عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

قرقيزستان تحمل يك كودتاي ديگر را ندارد

قرقيزستان تحمل يك كودتاي ديگر را ندارد
پنج شنبه 28 بهمن 1389  02:28 ب.ظ

رئيس دفتر رئيس‌جمهور قرقيزستان:
قرقيزستان تحمل يك كودتاي ديگر را ندارد

خبرگزاري فارس: يك مقام ارشد قرقيز گفت كه اين كشور تحمل يك كودتاي ديگر را نداشته و در صورت وقوع كودتا، فعاليت گروه‌هاي مسلح غيرقانوني در قرقيزستان تشديد خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در بيشكك، "اميل بيك كاپتاغاي‌اف " رئيس دفتر رئيس جمهور قرقيزستان در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: در صورت بروز اغتشاشات و بي‌نظمي‌هاي تازه، زمام مديريت دولت بر كشور از دست خواهد رفت و گروه‌هاي مسلح غيرقانوني در مناطق مختلف اين كشور حاكم خواهند شد.


اين مقام بلندپايه قرقيزي با اشاره به تحليل‌ها و پيش‌بيني‌هاي انجام شده در مورد سرنوشت حكومت در قرقيزستان، گفت: افراد و گروه‌هاي مختلف بهار امسال قصد دارند به بهانه مشكلات اجتماعي و اقتصادي، ثبات نسبي حاكم در كشور را بر هم زده و توده‌هاي ناراضي را عليه دولت فعلي تحريك كنند كه اين اقدام به سود هيج گروه و قشري نيست.


كاپتاغاي‌اف گفت كه سال 2010 در تاريخ نوين قرقيزستان دوران سخت و دشواري بود اما دولت موقت توانست از طريق برگزاري همه‌پرسي و انتخابات پارلماني، گام‌هاي مؤثري در راستاي برقراري صلح و ثبات بردارد.


وي افزود: هواداران رژيم قربان‌بيك باقي‌اف رئيس جمهور مخلوع قرقيزستان هنوز هم از تلاش‌هاي خود جهت بازگردانيدن نظام پيشين دست برنداشته‌اند و همين گروه‌ها هستند كه عليه اقدامات سازنده و مثبت دولت فعلي از راه‌هاي مختلف مانع ايجاد مي‌كنند.


ژنرال "فليكس كولف " رئيس فراكسيون "عار ناموس " در پارلمان قرقيزستان نيز در اين نشست گفت كه وقوع انقلاب سوم كشور را در انزواي سياسي و اقتصادي قرار خواهد داد و از مسير رشد و ترقي منحرف مي‌كند.


وي افزود: شايعات مربوط به كودتا و يا انقلاب جديد موجب نگراني سرمايه‌گذاران خارجي و داخلي شده و آنان آمادگي فعاليت اقتصادي در اين جمهوري را از دست مي‌دهند.


يك نشريه روسي‌زبان بيشكك در تحليلي از اوضاع جاري كشور و احتمال بحراني شدن اوضاع اجتماعي و سياسي در بهار امسال، نوشت: رزا آتونبايوا رئيس جمهور قرقيزستان و ساير مقامات ارشد اين جمهوري در سخنراني‌هاي رسمي خود دورنماي سياسي و امنيتي كشور را تاريك و نگران كننده معرفي مي‌كنند.


بنا به تحليل هفته نامه "ديلا "، چنين به نظر مي‌رسد كه مقامات كشور قرقيزستان در شرايط كنوني زمام امور را از كف داده و يا اين كه از اين طريق قصد دارند افكار عمومي جامعه را از مشكلات اجتماعي و اقتصادي به مسائل امنيتي و مرزي و تحرك گروه‌هاي سازمان يافته جنايي جلب كنند.


اين نشريه تاكيد كرده است كه دولت بدون جنجال و نگران و مضطرب كردن مردم بايد اقدامات لازم در جهت بهبود اوضاع اجتماعي، اقتصادي و امنيتي را انجام دهد.


زيرا به عقيده تحليلگر اين هفته نامه، مردم قرقيزستان طي نزديك به يك سال اخير تحت فشار و استرس زيادي قرار داشته و اظهار نظرهاي اين چنيني مقامات ارشد كشور روحيه آنان را كاملا تضعيف مي‌كند.

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 263752
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها