عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

توافق روسيه و ايتاليا در مورد ترانزيت به افغانستان

توافق روسيه و ايتاليا در مورد ترانزيت به افغانستان
پنج شنبه 28 بهمن 1389  02:08 ب.ظ

89/11/28 - 10:58
شماره:8911280214
توافق روسيه و ايتاليا در مورد ترانزيت به افغانستان

خبرگزاري فارس: وزير دفاع ايتاليا و وزير امور خارجه روسيه توافقنامه‌اي در خصوص ترانزيت نيرو و تجهيزات نظامي از حريم هوايي روسيه به افغانستان براي تامين نيروهاي نظامي ايتاليايي مستقر در اين كشور امضاء كردند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري «نووستي»، "اينياتزيو لا روسا " وزير دفاع ايتاليا و "سرگئي لاوروف " وزير امور خارجه روسيه توافقنامه‌اي امضاء كردند كه بر اساس آن امكان ترانزيت هوايي نفرات و تجهيزات نظامي، سلاح و مهمات و فناوري‌هاي نظامي از حريم هوايي روسيه براي نيروهاي نظامي ايتاليايي كه در عمليات بين‌المللي در افغانستان مشاركت دارند، فراهم شده است.

مراسم امضاي اين توافقنامه در جريان سفر رسمي "دميتري ميدويديف " رئيس‌جمهوري روسيه به ايتاليا صورت گرفت. لاوروف كه بعد از سفر به لندن به هيئت بلندپايه روسي در رم پيوست، مذاكرات كاري هم با "فرانكو فراتيني " وزير خارجه ايتاليا انجام داد.

وزارت دفاع ايتاليا در تفسير امضاي اين توافقنامه با روسيه اعلام كرد كه سند امضاء شده در رم اين امكان را فراهم خواهد ساخت تا از حريم هوايي روسيه بعنوان «كريدور شمالي» براي انتقال نيرو و تجهيزات نظامي به افغانستان استفاده شود كه از حريم هوايي اسلووني، كرواسي، مجارستان، اوكراين، قزاقستان، ازبكستان، تركمنستان مي‌گذرد و مسير موثرتر و مقرون به صرفه‌تري براي پشتيباني نيروهاي بين‌المللي مستقر در افغانستان بوجود خواهد آورد كه مي‌تواند جايگزين مناسبي براي ساير مسيرها باشد.

بر اساس اطلاعات وزارت دفاع ايتاليا، امضاي اين توافقنامه مهم دوجانبه بعد از انجام هفت دور مذاكره و رايزني بين مقامات دولتي روسيه و ايتاليا ميسر گرديد.

وزير دفاع ايتاليا هم از طرف تمامي كابينه وزراء اين كشور از روسيه بخاطر اين همكاري موثر قدرداني كرده و بر وجود سطح بالاي تفاهم متقابل و روابط دوجانبه بسيار سازنده بين ايتاليا و روسيه تاكيد كرد.

انتهاي پيام/ص

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها