عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

بیماری هایی که شما را چاق می کند

بیماری هایی که شما را چاق می کند
پنج شنبه 28 بهمن 1389  11:15 ق.ظ

گاهی افراد چاق و دارای اضافه وزن تصور می کنند دریافت کالری و غذایی بیش از اندازه دلیل چاقی آنان است. حال آنکه چاقی همیشه به خاطر خوردن غذای زیاد نیست.
عوامل متعددی در بروز چاقی دخیل هستند. برخی از افراد نمی دانند که برخی بیماری های زمینه ای آنها موجب چاقی آنها شده است که می توان به این موارد اشاره کرد:هیپوتیروییدیاگر تیرویید شما نتواند به اندازه کافی هورمون تولید کند، علایمی در شما ظاهر می شود که عبارت است از احساس خستگی، ضعف، سرما و افزایش وزن. عدم ترشح هورمون تیرویید کافی، موجب کندی متابولیسم شده و این احتمال اضافه وزن و چاقی را افزایش می دهد. حتی اگر عملکرد تیرویید اندکی کم یا در حد نرمال باشد هم ممکن است اضافه وزن ایجاد شود درمان هیپوتیروییدیسم با داروها از افزایش وزن جلوگیری می کند.یائسگی یائسگی و کم شدن استروژن را در سال های میانی عمر خود مقصر اضافه وزن ندانید. اینها ممکن است در حول و حوش همان زمان یعنی در 40 تا 50 سالگی ایجاد شود ولی تغییرات سطح هورمون ها حتما دلیل اصل نیست. پیری و افزایش سن موجب کندشدن متابولیسم می شود بنابراین کالری کمتری در بدن می سوزد. و هرگونه تغییر در رویه زندگی مثل ورزش و تحرک کمتر نقش مهمی در چاقی دارند. اضافه وزن مرتبط با یائسگی به دلیل تجمع چربی در اطراف مچ و شکم است.نشانگان به نام کوشینگ اضافه وزن یکی از شایع ترین علایم بیماری کوشینگ است. بیماری که در آن هورمون کورتیزول زیادی در بدن تولید می شود. نشانگان کوشینگ می تواند حتی در اثر مصرف کورتون ها هم که برای درمان آسم استفاده می شود اتفاق بیفتد. افراد مبتلا به آرتروز یا لوپوس هم اگر طولانی مدت از کورتون استفاده کنند در معرض خطر این نشانگان هستند. نشانگان کوشینگ وقتی ایجاد می شود که غده آدرنال میزان زیادی هورمون کورتیزول ترشح می کند. صورت، گردن، پشت گردن و مچ ها در این بیماری چاق می شوند. نشانگان تخمدان پر از کیستتخمدان پر از کیست یکی از مشکلات هورمونی زنان در سنین باروری است. بسیاری از زنان مبتلا به تخمدان پر از کیست در تخمدان ها ی شان کیست های کوچک دارند. این مشکل ممکن است روی تعادل هورمون هایی که در دوران قاعدگی زنان ترشح می شود تاثیر بگذارد. نهایتا عدم تعادل هورمونی به رویش موهای زاید و زیاد و بروز جوش روی پوست منجر شود. زنان مبتلا به این مشکل به انسولین مقاوم هستند و این سبب اضافه وزن آنها می شود. چاقی شکمی و نشیمن گاه در این زنان دیده شده و بیماری قلبی این زنان را تهدید می کند.ترک سیگار افرادی که سیگارشان را ترک می کنند در حدود 2 تا 5/4 کیلوگرم وزن اضافه می کنند اما چرا؟ اول اینکه نیکوتین سبب افزایش اشتها می شود بنابراین وقتی کسی سیگارش را ترک می کند بیشتر احساس گرسنگی می کند و بیشتر می خورد. نیکوتین همچنین سبب افزایش متابولیسم بدن می شود و برخی افراد کالری دریافتی شان را کاهش نمی دهند. نهایتا نیکوتین سبب می شود طعم غذاها کمتر حس شود، بنابراین با ترک سیگار طعم غذاها بهتر احساس شده و این موجب زیاد خوردن و افزایش وزن می شود.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها