عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ازبكستان همكاري بانكي با تاجيكستان و قرقيزستان را قطع كرد

ازبكستان همكاري بانكي با تاجيكستان و قرقيزستان را قطع كرد
پنج شنبه 28 بهمن 1389  02:08 ب.ظ

ازبكستان همكاري بانكي با تاجيكستان و قرقيزستان را قطع كرد

خبرگزاري فارس: دولت ازبكستان، همكاري‌هاي بانكي خود با 2 كشور تاجيكستان و قرقيزستان را قطع كرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در آسياي مركزي، به دليل قطع همكاري‌‌هاي بانكي بين ازبكستان با تاجيكستان و قرقيزستان كه از سوي تاشكند صورت گرفته است، مردم اين جمهوري در دو ماه اخير نتوانستند هيچ پولي براي بستگان و يا شركت‌هاي طرف قرارداد خود، به اين دو كشور ارسال كنند.
پايگاه‌هاي خبري روس زبان ازبكستان، با انتشار مطالبي در اين زمينه اعلام كردند: مسئولان بانك‌هاي انتقال دهنده در تاشكند، دلايل مختلفي را براي قطع همكاري‌هاي بانكي ازبكستان با كشور‌هاي تاجيكستان و قرقيزستان بيان كرده‌اند.
به نوشته اين منابع خبري، اتباع ازبكستان حدود 2 ماه است كه به دليل مسدود بودن مسيرهاي انتقال پول بين اين كشور با تاجيكستان و قرقيزستان، پول‌هاي خود را از طريق كشور ثالث به دوشنبه و بيشكك ارسال مي كنند كه اين امر نيز مشكلات خاص خود را دارد.
منابع خبري ازبكستان تصريح كرده‌اند: اكثر نهادهاي انتقال دهنده پول در ازبكستان (بانك‌ها)، خبر قطع روند انتقال پول از اين كشور به تاجيكستان و قرقيزستان را تاييد كرده‌اند.
مسئولان بانك‌هاي ازبكستان، علت قطع همكاري‌هاي بانكي ميان تاشكند و بيشكك را، ناآرامي‌هاي سال گذشته اين كشور مي‌دانند، اما از دلائل قطع همكاري بين دوشنبه و تاشكند در اين زمينه ابراز بي‌اطلاعي كرده‌اند.
اين در حالي است كه به نظر كارشناسان مسائل منطقه‌اي، وجود اختلاف نظرهاي كلي ميان سران كشورهاي ازبكستان با تاجيكستان و قرقيزستان در زمينه مقابله با گرو‌هاي افراط‌گرا، احداث سدهاي عظيم در تاجيكستان و قرقيزستان كه موجب كاهش آب ورودي به ازبكستان خواهد شد، از دلايل اصلي قطع مناسبات بانكي بين تاشكند با 2 كشور همسايه خود است.
كارشناسان به اين باورند كه ازبكستان با استفاده از تمامي امكانات خود، در حال اعمال فشار بيشتر بر روي 2 كشور تاجيكستان و قرقيزستان است تا ملاحظات تاشكند را درباره مسائل اختلافي، بپذيرند.
"شريف رحيم زاده " رئيس بانك ملي تاجيكستان امروز با حضور در جمع خبرنگاران گفت: قطع انتقال پول از ازبكستان به تاجيكستان و قرقيزستان، تصميمي است كه از سوي مقامات ازبكستان اتخاذ شده و دوشنبه در اين زمينه مقابله به مثل نخواهد كرد.
انتهاي پيام/م

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها