عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

یائسگی بدون دردسرهای اضافه

یائسگی بدون دردسرهای اضافه
پنج شنبه 28 بهمن 1389  11:45 ق.ظ

رژیم غذایی افراد مختلف در سنین مختلف و با شروع هر مرحله از زندگی با هم متفاوت است. برای حفظ سلامتی و کارایی و همچنین از دست نرفتن حس شادابی با رعایت عاداتی که مرتبط با سلامت ما هستند می توان نشاط جسمانی و روانی را همچنان پایدار نگهداشت.
توصیه های غذایی دوران یایسگیدر دوران یایسگی نیاز به مصرف آب و مایعات بیشتر می شود. چرا که خانم یایسه بسیار مستعد کم آبی است. بنابراین باید سعی کند تا حس تشنگی خود را حساس کرده و با کوچک ترین خشکی دهان آب بنوشد تا دچار کم آبی نشود. کلسیم و ویتامین دکلسیم برای سلامت استخوان ها ضروری است. در زمان یایسگی استقامت استخوان افراد نشانگر شیوه زندگی آنان قبل ازدوران یایسگی است. استخوان های زنانی که در رژیم غذایی شان مقدار کافی کلسیم وجود نداشته شکننده است که این خطر بعد از یایسگی حادتر شده زیرا استروژن بر مقاومت استخوان ها می افزاید. گرچه زنان نمی توانند کمبود کلسیم دوران قبل از یایسگی را جبران کنند ولی تلاش برای بازسازی استخوان ها می تواند تا حدی کمک کننده باشد. در دوران قبل از یایسگی خانم ها باید روزانه 5 می لی گرم کلسیم مصرف کنند در این سن یعنی 50 تا 70 سالگی نیاز به کلسیم دو برابر می شود. بنابراین خانمی که در سن یایسگی قرار دارد لازم است که روزانه سه وعده غذایی از مواد لبنی کم چرب مصرف کند. بهترین منابع کلسیم شیر، ماست، پنیر و دیگر محصولات لبنی کم چرب، سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، براکلی است. همچنین ویتامین d برای جذب کلسیم و استخوان سازی بسیار ضروری است و کمبود ویتامین d و در معرض نور خورشید نبودن در جذب کلسیم اختلال ایجاد می کند. ویتامین خانواده گروه b از جمله b 1 و b 2، اسید فولیک برای جبران کم خونی های احتمالی و b 12 برای کم خونی مگالوبلاستیک لازم است. بنابراین مصرف گوشت قرمز بدون چربی حتما باید در رژیم غذایی این افراد باشد.

سویا: سویا دارای ماده ای به نام فیتواستروژن است که شبیه استروژن بوده و ممکن است گرگرفتگی و دیگر علایم یایسگی را کاهش می دهد.. اما تحقیقات نشان داده است که تاثیر چندانی در جلوگیری از عوارض یایسگی ندارد. میزان مصرف سویا در این دوران باید به اندازه 30 گرم باشد و بیشتر از آن توصیه نمی شود. در زنان ژاپنی و شرق آسیا که روزانه سویا و محصولات آن را بیشتر مصرف می کنند علایم یایسگی کمتر از دیگر زنانی است که این مواد را مصرف نمی کنند. زنان ایرانی که سابقه مصرف سویا ندارند مصرف بیش از اندازه سویا نه تنها مفید نیست حتی ممکن است مشکلات ذهنی و شناختی هم ایجاد کند و زمینه ساز سرطان پستان هم باشد. مصرف شیر سویا نیز توصیه نمی شود. چون در این دوران مصرف شیر و لبنیات کمتر است بهتر است از شیر و ماست و دوغ طبیعی و کم چرب استفاده شود. یک لیوان شیر کم چرب معادل 250 تا 280 گرم کلسیم دارد که 50 درصد آن جذب می شود. در حالی که نیاز به کلسیم روزانه چون 1 تا 3/1 گرم است. 1 لیوان شیر سویا حداکثر 120 می لی گرم کلسیم دارد که بیشتر آن هم جذب نمی شود. بنابراین مصرف 3 تا 4 لیوان ماست و شیر کم چرب بهتر است. 3 لیوان دوغ معادل 1 لیوان شیر یا ماست است.
فیبر: یکی از بیماری های شایع دوران یایسگی یبوست است که درمان این مشکل نیز مصرف می وه و سبزی و غلات کامل و فیبرهاست. رژیم های غذایی مملو از فیبر نه تنها برای سلامتی دستگاه هاضمه و قلب مفید است بلکه برای کاهش گرگرفتگی نیز موثر می باشد. فیبر در غلات سبوس دار و سبزیجات وجود دارد

مصرف غذاهای کم چرب: چربیها نسبت به کربوهیدراتها و پروتئین ها مقدار کالری بیشتری دارند و هر گرم چربی 9 کالری دارد بهتر است مقدار مصرف چربی های دریافتی از اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 باشد. منبع این مواد نیز ماهی و می گوی کبابی و بخار پز است و نه سرخ شده.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها