عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

قرقيزستان تحمل يك كودتاي ديگر را ندارد

قرقيزستان تحمل يك كودتاي ديگر را ندارد
پنج شنبه 28 بهمن 1389  02:28 ب.ظ

رئيس دفتر رئيس‌جمهور قرقيزستان:
قرقيزستان تحمل يك كودتاي ديگر را ندارد

خبرگزاري فارس: يك مقام ارشد قرقيز گفت كه اين كشور تحمل يك كودتاي ديگر را نداشته و در صورت وقوع كودتا، فعاليت گروه‌هاي مسلح غيرقانوني در قرقيزستان تشديد خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در بيشكك، "اميل بيك كاپتاغاي‌اف " رئيس دفتر رئيس جمهور قرقيزستان در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: در صورت بروز اغتشاشات و بي‌نظمي‌هاي تازه، زمام مديريت دولت بر كشور از دست خواهد رفت و گروه‌هاي مسلح غيرقانوني در مناطق مختلف اين كشور حاكم خواهند شد.


اين مقام بلندپايه قرقيزي با اشاره به تحليل‌ها و پيش‌بيني‌هاي انجام شده در مورد سرنوشت حكومت در قرقيزستان، گفت: افراد و گروه‌هاي مختلف بهار امسال قصد دارند به بهانه مشكلات اجتماعي و اقتصادي، ثبات نسبي حاكم در كشور را بر هم زده و توده‌هاي ناراضي را عليه دولت فعلي تحريك كنند كه اين اقدام به سود هيج گروه و قشري نيست.


كاپتاغاي‌اف گفت كه سال 2010 در تاريخ نوين قرقيزستان دوران سخت و دشواري بود اما دولت موقت توانست از طريق برگزاري همه‌پرسي و انتخابات پارلماني، گام‌هاي مؤثري در راستاي برقراري صلح و ثبات بردارد.


وي افزود: هواداران رژيم قربان‌بيك باقي‌اف رئيس جمهور مخلوع قرقيزستان هنوز هم از تلاش‌هاي خود جهت بازگردانيدن نظام پيشين دست برنداشته‌اند و همين گروه‌ها هستند كه عليه اقدامات سازنده و مثبت دولت فعلي از راه‌هاي مختلف مانع ايجاد مي‌كنند.


ژنرال "فليكس كولف " رئيس فراكسيون "عار ناموس " در پارلمان قرقيزستان نيز در اين نشست گفت كه وقوع انقلاب سوم كشور را در انزواي سياسي و اقتصادي قرار خواهد داد و از مسير رشد و ترقي منحرف مي‌كند.


وي افزود: شايعات مربوط به كودتا و يا انقلاب جديد موجب نگراني سرمايه‌گذاران خارجي و داخلي شده و آنان آمادگي فعاليت اقتصادي در اين جمهوري را از دست مي‌دهند.


يك نشريه روسي‌زبان بيشكك در تحليلي از اوضاع جاري كشور و احتمال بحراني شدن اوضاع اجتماعي و سياسي در بهار امسال، نوشت: رزا آتونبايوا رئيس جمهور قرقيزستان و ساير مقامات ارشد اين جمهوري در سخنراني‌هاي رسمي خود دورنماي سياسي و امنيتي كشور را تاريك و نگران كننده معرفي مي‌كنند.


بنا به تحليل هفته نامه "ديلا "، چنين به نظر مي‌رسد كه مقامات كشور قرقيزستان در شرايط كنوني زمام امور را از كف داده و يا اين كه از اين طريق قصد دارند افكار عمومي جامعه را از مشكلات اجتماعي و اقتصادي به مسائل امنيتي و مرزي و تحرك گروه‌هاي سازمان يافته جنايي جلب كنند.


اين نشريه تاكيد كرده است كه دولت بدون جنجال و نگران و مضطرب كردن مردم بايد اقدامات لازم در جهت بهبود اوضاع اجتماعي، اقتصادي و امنيتي را انجام دهد.


زيرا به عقيده تحليلگر اين هفته نامه، مردم قرقيزستان طي نزديك به يك سال اخير تحت فشار و استرس زيادي قرار داشته و اظهار نظرهاي اين چنيني مقامات ارشد كشور روحيه آنان را كاملا تضعيف مي‌كند.

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 238779
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها