عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ايران مي‌تواند به مقام اول تأمين امنيت غذايي در منطقه برسد

ايران مي‌تواند به مقام اول تأمين امنيت غذايي در منطقه برسد
پنج شنبه 28 بهمن 1389  09:32 ق.ظ

معاون وزير جهاد كشاورزي:
ايران مي‌تواند به مقام اول تأمين امنيت غذايي در منطقه برسد

خبرگزاري فارس: معاون وزير جهاد كشاورزي گفت: تأمين امنيت غذايي پايه استقلال سياسي و اقتصادي كشورهاست و ايران در اين زمينه مي‌تواند به رتبه نخست منطقه در افق 1404 برسد.

به گزارش خبرگزاري فارس از انزلي، جهانگير پرهمت عصر چهارشنبه در مراسم رونمايي از چهار دستاورد تحقيقاتي موسسه تحقيقات شيلات ايران در دهكده ساحلي انزلي، تأمين امنيت غذايي كشور را بسيار مهم دانست.
وي با بيان اينكه در كشور منابع قابل توجهي وجود دارد، افزود: امروزه بايد براي افزايش بهره‌وري آن تلاش بيشتري داشته باشيم.
رئيس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي، ايران را كشوري خشك و نيمه خشك ناميد و تصريح كرد: منابع كشور بايد مورد بررسي قرار گيرد زيرا در برخي موارد توليد ما پايين‌تر از توليد جهاني است.
وي با اشاره به اينكه در سال‌هاي گذشته افزايش بهره‌وري قابل توجهي در كشور صورت نگرفته است، تصريح كرد: از نظر كمي توليد از 25 ميليون تن به 100 ميليون تن رسيده ولي از نظر كيفي كارهاي بسيار زيادي در پيش داريم.
پرهمت درباره رسيدن ايران به چشم‌انداز 20 ساله در صحنه‌هاي مختلف خاطرنشان كرد: براساس چشم‌انداز 20 ساله، نظام بايد به عنوان رتبه نخست در علم و فناوري منطقه مطرح شود و دستيابي به اين رتبه در منطقه به معناي اين است كه اقتدار ملي در منطقه را در دست داشته باشيم.
وي تأمين امنيت غذايي را پايه استقلال سياسي و اقتصادي دانست و اظهار داشت: در اين زمينه بايد رتبه نخست را در منطقه داشته باشيم در غير اين صورت نمي‌توانيم به استقلال سياسي و اقتصادي برسيم.
معاون وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه دانشمندان راه رسيدن به امنيت غذايي در چشم‌انداز را آغاز كرده‌اند، افزود: فاصله زيادي براي دستيابي به اين اهداف مهم نداريم و بايد تا سال 1404 رتبه نخست را در منطقه به دست آوريم.
وي تأكيد مقام معظم رهبري و سياست‌هاي ابلاغي ايشان را براي دستيابي به اهداف چشم‌انداز متذكر شد و اظهار داشت: در بخش كشاورزي بايد دسترسي به مواد غذايي را به عنوان لازمه تأمين مواد غذايي داشته باشيم.
پرهمت با اشاره به اينكه توانمندي‌ها در بخش كشاورزي براي تأمين مواد غذايي در حال شكل گرفتن است، بيان داشت: در ادامه اين راه بايد امنيت غذايي را داشته باشيم.
وي مصرف سرانه مواد پروتئيني در كشور را 30 كيلوگرم اعلام و تصريح كرد: از اين ميزان، هفت كيلوگرم سرانه مصرف ماهي در كشور است كه بايد تا پايان برنامه پنجم به 14 كيلوگرم برسد.
رئيس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي حركت به طرف فناوري‌هاي آبزيان را مهم خواند و افزود: به دليل نامناسب بودن بسته‌بندي و عرضه با قيمت ارزان بين 15 تا 30 درصد ضايعات مواد پروتئيني است.
وي با اشاره به رونمايي از چهار دستاورد تحقيقات شيلات ايران را نتيجه كارهاي ارزشمند در اين موسسه دانست و تصريح كرد: بايد بتوانيم ارزش افزوده را نصيب فناوران كشور كنيم.
پرهمت ايجاد فناوري‌هاي موثر در توليد را از اولويت كاري سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي عنوان كرد و اظهار داشت: مأموريت اصلي چند موسسه تحقيقاتي كشور بر پيگيري اين كار قرار گرفته است.
وي همچنين ارتقاي ميانگين توليد با مديريت مزرعه، استفاده بهينه از آب و كاهش مصرف انرژي را در دستور كار سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي وزارت جهادكشاورزي ذكر كرد.
چهار دستاورد مجموعه تحقيقات شيلات شامل توليد نان مغزدار از ماهيان ارزان قيمت، توليد فيله كم استخوان از ماهي كپور نقره‌اي، كنسرو كوفته از گوشت چرخ شده ماهي كپور نقره‌اي و توليد خمير آماده مصرف از گوشت ماهيان پرورشي با حضور معاون وزير كشاورزي رونمايي شد.
انتهاي پيام/ي10

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها