عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

ورود سران طالبان به افغانستان براي مذاكره

ورود سران طالبان به افغانستان براي مذاكره
پنج شنبه 28 بهمن 1389  02:28 ب.ظ

89/11/28 - 13:19
شماره:8911280318
معاون شوراي عالي صلح افغانستان در گفت‌وگو با فارس خبر داد؛
ورود سران طالبان به افغانستان براي مذاكره

خبرگزاري فارس: معاون شوراي عالي صلح افغانستان از مذاكره سران طالبان با اين شورا در آينده نزديك و تامين امنيت آنان هنگام ورود به افغانستان سخن گفت.

"عطاءالله لودين " در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در كابل تصريح كرد: شوراي عالي صلح تلاش مي‌كند تا امنيت سران طالبان براي ورود به افغانستان را تامين كند.
لودين افزود: اگر امنيت سران طالبان تامين نشود، آنان خواسته‌هاي اصلي خود را با هيئت شوراي عالي صلح در ميان نخواهند گذاشت.
وي اذعان كرد: تعدادي از مقامات بلند پايه طالبان با شوراي عالي صلح تماس برقرار كرده اند، اما اين افراد خواسته‌اند تا زمان آغاز رسمي مذاكرات و اعلام مصونيت از سوي نيروهاي خارجي نام آنان فاش نشود.
معاون شوراي عالي صلح افغانستان گفت: ناتو بايد به اين تعداد از اعضاي طالبان كه قصد مذاكره را دارند، مصونيت دهد.
لودين با اعلام رضايت از عملكرد شوراي عالي صلح، افزود: اكنون محل استقرار طالبان مشخص شده و بخشي از خواسته‌هاي آنان نيز مورد مطالعه قرار گرفته و انتظار مي‌رود دولت افغانستان و اعضاي رهبري شوراي عالي صلح به خواسته‌هاي آنان توجه كنند.
وي در مورد همكاري دولت پاكستان با اين شورا گفت: نفوذ دولت هند در افغانستان و حضور نيروهاي خارجي عوامل نگراني پاكستان هستند.
اين شخصيت برجسته افغان تاكيد كرد: چنانچه پاكستان از خروج نيروهاي خارجي تا سال 2014 اطمينان حاصل كند، اين كشور نيز با شوراي عالي صلح همكاري خوبي خواهد داشت.
معاون شوراي عالي صلح افزود: پاكستان همسايه نزديك افغانستان است و افغانستان با ثبات به نفع پاكستان خواهد بود، به شرط آن كه نگراني‌هاي اين كشور در نظر گرفته شوند.
لودين با بيان اين كه يكي از پيشنهادهاي طالبان حذف نام افراد بلند پايه اين گروه از ليست سياه سازمان ملل است، تصريح كرد: طالبان قبل از آن كه اين موضوع را با شوراي عالي صلح در ميان بگذارند، از جامعه جهاني و نيروهاي خارجي مستقر در افغانستان و دولت اين كشور خواسته بودند تا نام سران مهم اين گروه را از ليست سياه سازمان ملل خارج كنند.
وي افزود: حمايت و يا عدم حمايت نيروهاي خارجي از برنامه‌هاي شوراي عالي صلح موجب نگراني شورا و اعضاي طالبان شده است.
اين مقام افغان گفت: اگر پيشرفتي در كار شوراي عالي صلح با طالبان حاصل شود و نيروهاي خارجي نتايج آن را رد كنند، مشكلات بيشتر مي‌شود و تعداد ديگري نيز به صفوف طالبان خواهند پيوست.
لودين تصريح كرد: بزودي اين موضوع را با دولت افغانستان و سازمان ملل متحد در ميان خواهند گذاشت.
وي با اشاره به اين كه شورا با هيئت اعزامي "گلبدين حكمتيار " نيز صحبت كرده است، اظهار اميدواري كرد كه هيئت ديگري از سوي اين گروه به كابل سفر كند.
معاون شوراي عالي صلح افزود: برخي از افراد "حزب اسلامي حكمتيار " در تماس‌ با شوراي عالي صلح، در مورد اعضاي اين حزب كه نام آنها در ليست سياه سازمان ملل قرار دارد، پيشنهاداتي را ارائه كرده اند.
لودين در مورد سفر "عبدالسلام ضعيف " به انگليس گفت: وي به دعوت انگليس به اين كشور سفر كرده و شوراي عالي صلح در جريان اين سفر قرار ندارد.
وي خاطر نشان كرد: شوراي عالي صلح منتظر نتيجه سفر ضعيف به انگليس خواهد ماند.
معاون شوراي عالي صلح افزود: تاكنون معلوم نيست كه آيا ضعيف از طالبان حمايت مي‌كند و يا ورود وي در اين موضوع، تلاش‌هاي شخصي ضعيف در مسئله صلح است.
لودين گفت: اگر سفر ضعيف به نمايندگي از شوراي عالي صلح انجام مي‌شد، موثريت بهتري داشت.
عبداسلام ضعيف، سفير پيشين طالبان در اسلام آباد هفته گذشته به منظور شركت در كنفرانسي كه پشت درهاي بسته برگزار شد وارد لندن شد.
سفير علاوه بر شركت در اين كنفرانس با مقامات انگليسي نيز ديدار كرد.
اين نخستين سفر اروپايي ضعيف پس از حذف نام وي از ليست سياه سازمان ملل است.
انتهاي پيام/م

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286862
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها