عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

دستيار وزير خارجه آمريكا با رئيس جمهور تركمنستان ملاقات كرد

دستيار وزير خارجه آمريكا با رئيس جمهور تركمنستان ملاقات كرد
پنج شنبه 28 بهمن 1389  03:54 ب.ظ

دستيار وزير خارجه آمريكا با رئيس جمهور تركمنستان ملاقات كرد

خبرگزاري فارس: دستيار وزير امور خارجه آمريكا كه در راس يك هيئت عالي رتبه سياسي اقتصادي به منظور انجام رايزني‌هاي سياسي به عشق‌آباد سفر كرده‌است، با رئيس جمهور تركمنستان ديدار و گفت‌‌و‌گو كرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در عشق‌آباد، "رابرت بليك " دستيار وزير امور خارجه آمريكا در امور آسياي جنوبي و مركزي در ديدار با "قربان‌قلي بردي محمداف "، ضمن ابلاغ پيام وزير خارجه آمريكا به وي، تاكيد كرد‌: آمريكا اهميت خاصي براي توسعه روابط با تركمنستان قائل است و اين كشور را يكي از شركاي مطمئن خود مي‌داند.
وي تاكيد كرد: برگزاري مستمر رايزني‌هاي سياسي تركمن- آمريكا، باعث تحكيم و گسترش مناسبات 2 جانبه خواهد شد.
خبرگزاري رسمي تركمنستان نيز با انتشار گزارشي در اين زمينه، تصريح كرد: مقام آمريكايي در اين ملاقات با اظهار خرسندي از سطح مناسبات بين عشق‌آباد و واشنگتن گفت كه مناسابات بين 2 كشور بر‌ اساس اصل سازندگي و همكاري‌هاي بلند مدت استوار است و 2 كشور ظرفيت‌هاي زيادي براي توسعه همكاري‌هاي 2 جانبه دارند.
اين گزارش حاكيست: رئيس جمهور تركمنستان و دستيار وزير امور خارجه آمريكا در اين ملاقات همچنين درباره روند فعلي و دورنماي مناسبات بين 2 كشور بحث و تبادل نظر كردند.
مقام آمريكايي پس از ملاقات با رئيس جمهور تركمنستان در مصاحبه با تلويزيون ملي تركمنستان گفت: ما از اقدامات دولت تركمنستان در زمينه‌هاي مختلف از جمله تامين امنيت انرژي از طريق همكاري‌هاي بين‌المللي، امضاي موافقتنامه احداث خط لوله گاز تركمنستان – افغانستان- پاكستان- هند موسوم به طرح "تاپي " كه در دسامبر سال گذشته ميلادي در عشق‌آباد با حضور سران كشورهاي شركت كننده در اين طرح امضا شده‌است، استقبال مي‌كنيم.
همچنين روزنامه "تركمنستان بيطرف‌ " نيز امروز از آغاز به كار دور دوم رايزني‌هاي سياسي جديد 2 جانبه سالانه بين تركمنستان و آمريكا در عشق‌آباد با حضور مقامات عالي رتبه 2 كشور خبر داد.
پيشتر اعلام شد كه در رايزني‌‌هاي 2 جانبه عشق‌آباد و واشنگتن، 2 طرف در زمينه گسترش همكاري‌هاي راهبردي از جمله همكاري در برقراري ثبات در افغانستان، تعامل در زمينه امنيت، حقوق بشر و نيز مسائل بازرگاني و همكاري‌هاي اقتصادي مذاكره خواهند كرد.
دور اول رايزني‌هاي جديد سياسي بين عشق‌آباد و واشنگتن در تابستان سال 2010 ميلادي در عشق‌آباد برگزار شده بود.
كارشناسان معتقدند: در ماه‌‌هاي اخير، سفر مقامات آمريكايي به تركمنستان، روند روبه گسترشي داشته است، زيرا حدود 3 هفته قبل، يك هيئت عالي رتبه سياسي نظامي از واشنگتن به عشق‌آباد سفر كرد كه از نتايج جزئيات اين سفر خبري منتشر نشده و پيش از آن نيز در ماه‌هاي قبل، هئيت‌هاي مختلف آمريكايي با سفر به اين كشور، با مقامات عالي رتبه اين جمهوري ديدار و گفت‌وگو كرده بودند.
تحليلگران معتقدند ادامه نگراني آمريكا از اوضاع ناآرام قرقيزستان كه نيروهاي آمريكايي را در پايگاه هوايي "ماناس " خود جاي داده است و جستجوي راهي براي حضور نظاميان خود در تركمنستان، كمك‌هاي مستشاري به عشق‌آباد در اجرايي كردن هر چه سريعتر پروژه "تاپي " به عنوان رقيبي براي خط لوله "صلح " بين ايران و پاكستان، ترغيب تركمنستان به مشاركت جدي‌تر در پروژه "ناباكو " با هدف انتقال منابع انرژي آسياي مركزي و درياي خزر از بستر اين دريا، به عنوان رقيبي براي مسير عبور اين خط لوله از ايران، برخي از اهداف واشنگتن از گسترش همكاري با تركمنستان است.
انتهاي پيام/م

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها