همه، ارتباط‌هاي اين گروه با جان بولتون و نظام حسني مبارك و آمريكا را مي‌دانند. گروهي كه 14 مارس نيز در آن بود و براي منافع آمريكا كار مي‌كردند، در حال تكه تكه شدن است.

سيد حسن نصرالله تاكيد كرد: از آنها مي‌خواهم كه راه راست را گم نكنند. بايد به ريشه‌هاي مساله برگرديم تا اشتباهات را پيدا كنيم. بزرگترين اشتباه اين است كه جزء گروه آمريكايي در منطقه باشيم.

از بزرگترين اشتباهات اين است كه به جاي تكيه بر ملت لبنان،‌ بر آمريكا و غرب و شوراي امنيت تكيه كنيم. من امروز به دليل دروغ‌هاي گروه 14 مارس به اين نتيجه رسيدم كه آنها ناتوان شده‌اند. همه مي‌دانند كه ميقاتي همانند بقيه گروه‌ها با حزب الله مشورت مي‌كند و داراي راي مستقل است. وقتي به وي توهين مي‌كنيد كه وي وابسته به حزب الله است و اينكه حزب الله دولت را تشكيل مي‌دهد، نشانه ضعف شما است. حزب الله اگر مي‌خواست حكومت تشكيل بدهد دو روزه آن را تشكيل مي‌داد. آيا فشار كشورهاي اروپايي و آمريكايي بر دولت ميقاتي به نفع ملت لبنان است؟ مي‌خواهيد جهان به اين دولت فشار بياورد كه چه؟

وي افزود: دولت گذشته يك سال فرصت داشت اما آنها حاضر نيستند يك روز به ميقاتي فرصت دهند. دولت الحريري و خود الحريري چه چيزي را براي لبنان انجام دادند. نمي‌توان همانند شاهزاده‌ها بر لبنان حكومت كرد؛ بلكه بايد مشكلات مردم را حل كرد و درد و رنج آنها را درك كرد. دولتي بايد بر لبنان حكومت كند كه مردم احساس كنند با آنها هم‌درد است. همه لبناني‌ها دولتي مي‌خواهند كه مسئوليت‌ها را بپذيرد و به جاي گوش دادن به حرف سفيران خارجي، به حرف مردم لبنان گوش دهد. آنها به ما مي‌گويند اكثريت خيالي، در حالي كه اكثريت خيالي آنها بودند. ما اكثريت واقعي هستيم و امروز اكثريت مردمي با اكثريت پارلماني يكي شد.

دبيركل حزب الله لبنان گفت: تاخيري كه در تشكيل دولت به وجود آمده براي اين بود كه منتظر اعلام نظر گروه ديگر بوديم. ما دنبال دولت مشاركت ملي بوديم، اما اگر آنها نمي‌خواهند در دولت شركت كنند و مي‌خواهند آمريكا را به كشور بازگردانند، آزاد هستند. اما كشور بدون دولت نمي‌شود و طي چند روز آينده دولتي مسئوليت‌پذير در لبنان تشكيل خواهد شد و ما دنبال تشكيل اين چنين دولتي هستيم.

وي در پايان گفت: ما هر ساله در چنين روزي ياد فرماندهان شهيد را گرامي مي‌داريم. امروز ما به فرماندهان شهيدمان مي‌گوييم كه خون شما براي مساله مهمي ريخته شد و ما را به دوران پيروزي‌ رساند.


آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها