عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

خاصيت درماني و ضد سرطاني گياه دارويي «ايلدرم»

خاصيت درماني و ضد سرطاني گياه دارويي «ايلدرم»
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:47 ق.ظ

عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد گفت: گياه دارويي ايلدرم خاصيت ضد توموري و ضد سرطاني دارد.

با اشاره به اينكه اين گياه با نام علمي(Anabasis articulata) داراي تركيبات گليكوزيد از نوع ساپونين است افزود: اين تركيبات همچنين موجب تقويت سيستم ايمني بدن مي‌شود.

وي با بيان اين كه در طب سنتي، برگ‌ها و سرشاخه‌هاي هوايي اين گياه مورد استفاده قرار مي‌گيرد، ادامه داد: محلول آبي ايلدرم در درمان بيماري هاي تب دار و سردرد نيز استفاده مي‌شود.

فاني با ذكر اين كه ايلدرم گياهي خودرو، از تيره اسفناج است و در مناطق خشك و باير مي رويد، اظهار كرد: اين گياه در استعمال خارجي در بيماري هاي پوستي مانند اگزما استفاده مي شود.

عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد بيان كرد: همچنين اين گياه در درمان بيماري ديابت و در پايين آوردن قند خون بسيار موثر است.

وي با اشاره به اينكه گياه دارويي ايلدرم در طب دامي نيز استفاده مي شود تصريح كرد: اين گياه مي تواند در درمان انگل هاي پوستي دام ها، بيماري هاي پوستي و زخم هاي سطحي پوست حيوانات بكار برده شود.

فاني در خصوص نحوه استفاده از اين گياه وضيح داد: نحوه استفاده از گياه به اين منظور هم با عصاره تازه گياه و هم به وسيله خاكستر حاصل از سوزاندن گياه صورت مي‌گيرد.

وي در عين حال گفت: چريدن حيواناتي چون بز از اين گياه به خصوص در فصل پاييز به علت كمبود علوفه و زياد بودن تركيبات سمي در گياه، مي‌تواند موجب مرگ آنها شود.

فاني تصريح كرد: نامگذاري اين گياه به نام" ايلدرم" و يا" ايلدرك" توسط مردم خراسان شمالي، به علت كشنده بودن اين گياه ناشي از مصرف زياد آن است.

وي با ذكر اينكه تركيبات متفاوتي از قسمتهاي هوايي اين گياه جدا شده است افزود: آنابازين، لوپي نين، آفي لين، اكسي آفيليدين و آنابازيمين از جمله آلكالوئيدهايي هستند كه در گياه وجود دارد.

عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد اظهار داشت: آنابازين مهم ترين آلكالوئيد اين گياه محسوب مي شود كه تركيبي سمي است و سولفات آن خاصيت حشره كشي قوي دارد.

به گفته وي اين تركيب در برخي از كشورها براي از بين بردن آفات گياهي استفاده مي شود.

فاني بيان كرد: همچنين محلول آفي لين ايلدرم اثر كشندگي بر روي لارو حشرات دارد و تركيبات تري ترپنوئيد آن در آزمايشات مختلف خاصيت پايين آورنده قند خون را نشان داده است.

وي توضيح داد: گياه ايلدرم به ارتفاع 30 تا 50 سانتي متر است كه ساقه‌هايي منشعب و نسبتا سخت و چوبي دارد؛ اما برگ هاي آن تغيير شكل يافته، گوشتي، آبدار سوزني شكل و شكننده است.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
sisa13 تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها