عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تاجيكستان فرودگاه نظامي "عيني " را در اختيار روسيه قرار مي‌دهد

تاجيكستان فرودگاه نظامي "عيني " را در اختيار روسيه قرار مي‌دهد
پنج شنبه 28 بهمن 1389  02:07 ب.ظ

تاجيكستان فرودگاه نظامي "عيني " را در اختيار روسيه قرار مي‌دهد

خبرگزاري فارس: يكي از پايگا‌ه‌هاي خبري منطقه با انتشار مطلبي نوشت كه به احتمال زياد تاجيكستان فرودگاه نظامي عيني در 20 كيلومتري جنوب غرب "دوشنبه " را در اختيار روسيه قرار خواهد داد.

به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري "كانيوز "، تصميم مقامات اين كشور مبني بر واگذاري اين پايگاه هوايي به روسيه، تدبيري از پيش طراحي شده است.
نويسنده اين مطلب به اشاره به تلاش آمريكا و همچنين هند، براي كسب موافقت مقامات دوشنبه براي حضور در اين پايگاه هوايي، تاكيد كرده است: اگرچه تا به حال مذاكرات درباره كميت و كيفيت اجاره اين پايگاه بين مقامات دوشنبه – مسكو به پايان نرسيده است، اما از هم اكنون مي‌توان اين مذاكرات را نهايي شده عنوان كرد.
به نوشته اين رسانه، واقعيت اين است كه اكنون ديگر موضوع اصلي در اين زمينه، قرار گرفتن اين پايگاه در اختيار روسيه نيست، بلكه موضوع بحث 2 طرف در مذاكرات جاري، اين است كه روسيه در چه زماني و با چه شرايطي در اين پايگاه مستقر شود.
در مطلب كانيوز آمده است: مقامات تاجيك هم‌اكنون موافقت كلي خود را با حضور روسها در فرودگاه عيني اعلام كرده‌اند، اما مهمترين شرط آنها اين است كه 2 طرف (روسيه و تاجيكستان) به طور مشترك از اين پايگاه استفاده كنند.
به نوشته اين رسانه ‌منطقه‌اي، تاجيكستان قصد دارد در كنار يگان‌هاي هوايي روسيه، چند فروند از بالگردها و هواپيما‌هاي ارتش كشورش را در اين پايگاه مستقر كند.
به اعتقاد نويسنده اين مطلب، "امامعلي رحمان " رئيس جمهور تاجيكستان به دليل برخي ملاحظات سياسي و حفظ جايگاه ملي كشورش، نمي‌خواهد و يا نمي‌تواند كنترل اين فرودگاه مهم را به لحاظ مسائل امنيتي، به طور كامل در اختيار يك قدرت بزرگ خارجي قرار دهد.
در بخش ديگري از اين مطلب تصريح شده است كه اخيراً پارلمان تاجيكستان از سندي كه چند سال قبل رحمان با مقامات پكن درباره واگذاري بخش كوچكي از خاك اين كشور به چين به امضا رسانده بود، انتقاد كرد.
در پي تدوين و امضاي سند واگذاري حدود يك هزار كيلومتر مربع از خاك تاجيكستان به چين، اعترضات محافل سياسي از اين تصميم افزايش يافت، اما مقامات رسمي دوشنبه اين اقدام را گام موثري براي رفع حل مشكل مناطق مرزي مورد بحث با چين، اعلام كردند.
به نوشته اين رسانه، با توجه به اين موضوع، تصميم رحمان براي بازگشت روسيه به فرودگاه عيني نيز براساس ملاحظات امنيتي اتخاذ شده است و تاجيكستان قصد دارد به اين وسيله جايگاه خود را در "سازمان امنيت دسته جمعي " كه از سوي روسيه مديريت مي‌شود، تقويت كند.
نويسنده مطلب در ادامه، با اشاره به همكاري مسكو با حكومت رحمان در سال‌هاي جنگ داخلي اين كشور، افزوده است: طي پنج سال جنگ داخلي دولت با اتحاد نيروهاي مخالفان سابق، هزاران نظامي روسيه از مرز تاجيكستان با افغانستان و همچنين تاسيسات مهم دولتي در داخل اين كشور حفاظت مي‌كردند.
در گزارش اين رسانه تصريح شده كه جنگ پنج‌ساله در تاجيكستان، از خونين‌ترين درگيري‌ها در تاريخ معاصر آسياي مركزي بود كه حدود يكصد هزار كشته در اين كشور حدود 7،5 ميليون نفري بر جاي گذاشت.
كارشناسان معتقدند: روسيه و تاجيكستان، نگران تقويت جايگاه اسلام‌گرايان و بخصوص افراط‌گرايان در منطقه هستند و روسيه نيز، چه در گذشته و چه امروز، در تلاش است تا مناسبات نظامي خود را با تاجيكستان تقويت كند و اين درحالي است كه مسكو به شدت با افراط گرايان منطقه قفقاز و همچنين گرجستان برخوردار از حمايت غرب و آمريكا، درگير است.
در اين مطلب تاكيد شده است: روس‌ها نمي‌خواهند بار ديگر در يك جنگ داخلي تمام عيار ديگري مانند آنچه كه در تاجيكستان اتفاق افتاد، درگير شوند.
به ادعاي اين رسانه، روسيه با بدست آوردن حق استفاده از پايگاه هوايي عيني در تاجيكستان، امكان بيشتري براي تقويت نفوذ سياسي و نظامي خود در منطقه آسياي‌مركزي خواهد داشت و از اين طريق تا حدودي "عدم موازنه قوا "ي ناشي از حضور نيروهاي ناتو و آمريكا در افغانستان را، به نفع خود تغيير خواهد داد.
در بخش ديگري از اين مطلب آمده است: همچنين با توجه به اين كه هند در چند سال گذشته در چارچوب كمك‌هاي خود به تاجيكستان، اين فرودگاه را به طور كامل بازسازي و مرمت كرده است، اكنون اين فرودگاه كاملاً پيشرفته، كه به تجهيزات مدرن مجهز شده، آماده استفاده يگان‌هاي هوايي روسيه است.
در اين گزارش كه با برداشت از مطلب پايگاه خبري آمريكايي Central Asia Newswire تهيه شده، آمده است: آمريكا نيز در گذشته، چندين بار از تاجيكستان خواسته بود تا از اين پايگاه به منظور ترانزيت محموله‌هاي مورد نياز ناتو به افغانستان استفاده كند، اما هر بار مقامات دوشنبه بنا به ملاحظات مختلف سياسي و امنيتي اين درخواست را رد كردند.
در بخش ديگري از اين گزارش آمده است: "همراه خان ظريفي " وزير امور خارجه تاجيكستان نيز حدود يك ماه پيش به صراحت اعلام كرد كه مذاكرات با مقامات روسيه درباره اجاره فرودگاه عيني به مسكو، به مراحل نهايي خود رسيده و دوشنبه ديگر با هيچ كشوري در اين باره گفت‌وگو نخواهد كرد.
به نوشته اين منبع، از سوي ديگر مقامات آمريكا نيز مانند رحمان، به هيچ وجه با استفاده هند از اين فرودگاه نظامي موافق نيستند، زيرا با توجه به اختلافات موجود بين هند و پاكستان بر سر مسائل مختلف از جمله كشمير، اگر رحمان به هند اجازه استفاده از اين پايگاه را بدهد، يقيناً خود را در مقابل پاكستان و بويژه افراط گرايان اين كشور قرار خواهد داد.
به اعتقاد نويسنده اين مطلب، بهترين گزينه در برنامه‌هاي راهبردي دوشنبه در زمينه پايگاه عيني، واگذاري اين فرودگاه به روسيه بوده است، زيرا اين همكاري از تشديد اوضاع امنيتي منطقه جلوگيري خواهد كرد و مهمتر اين كه روسيه بر خلاف آمريكا، در افغانستان با طالبان به طور مستقيم مبارزه نمي‌كند و اين نكته بسيار مهمي براي تاجيكستان است.
انتهاي پيام/م

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها