عضویت العربیة English
امام على علیه‌ السلام: فاطمه علیها السلام، همواره مظلوم و از حق و میراث خود محروم بود. امالى طوسى، ص 155

تک خوری و رژیم غذایی نامناسب به سوء تغذیه منجر می شود

تک خوری و رژیم غذایی نامناسب به سوء تغذیه منجر می شود
پنج شنبه 28 بهمن 1389  11:36 ق.ظ

مسوول کمیته آموزش همگانی انجمن تغذیه ایران گفت: رژیم های نامناسب غذایی، عوارضی چون سوء تغذیه را به همراه دارد بنابراین باید زیر نظر یک رژیم شناس، برنامه غذایی خود را تنظیم کرد.
دکتر برلیانت بزرگمهر افزود: برخی افراد تنها یک ماده غذایی را مصرف می کنند و به عبارت دیگر تک خوری می کنند؛ این در حالیست که بر اساس توصیه متخصصان، افراد باید از 5 گروه غذایی اصلی شامل شیر و لبنیات، نان و غلات، سبزی ها و میوه ها، گوشت و حبوبات و مغز دانه ها و تخم مرغ تغذیه کنند البته امکان دارد که گروهی را جانشین گروه دیگر کرد اما نباید آنها را از برنامه غذایی حذف کرد.
وی تاکید کرد: غذای افرادی که تک خوری می کنند، تنوع غذایی ندارد این در حالیست که یکی از عوامل بیماری و سوء تغذیه، نداشتن تنوع غذایی است.
مسوول کمیته آموزش همگانی انجمن تغذیه ایران با بیان اینکه متابولیسم برخی مواد مغذی با مواد غذایی دیگر کامل می شود، گفت: مواد پروتئینی باید با کربوهیدرات ها مصرف شوند تا تاثیر لازم را بر بدن داشته باشند یا آهن با مواد اسیدی بهتر جذب می شود بنابراین رژیم های مبتنی بر تک خوردن نه تنها نیاز بدن را تامین نمی کند بلکه باعث ایجاد دلزدگی و در نتیجه حرص و ولع برای مصرف غذاهای مختلف می شود.
وی با بیان اینکه رژیم های کم کالری نیز نیاز بدن را تامین نمی کند، اظهار کرد: این گونه رژیم، بدن را دچار سوء تغذیه می کند چون بدن به متابولیسم پایین عادت می کند و غذاهای معمولی تکافوی نیاز بدن را نمی کند.
بزرگمهر با اشاره به رژیم آب درمانی گفت: این رژیم هم به سوء تغذیه منجر می شود. علاوه بر آن، ورم سلولی ایجاد می کند به گونه ای که آب داخل سلول زیاد می شود و می تواند عوارضی چون کوری و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد.
این مشاور تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به برخی رژیم ها که مبتنی بر قطع مصرف کربوهیدراتهاست، اظهار کرد: اگر قند و نشاسته از برنامه غذایی حذف شود، سوخت به سلولهای عصبی نمی رسد در نتیجه فرد به عوارضی چون کاهش تمرکز، ضعیف شدن حافظه و عصبی شدن دچار می شود.
بزرگمهر در پایان در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا افرادی که موضعی چاق هستند می توانند نقاط مشخصی از بدن خود را لاغر کنند، اظهار کرد: رژیمهای لاغری غلط باعث سوختن پروتئین به جای چربی می شود در نتیجه اندامهایی مانند صورت لاغر می شود بنابراین به منظور لاغر کردن نقاط خاصی از بدن، باید زیر نظر رژیم شناس و متخصص تغذیه، رژیم گرفت

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها