عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

كاهش محبوبيت حزب حاكم در نروژ

كاهش محبوبيت حزب حاكم در نروژ
پنج شنبه 28 بهمن 1389  02:14 ب.ظ

89/11/28 - 12:53
شماره:8911271565
كاهش محبوبيت حزب حاكم در نروژ

خبرگزاري فارس: نظرسنجي‌هاي صورت گرفته در نروژ نشان مي‌دهد كه حزب حاكم اين كشور به رهبري "ينس استولتنبرگ " نخست وزير نروژ وضعيت مناسبي ندارد و شريك ائتلافي دولت نروژ نيز محبوبيت خود را در نزد افكار عمومي از دست داده است.

به گزارش فارس، دولت نروژ در وضعيت آشفته‌اي قرار دارد. علي‌رغم اينكه بحران اقتصادي در نروژ نسبت به ساير نقاط اروپا كمتر بوده است، اما محبوبيت حزب كارگر به رهبري "ينس استولتنبرگ " نخست وزير نروژ رو به كاهش است. از سوي ديگر، اقبال مردمي نسبت به گروههاي راستگرا بيشتر شده و گروههاي سوسياليست نروژ نيز همگام با سوسياليست‌هاي ديگر اروپا روند رو به سقوط خود را طي مي‌كنند.

محبوبيت حزب چپگراي سوسياليست كه از اصلي‌ترين شركاي دولت ائتلافي محسوب مي‌شود در آخرين نظرسنجي صورت گرفته توسط موسسه Sentio به حدود 4.5 درصد رسيده است. اين بدترين خبر ممكن براي ينس استولتنبرگ نخست وزير نروژ است. سقوط شريك ائتلافي استولتنبرگ در نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهد كه حزب كارگر در انتخابات بعدي نمي‌تواند بر روي راي هرچند اندك سوسياليست‌ها حساب ويژه‌اي باز كند. احزاب راستگرا نيز به هيچ عنوان ائتلاف با حزب كارگر را بر نمي‌تابند و احتمالا قدرت به مخالفان دولت فعلي خواهد رسيد.

ينس استولتنبرگ رئيس حزب كارگر كه از سال 2005 بر سر قدرت است با اتخاذ سياست‌هاي پولي و مالي مناسب و استفاده بهينه از منابع نفتي در اين كشور و سرمايه‌گذاري آن در بازارهاي بورس جهاني توانسته است آسيب نروژ از بحران مالي در جهان را در بين كشورهاي اروپايي به حداقل برساند.

بنابراين رمز موفقيت استولتنبرگ در برابر راستگرايان ميانه، قدرت مديريت وي بر بحران اقتصادي جهاني بود. به هر حال با گذشت زمان و پررنگ شدن مسائلي مانند نحوه حضور نيروهاي نروژي در افغانستان، بحران‌هاي به وجود آمده بر سر نحوه برخورد دولت با مهاجرين و ... شاهد افول محبوبيت استولتنبرگ و شركاي ائتلافي وي بوده‌ايم.

ائتلاف استولتنبرگ متشكل از حزب چپ سوسياليست و حزب ميانه‌رو موفق شده است 86 كرسي از 196 كرسي پارلمان را به خود اختصاص دهد. اما حزب راست ميانه به رغم بيان وعده‌هاي انتخاباتي درباره كاهش ماليات، افزايش خصوصي‌سازي و كنترل بيشتر بر مهاجرت در انتخابات پارلماني نروژ موفق نشد اكثريت كرسي‌هاي لازم را كسب كند. تا اواخر سال 2009 و ماههاي نخست سال 2010 ميلادي شاهد گرايش فوق‌العاده شهروندان نروژي نسبت به حزب كارگر بوديم.

محبوبيت حزب كارگر در نظرسنجي‌هاي متعدد صورت گرفته در نروژ به اندازه‌اي بود كه آن را به اصلي‌ترين و قوي‌ترين حزب اين كشور تبديل كرده بود. حتي بسياري از تحليلگران بر اين باور بودند كه استولتنبرگ مي‌تواند مانند پوتين در روسيه به فردي قدرتمند در كشور خود تبديل شود. اما با گذشت زمان شاهد بوديم كه تركيب ائتلافي دولت نروژ نتوانست انتظارات شهروندان اين كشور را در زمينه‌هاي آموزشي، قوانين مهاجرتي و دغدغه‌هاي سياست خارجي مانند نحوه حضور در افغانستان و .... برآورده كند.

هم اكنون دولت استولتنبرگ وضعيت خوبي در نظرسنجي‌ها ندارد. نظرسنجي انجام شده توسط موسسه Norstat كه نتايج آن در ابتداي سال 2011 ميلادي منتشر شد به خوبي نشان مي‌دهد كه حزب كارگر از حزبي اصلي و محبوب و بدون رقيب در نروژ به سومين حزب اين كشور پس از حزب راست و حزب پيشرفت و توسعه قرار گرفته است. در اين نظرسنجي حزب كارگر به رهبري استولتنبرگ تنها توانسته است 25 درصد آرا را از آن خود كند.

اين بدترين نتيجه‌اي است كه حزب كارگر مي‌توانست در يك نظرسنجي به دست آورد. بر اين اساس اگر انتخابات پارلماني نروژ در حال حاضر برگزار شود احزاب راستگرا و همچنين پيشرفت و توسعه مي‌توانند با ائتلافي بي دردسر 97 كرسي از 169 كرسي پارلمان را به دست آورده و يكي از با ثبات‌ترين دولت‌هاي نروژ را به لحاظ پشتوانه مردمي تشكيل دهند.

اصلاح قوانين مهاجرت و تجديدنظر در ماموريت نيروهاي نروژي در استان از جمله اقداماتي است كه دولت نروژ ناچار است در راستاي تجديد قواي سياسي خود صورت دهد. در غير اين صورت روند نزولي محبوبيت حزب كارگر ادامه خواهد يافت. از سوي ديگر، احزاب راستگرا و دموكرات مسيحي نيز با در نظر گرفتن ضعف فعلي دولت نروژ در صدد خواهند بود تا بر شدت انتقادات خود از شرايط موجود در اسلو افزوده و استولتنبرگ و شركاي ائتلافي وي را نسبت به عدم توانايي در كنترل اوضاع متهم كنند. از اكنون رسانه‌هاي وابسته به جريان راست در نروژ تبليغات سياسي عمده‌اي را عليه استولتنبرگ اغاز كرده است.

در هر صورت تقابل ميان احزاب نروژي در راستاي بقا در قدرت يا ربودن قدرت از ديگري به نقطه اوج خود رسيده است. در اين ميان هنوز مشخص نيست كه استولتنبرگ و شركاي ائتلافي حزب كارگر چه راهكاري جهت خروج از بن بست سياسي موجود اتخاذ خواهند كرد.

انتهاي پيام/ص

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها