عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

راه هایی ساده برای پیشگیری از یبوست

راه هایی ساده برای پیشگیری از یبوست
پنج شنبه 28 بهمن 1389  01:41 ب.ظ

راه هایی ساده برای پیشگیری از یبوست

 

 

یبوست یکی از مشکلات شایع و ناراحت کننده است که افراد در هر شرایطی ممکن است با آن درگیر شوند و به طور حتم کسی هم دوست ندارد این شرایط را تجربه کند اما متخصصان می گویند می توان با تغییراتی ساده در زندگی از بروز این مشکل جلوگیری کرد.
یبوست چیست؟
یبوست یا خشکی مزاج مشکلی است که به واسطه آن دفع مدفوع با سختی و درد همراه می شود. به طور کلی، اگر کمتر از 3 بار در هفته دفع انجام شود و مدفوع سفت و خشک باشد، نشانه یبوست است. خوشبختانه اکثر موارد یبوست موقتی است. به این معنی که با ایجاد تغییراتی ساده در شیوه زندگی مانند انجام ورزش منظم و بیشتر و گنجاندن رژیم غذایی سرشار از فیبر، می توان علائم ناشی از یبوست را کاهش دهد. علائم
این که فردی هر روز دفع مدفوع نداشته باشد، لزوما به معنای یبوست نیست. اما اگر 2 مورد یا بیشتر از شرایط زیر را تجربه کنید، نشانه ای از بروز این مشکل است. اگر دفع کمتر از 3 بار در هفته دارید، یا مدفوع شما سفت و خشک است، نشانه هایی از بروز این مشکل وجود دارد. همچنین مجبور بودن برای زور زدن بیش از حد در حین اجابت مزاج و احساس تخلیه ناکامل نیز می تواند از دیگر علائم یبوست باشد. مراجعه به پزشک
با این که یبوست اغلب آزاردهنده و ناراحت کننده است، اما اغلب افرادی که با این مشکل روبه رو هستند به پزشک مراجعه نمی کنند. باید توجه داشت یبوست مزمن ممکن است منجر به بروز عوارضی شود یا نشانه ای از اختلالی جدی باشد که نیاز به درمان و رسیدگی جدی تری دارد. پس اگر عوارض و علائمی که بیان شد بیش از 3 هفته طول بکشد یا شدید باشد و یا این حالات به یکباره و بی دلیل شروع شده است، مراجعه به پزشک را فراموش نکنید. افراد مسن، کسانی که زندگی بی تحرک یا کم تحرکی دارند، افرادی که به هر دلیلی محدود به رختخواب هستند، کسانی که رژیم غذایی شان فیبر کمی دارد و مایعات کافی مصرف نمی کنند، بیشتر در معرض این مشکل قرار خواهند داشت. همچنین مصرف برخی داروها نیز موجب بروز این مشکل می شود. پیشگیری
همیشه پیشگیری مقدم بر درمان است و بدانید بسیار راحت تر خواهید بود اگر از بروز این مشکل در همان ابتدا پیشگیری کنید. برای این کار رعایت نکات زیر می تواند به شما کمک کند: رژیم غذایی سرشار از فیبر:
رژیمی سرشار از مواد غذایی حاوی فیبر مانند میوه و سبزیجات در رفع این مشکل بسیار مفید است. برای جلوگیری از بروز برخی مشکلات، فیبر را به تدریج به رژیم غذایی خود اضافه کنید. میوه و سبزیجاتی مانند سیب، هویج، کاهو، آلو، گلابی و برخی نان های سبوس دار برای کاهش و درمان یبوست مفید است. همچنین غذاهای سرشار از چربی و قند و موادی که فیبر کمی دارند ممکن است موجب بروز یا وخامت یبوست شوند. پس خوردن این گونه مواد را محدود کنید. مصرف کافی مایعات:
مصرف مناسب مایعات در پیشگیری از این بیماری نقش مهمی دارد، اما مقدار دقیق مصرف آب و سایر مایعاتی که انسان باید هر روز مصرف کند، برای هر فرد متفاوت است و به عواملی از جمله سن، جنسیت، سلامت و میزان فعالیت شما بستگی دارد. همچنین یادتان باشد مصرف مواد حاوی کافئین مانند قهوه را کاهش دهید زیرا آب بدن را کم می کنند. ورزش و فعالیت بدنی منظم:
فعالیت و انجام منظم برنامه ای ورزشی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا برای کمک به تحریک عملکرد روده مهم و مفید است. حداقل 30 دقیقه ورزش در اغلب روزهای هفته توصیه می شود. توجه به دفع:
به دفع مدفوع بی توجهی نکنید. هر چه زمان طولانی تر شود، آب بیشتری از مدفوع جذب شده و دفع آن سخت تر می شود. و باز هم فراموش نکنید که در صورت بروز مشکل مراجعه به پزشک و رعایت نکات و توصیه های وی ضروری است. در ضمن هنگام مواجهه با این مشکل هرگز به صورت خودسرانه دارو مصرف نکنید.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها