عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

ده ترفند جهت خنک نگه‏داشتن قطعات کامپیوتر

ده ترفند جهت خنک نگه‏داشتن قطعات کامپیوتر
پنج شنبه 28 بهمن 1389  12:57 ب.ظ

یکی از مشکلات شایعی که به هنگام کار با کامپیوتر برای کاربران پیش می‏آید، گرم شدن بیش از حد قطعات سخت افزاری کامپیوتر است. این موضوع علاوه بر آسیب‏رسانی به سخت‏افزارها میتواند عمر آن‏ها را نیز کوتاه‏تر کند و حتی تأثیر منفی بر روی عملکرد نرم افزارهای در حال اجرا بگذارد. برای حل این مشکل، قصد داریم تا هم‏اکنون به معرفی 10 ترفند کاربردی جهت خنک نگه‏داشتن قطعات کامپیوتر بپردازیم.


1- اگر از کامپیوتر استفاده نمی*کنید، حتماً آن را خاموش کنید. این یکی از بهترین راه*ها برای صرفه*جویی در مصرف برق و همچنین جلوگیری از تولید گرمای زیاد می*باشد.

2- پاورهای موثر در انرژی، در از بین رفتن انرژی زیاد که تبدیل به گرمای غیرقابل مصرف می*شوند جلوگیری می*کنند. آن دسته از پاورهایی که واقعا در انرژی مؤثرند، امروزه حتما دارای لیسانس 80Plus می*باشند. این مسئله باید در هنگام خرید مورد توجه و اهمیت قرار گیرد.

3- در هنگام نصب خنک کننده CPU باید به این نکته توجه شود که میزان حساب شده این از خمیر سیلیکن (خمیر هادی گرما) در میان پردازشگر و رادیاتور فن ریخته شود. چرا که هنگام گرم شدن پردازشگر، انرژی زیادی نیز مصرف می*شود.

4- بهتر است کامپیوتر در مکان خنکی قرار داده شود. ارتباط مستقیم با نور آفتاب (ترفندستان) و یا هر منبع گرمایی دیگر مانند لامپ*های هالوژن باعث گرمای بسیار زیاد کامپیوتر می*شوند.

5- کامپیوتر احتیاج به فضایی کافی برای گردش هوایی مؤثر می*باشد. این مسئله علی*الخصوص برای نوت*بوک*ها صدق می*کند. توجه داشته باشید که به هیچ وجه کامپیوتر را بر روی متکا، پتو و یا هر چیزی که به گونه*ای دریچه*های هوا را مسدود کند قرار ندهید.

6- کیس کامپیوتر و همچنین در صورت وجود، فیلترهای هوا، باید به صورت منظم تمیز شوند تا از گرد و خاک بر روی کامپیوتر محافظت شود. جمع شدن گرد و خاک می*تواند باعث ایزوله شدن قطعات الکترونیکی شده، مانع جریان هوا شده و اینگونه هواگیری را با دردسر مواجه کنند.

7- یکی از مسائل مهم دیگر برای سیستم جریان هوای عالی و کافی می*باشد. به همین علت هم مسئله زیر صدق می*کند:
جلوگیری از ایجاد کابل*های تو در تو، زیاد و به هم پیچیده در کیس سیستم.
برای این کار کافی است هر کدام از کابل*ها را به کابل مورد نظر ارتباط داده و سپس آنها را از سیستم مدیریت کابل*ها عبور داد. (ترفندستان)

8- برای خنک نگه داشتن آن دسته از قطعاتی که در مسیر مستقیم جریان هوا نمی*باشند، یک سیستم خنک کننده مؤثر و هدف دار بسیار مهم است.

9- بهتر است به فکر یک خنک کننده آبی نیز برای پردازشگر خود باشید، چرا که هم سیستم خنک کننده*اش بسیار عالی می*باشد و هم صدایی کمتر از صدای خنک کننده*های عادی دارد.

10- از آنجا که در نوت*بوک*ها، خنک*کننده*ها و دریچه*ها کوچک*تر می*شوند، مسئله استفاده از سیستم خنک کننده مناسب بسیار مهم است. یک خنک کننده ماهرانه و متناسب می*تواند عمر دستگاه و بدنه را تا چند سال افزایش بخشد.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها