عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

پرهزينه‌ترين پروژه‌هاي جهان

پرهزينه‌ترين پروژه‌هاي جهان
پنج شنبه 28 بهمن 1389  02:46 ب.ظ

 

 

پرهزينه‌ترين پروژه‌هاي جهان

 

بشر در واقعيت بخشيدن به افکار خود و ايجاد آنچه که موجب شگفتي مي‌شود هيچگاه کوتاهينکرده است. اين مسئله در طول زمان صورت‌هاي مختلفي داشته، در دوره‌اي از تاريخ ساخت فانوس اسکندريه و برج پيزا ميل شگفتي آفريني انسان را ارضا کرده و در عصر حاضر نيز ساخت تونل کانال مانش و ناوهاي هواپيمابر غول پيکر بوده که انسان را راضي نگاه داشته است.

 

به گزارش پول‌نيوز، هر چند پروژه‌هاي جديد به مانند نيايشگاه آرتميس و تنديس زئوس داراي روحي لطيف در طراحي و ساخت نيستند اما در نوع خود عجائب فلزي دوره حاضر به شمار مي‌روند که با صرف هزينه‌هاي سرسام آور ساخته شده اند.

 

پل مرواريد؛ هزينه ساخت: 5 ميليارد دلار

 

اين پل در واقع طولاني ترين پل معلق جهان است که 1991 متر طول دارد. پل مرواريد در ژاپن قرار دارد و ساخت آن در سال 1998 به پايان رسيد. اين پل طولاني و حيرت آور با قرار گرفتن در آبراه آکاشي، توانسته است شهر کوبه در جزيره هانشو را به شهر ايوايا در جزيره آواجي متصل کند.

 

شتاب دهنده هادرون؛ هزينه ساخت: 6 ميليارد دلار

 

هادرون بزرگ‌ترين شتاب دهنده ذرات انرژي در جهان است. هادرون در تونلي زيرزميني به طول 27 کيلومتر و عرض 175 متر در شهر ژنو در نزديکي مرز فرانسه – سوييس قرار دارد.

 

پل ساني جيم ؛ هزينه ساخت: 6.3 ميليارد دلار

 

اين پروژه در واقع مجموعه‌اي از پل‌ها در منطقه خليج سانفرانسيسکو در ايالت کاليفرنيا است. اين پل‌ها با ايجاد يک مسير مستقيم بين سانفرانسيسکو و اواکلند قادر هستند روزانه بيش از 270 هزار خودرو را عبور دهند.

 

رآکتور گداخت هسته‌اي ايتر ؛ هزينه ساخت: 6.5 ميليارد دلار

 

اين راکتور يک پروژه تحقيقاتي/مهندسي است که مي‌تواند به انتقال فيزيک پلاسما براي نسل ترکيبي برق در آينده (نيروگاه‌هاي همجوشي) کمک کند.به عبارت ديگر ايتر بزرگ‌ترين طرح يک راکتور همجوشي هسته‌اي است که تا کنون طراحي شده است. طرح ايتر در ابتدا طي سال 1985 ميان شوروي سابق و آمريکا مطرح گرديد. در سالهاي بعد، کشورهاي ديگري نيز به اين پروژه وارد شدند و امروز چين، هند، ژاپن، کره جنوبي، روسيه، آمريکا و اتحاديه اروپا در اين پروژه فعاليت دارند.

 

سيستم خط لوله ترانس-آلاسکا ؛ هزينه ساخت: 8 ميليارد دلار

 

پروژه خط لوله ترانس آلاسکا شامل 11 ايستگاه گازي، صدها مايل خطوط لوله فرعي و پايانه دريايي والدز است. اين خط لوله که در مجموع طول آن نزديک به 1288 کيلومتر است به منظور انتقال نفت از خليج پرودو به والدز در آلاسکا طراحي و ساخته شده است. اين خط لوله در مالکيت شرکت خدمات خط لوله آلاسکا قرار دارد.

 

ناو هواپيمابر جرالد فورد؛ هزينه ساخت: 8.1 ميليارد دلار

 

ناو هواپيمابر جرالد فورد پيشرفته ترين نوع ناو نيروي دريايي آمريکا در کلاس خود محسوب مي‌گردد. اين ناو در 16 ژانويه 2007 به نام سي و هشتمين رئيس‌جمهور ايالات متحده نامگذاري شد. اين ناو جايگزين ناو يو اس اس اينترپرايز مي‌شود که بيش از 50 سال است در خدمت نيروي دريايي ارتش آمريکاست.

 

تونل کانال مانش؛ هزينه ساخت: 8.31 ميليارد دلار

 

تونل کانال مانش که بيش از 50 کيلومتر طول دارد،در زير دريا ساخته شده و بندر ادوکاله فرانسه را به شهرک فلکستون انگلستان متصل مي‌کند. اين تونل مسير مناسبي براي حرکت قطارهاي سريع السير يوروستار است. سازه اين تونل به اندازه‌اي جالب است که سازمان «جامعه آمريکايي مهندسان غيرنظامي» در سال 1996 آن را يکي از عجايب هفتگانه جهان مدرن ناميد.

 

گودال بزرگ بوستون ؛ هزينه ساخت: 14.6 ميليارد دلار

 

گودال بزرگ بوستون در واقع يک مسير جاده‌اي بسيار عظيم است که تونل اصلي بزرگراه آن با طولي بيش از 5.6 کيلومتر از قلب شهر بوستون مي‌گذرد. اين پروژه به منظور برقراري ارتباط بين شهر بوستون و دو خط راه آهن اصلي در اطراف اين شهر طراحي شده بود.

 

سد سه تنگراه؛ هزينه ساخت: 26 ميليارد دلار

 

سد سه تنگراه در واقع سدي است که بر روي رودخانه يانگ تسه در شهر ساندوپينگ بسته شده و در استان هوبي چين واقع است. نيروگاه برقابي ساخته ‌شده در اين سد، بزرگ‌ترين نيروگاه جهان در نوع خود است. بدنه آن در سال 2006 تکميل شد و داراي 2 ژنراتور اصلي اصلي است که ظرفيت توليد برق هر کدام از آنها بيش از 700 مگاوات است. علاوه بر آن شش ژنراتور ديگر آن در زمين قرار دارد که ظرفيت توليد برق اين سد را در مجموع به بيش 22 هزار و پانصد مگاوات مي‌رساند.

 

مرکز فضايي اي اس اس؛ هزينه ساخت: 157 ميليارد دلار

 

مرکز فضايي بين‌المللي در واقع پرهزينه ترين و گرانترين ساخته دست بشر است که هزينه ساخت آن مقداري کمتر از دو برابر مجموع تمامي پرهزينه ترين پروژه‌هاي قبلي است. اين سفينه يک مرکز تحقيقات علمي کيهان شناسي است که در مدار پاييني زمين قرار گرفته است. آغاز اجراي ساخت اين پروژه بسيار عظيم در سال 1998 بود و انتظار مي‌رود که در سال 2011 روند اوليه ساخت آن تکميل گردد اما عملياتهاي مختلف ساخت و ساز آن حداقل تا پايان سال 2015 ادامه دارد. اين ابرسفينه نيز همانند ماه با چشم غير مسلح از روي زمين ديده مي‌شود و بزرگ‌ترين جرم فضايي ساخته بشر در تمام تاريخ است. اين يک آزمايشگاه بزرگ در رشته‌هاي زيست شناسي، فيزيک، ستاره شناسي، کيهان شناسي و... مي‌باشد./تابناک

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها