عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: اگر می‌‏توانید هر روز را نوروز کنید؛ یعنی در راه خدا به‌هم هدیه دهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید. دعائم‌الاسلام، ج۲ ص۳۲۶

دستيار وزير خارجه آمريكا با رئيس جمهور تركمنستان ملاقات كرد

دستيار وزير خارجه آمريكا با رئيس جمهور تركمنستان ملاقات كرد
پنج شنبه 28 بهمن 1389  03:54 ب.ظ

دستيار وزير خارجه آمريكا با رئيس جمهور تركمنستان ملاقات كرد

خبرگزاري فارس: دستيار وزير امور خارجه آمريكا كه در راس يك هيئت عالي رتبه سياسي اقتصادي به منظور انجام رايزني‌هاي سياسي به عشق‌آباد سفر كرده‌است، با رئيس جمهور تركمنستان ديدار و گفت‌‌و‌گو كرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در عشق‌آباد، "رابرت بليك " دستيار وزير امور خارجه آمريكا در امور آسياي جنوبي و مركزي در ديدار با "قربان‌قلي بردي محمداف "، ضمن ابلاغ پيام وزير خارجه آمريكا به وي، تاكيد كرد‌: آمريكا اهميت خاصي براي توسعه روابط با تركمنستان قائل است و اين كشور را يكي از شركاي مطمئن خود مي‌داند.
وي تاكيد كرد: برگزاري مستمر رايزني‌هاي سياسي تركمن- آمريكا، باعث تحكيم و گسترش مناسبات 2 جانبه خواهد شد.
خبرگزاري رسمي تركمنستان نيز با انتشار گزارشي در اين زمينه، تصريح كرد: مقام آمريكايي در اين ملاقات با اظهار خرسندي از سطح مناسبات بين عشق‌آباد و واشنگتن گفت كه مناسابات بين 2 كشور بر‌ اساس اصل سازندگي و همكاري‌هاي بلند مدت استوار است و 2 كشور ظرفيت‌هاي زيادي براي توسعه همكاري‌هاي 2 جانبه دارند.
اين گزارش حاكيست: رئيس جمهور تركمنستان و دستيار وزير امور خارجه آمريكا در اين ملاقات همچنين درباره روند فعلي و دورنماي مناسبات بين 2 كشور بحث و تبادل نظر كردند.
مقام آمريكايي پس از ملاقات با رئيس جمهور تركمنستان در مصاحبه با تلويزيون ملي تركمنستان گفت: ما از اقدامات دولت تركمنستان در زمينه‌هاي مختلف از جمله تامين امنيت انرژي از طريق همكاري‌هاي بين‌المللي، امضاي موافقتنامه احداث خط لوله گاز تركمنستان – افغانستان- پاكستان- هند موسوم به طرح "تاپي " كه در دسامبر سال گذشته ميلادي در عشق‌آباد با حضور سران كشورهاي شركت كننده در اين طرح امضا شده‌است، استقبال مي‌كنيم.
همچنين روزنامه "تركمنستان بيطرف‌ " نيز امروز از آغاز به كار دور دوم رايزني‌هاي سياسي جديد 2 جانبه سالانه بين تركمنستان و آمريكا در عشق‌آباد با حضور مقامات عالي رتبه 2 كشور خبر داد.
پيشتر اعلام شد كه در رايزني‌‌هاي 2 جانبه عشق‌آباد و واشنگتن، 2 طرف در زمينه گسترش همكاري‌هاي راهبردي از جمله همكاري در برقراري ثبات در افغانستان، تعامل در زمينه امنيت، حقوق بشر و نيز مسائل بازرگاني و همكاري‌هاي اقتصادي مذاكره خواهند كرد.
دور اول رايزني‌هاي جديد سياسي بين عشق‌آباد و واشنگتن در تابستان سال 2010 ميلادي در عشق‌آباد برگزار شده بود.
كارشناسان معتقدند: در ماه‌‌هاي اخير، سفر مقامات آمريكايي به تركمنستان، روند روبه گسترشي داشته است، زيرا حدود 3 هفته قبل، يك هيئت عالي رتبه سياسي نظامي از واشنگتن به عشق‌آباد سفر كرد كه از نتايج جزئيات اين سفر خبري منتشر نشده و پيش از آن نيز در ماه‌هاي قبل، هئيت‌هاي مختلف آمريكايي با سفر به اين كشور، با مقامات عالي رتبه اين جمهوري ديدار و گفت‌وگو كرده بودند.
تحليلگران معتقدند ادامه نگراني آمريكا از اوضاع ناآرام قرقيزستان كه نيروهاي آمريكايي را در پايگاه هوايي "ماناس " خود جاي داده است و جستجوي راهي براي حضور نظاميان خود در تركمنستان، كمك‌هاي مستشاري به عشق‌آباد در اجرايي كردن هر چه سريعتر پروژه "تاپي " به عنوان رقيبي براي خط لوله "صلح " بين ايران و پاكستان، ترغيب تركمنستان به مشاركت جدي‌تر در پروژه "ناباكو " با هدف انتقال منابع انرژي آسياي مركزي و درياي خزر از بستر اين دريا، به عنوان رقيبي براي مسير عبور اين خط لوله از ايران، برخي از اهداف واشنگتن از گسترش همكاري با تركمنستان است.
انتهاي پيام/م

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 263662
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها